Главная / Начальные классы / Екі таңбалы санға көбейту мен бөлу. Санды қосындыға көбейту және бөлу.

Екі таңбалы санға көбейту мен бөлу. Санды қосындыға көбейту және бөлу.

hello_html_m2a7690f7.gifСабақтың тақырыбы: Екі таңбалы санға көбейту мен бөлу. Санды қосындыға көбейту және бөлу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік Оқушыларды санды екі таңбалы санға көбейту мен бөлудің

ерекшеліктерімен таныстыру. Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша

және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.Тәрбиелік: Балаларды білімділікке,

адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.

Көрнекілік: Көбейту кестесі.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасын тексеру: №9 тексеріледі.

Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.

  1. Пепендикуляр және параллель түзулер.

  2. Шеңбер және дөңгелек.

  3. Тік төртбұрыш‚ шаршы.

  4. Параллелепипед‚ текше.

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..

Кім шапшаң?

12 ∙ 2 = 24 13 ∙ 2 = 26 14 ∙ 2 = 28 15 ∙ 2 = 30 16 ∙ 2 = 32 17 ∙ 2 = 34

12 ∙ 3 = 36 13 ∙ 3 = 39 14 ∙ 3 = 32 15 ∙ 3 = 45 16 ∙ 3 = 48 17 ∙ 3 = 51

12 ∙ 4 = 48 13 ∙ 4 = 52 14 ∙ 4 = 56 15 ∙ 4 = 60 16 ∙ 4 = 64 17 ∙ 4 = 68

Жаңа сабақ.

Сабақ мақсатымен таныстыру.

Оқушыларды санды екі таңбалы санға көбейту мен бөлу


В С



















А Д


(4+2)×3

3×(4+2)

(4+2)×3 =3×(4+2)


(4+2)×3=6×3=18 Көбейтудің терімділік қасиеті

(4+2)×3=4×3+2×3=12+6=18 Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті

2–тапсырма.

5×(7+10) =85 6×(20+300) =1920 7×(400+8000)=58800

(30×6):5= 360 (30×8):8 =30 (200×2):2=200

3–тапсырма. Тиімді тәсілмен есептеп шығар.

15×(28+72)=15×(72+28)=100×15=1500 – Ауыстырымдылық қасиетті қолданамыз.

(15x3):9=45:9=5

25×(4+400)=25x4+25x400=10100

(40x7):7=40

39×(547+453)=36x1000=36000

(40x7):4=280:4=70


5×3=3×5=15 Көбейтудің ауыстырымдылық

6×4=4×6=24 қасиеті



(3×2)×4=6×4=24 Көбейтудің терімділік

3×(2×4)=3×8=24 қасиеті



(2+4)×2=2×2+4×2=12 Көбейтудің қосуға қатысты

(3+5)×2=3×2+5×2=16 үлестірімділік қасиеті

5‚6–тапсырмалар. Есептер.

А. Барлығы – 11898 көл.

Көкшетау – 1896 көл

Солт.Қазақстан – ? көл‚ Көкшетаудан 356 көл артық

Қостанай – ? көл‚ қалғаны

11898–1896–(1896+356)=7750(көл) – қалғаны

Ж: Солт.Қазақстанда 2252 көл‚ Қостанайда 7750 көл бар.

Ә. Атырауда – 2150 көл

Семей – ? көл‚ одан 1186 көл кем

Ақтөбеде – ? көл‚ Семей өңірінен 784 көл артық

  1. 2150–1186=964 (к.) – Семей өңірі

  2. 964+784=1748 (к.) – Ақтөбе

  3. 2150+964+1748=4862 (к.) – үш өңірде

Ж:Барлығы 4862 көл

  1. 24кг-3 кг қаймақ Шешуі: 40:(24:3)=5

40кг-? кг Жауабы: 5 кг қаймақ алынады

24кг-6 кг сүзбе Шешуі: 40:(24:6)=10

40кг-? кг Жауабы: 10 кг сүзбе алынады

7.

Шаршы пішіндес қағаз ауданы – 16 дм²

а=4 дм, себебі S= 4×4=16 дм²


Куб тәрізді жәшік көлемі 64 дм³

а=4 дм, себебі V=4×4×4=64 дм³

Шығ. тапсырма.

37х59+41х37+63х59+41х63= ( 37х59)+(41х37)+(63х59)+(41х63)=10000

Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.

Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.

Үйге тапсырма: 8,9 -тапсырма.





Екі таңбалы санға көбейту мен бөлу. Санды қосындыға көбейту және бөлу.
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың   тақырыбы:   Екі  таңбалы  санға көбейту  мен  бөлу. Санды  қосындыға  көбейту және бөлу.  

Сабақтың   мақсаты:   

Білімділік   Оқушыларды  санды  екі  таңбалы  санға көбейту  мен бөлудің

ерекшеліктерімен  таныстыру. Дамытушылық:  Есепті  шығару  және  түрлендіру,  ауызша

және  жазбаша  есептеу  дағдыларын  дамыту.Тәрбиелік:   Балаларды  білімділікке,

адамгершілікке,  жолдастық  қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың   типі:          Оқушылардың  жаңа  білімді  меңгеру  сабағы.

Сабақтың  түрі:           Аралас  сабақ.

Әдіс-тәсілдері:   Түсіндіру,  сұрақ-жауап, көрнекілік  көрсету  арқылы  түсіндіру,жарыс.

Көрнекілік:           Көбейту   кестесі.

Сабақтың   барысы:

 Ұйымдастыру  кезеңі: а)     Сәлемдесу ,   оқушыларды   түгендеу.  

                                           ә)     Сабаққа  әзірлігін  тексеру,  оқу  құралдарын дайындау.

Үй   тапсырмасын   тексеру:  №9 тексеріледі.

Білімді жан-жақты  тексеру кезеңі.

  1. Пепендикуляр  және  параллель түзулер.
  2. Шеңбер  және  дөңгелек.
  3. Тік  төртбұрыш‚  шаршы.
  4. Параллелепипед‚  текше.

Оқушылардың  білімді  белсенді  меңгеруге  дайындау  кезеңі..

Кім шапшаң?

12 ∙ 2 = 24       13 ∙ 2 = 26      14 ∙ 2 = 28      15 ∙ 2 = 30          16 ∙ 2 = 32               17 ∙ 2 = 34

12 ∙ 3 = 36       13 ∙ 3 = 39      14 ∙ 3 = 32      15 ∙ 3 = 45          16 ∙ 3 = 48               17 ∙ 3 = 51

12 ∙ 4 = 48       13 ∙ 4 =  52     14 ∙ 4 = 56      15 ∙ 4 = 60          16 ∙ 4 = 64               17 ∙ 4 = 68

Жаңа  сабақ.

Сабақ  мақсатымен  таныстыру.   

Оқушыларды  санды  екі  таңбалы  санға көбейту  мен бөлу

 

В                                             С

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А                                            Д

 

(4+2)×3

3×(4+2)

(4+2)×3 =3×(4+2)

 

(4+2)×3=6×3=18                         Көбейтудің  терімділік  қасиеті   

(4+2)×3=4×3+2×3=12+6=18      Көбейтудің  қосуға  қатысты    үлестірімділік     қасиеті   

2–тапсырма.

5×(7+10) =85                              6×(20+300) =1920                7×(400+8000)=58800

(30×6):5=  360                              (30×8):8 =30                       (200×2):2=200

3–тапсырма.  Тиімді  тәсілмен  есептеп  шығар.

15×(28+72)=15×(72+28)=100×15=1500     – Ауыстырымдылық  қасиетті  қолданамыз.

(15x3):9=45:9=5

25×(4+400)=25x4+25x400=10100

(40x7):7=40

39×(547+453)=36x1000=36000

(40x7):4=280:4=70 

 

5×3=3×5=15      Көбейтудің      ауыстырымдылық

6×4=4×6=24                        қасиеті

 

 

(3×2)×4=6×4=24             Көбейтудің  терімділік

3×(2×4)=3×8=24                            қасиеті

 

 

(2+4)×2=2×2+4×2=12    Көбейтудің  қосуға  қатысты

(3+5)×2=3×2+5×2=16       үлестірімділік     қасиеті

5‚6–тапсырмалар.  Есептер.

А. Барлығы – 11898  көл.

Көкшетау – 1896  көл

Солт.Қазақстан – ? көл‚  Көкшетаудан    356  көл  артық

Қостанай – ? көл‚  қалғаны

11898–1896–(1896+356)=7750(көл) – қалғаны

Ж:  Солт.Қазақстанда  2252  көл‚ Қостанайда  7750  көл  бар.

Ә. Атырауда – 2150  көл

Семей – ? көл‚  одан  1186  көл  кем

Ақтөбеде – ?  көл‚  Семей  өңірінен  784  көл  артық

1)      2150–1186=964 (к.) – Семей  өңірі

2)      964+784=1748 (к.) – Ақтөбе

3)      2150+964+1748=4862 (к.) – үш  өңірде

Ж:Барлығы 4862 көл

6.      24кг-3 кг қаймақ                 Шешуі: 40:(24:3)=5

40кг-? кг                             Жауабы: 5 кг қаймақ алынады

24кг-6 кг сүзбе                 Шешуі: 40:(24:6)=10

40кг-? кг                             Жауабы: 10 кг сүзбе алынады

7.

Шаршы  пішіндес  қағаз  ауданы – 16 дм²

а=4 дм,  себебі    S= 4×4=16 дм²

 

Куб  тәрізді  жәшік  көлемі  64 дм³

а=4 дм,  себебі   V=4×4×4=64 дм³

Шығ. тапсырма.

37х59+41х37+63х59+41х63= ( 37х59)+(41х37)+(63х59)+(41х63)=10000

Сабақты  қорыту:  Біз  не  білдік?  Талқылау.

Оқушы  білімі  мен  белсенділігін  бағалау.

Үйге  тапсырма:   8,9 -тапсырма. 

 

 

 

 

Автор Сариева Акмарал Нурымбетовна
Дата добавления 09.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 1801
Номер материала 48377
Скачать свидетельство о публикации
