Сабақтың тақырыбы:
ЭДТ тұрғысынан қышқылдардың қасиеттері.
Сабақтың мақсаты: Қышқылдардың
химиялық қасиеттерін біле отырып, ЭДТ-теориясы тұрғысынан молекулалық,
толық-иондық, қысқартылған-иондық реакция теңдеулерін дұрыс жазуға
дағдыландыру.
Сабақтың міндеті: 1.
Ион алмасу реакцияларының молекулалық, толық иондық, қысқартылған иондық
теңдеулерін жаза біледі.
2. Қайтымсыз реакциялар
қандай үш жағдайда аяғына дейін жүретінін біледі.
3. Көп негізді
қышқылдардың, негіздердің, негіз және қышқыл тұздардың сатылап диссоциация
теңдеуін жаза біледі.
Күтілетін нәтиже:
ЭДТ тұрғысынан қышқылдардың қасиеттерін біледі, молекулалық, толық-иондық,
қысқартылған-иондық теңдеулерін жаза алады.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру. (2мин)
а) Топқа бөлу(төрт түрлі
магнитке оқушыларды төрт топқа бөліп, магнит тақтаға жапсыру)
б) Топ ережесімен
таныстыру.
в) Топтағы рольдерді
анықтау.
г) Бағалау парағы
беріледі.
Қышқыл тобы: Оқулықтағы
46-ші беттегі «Қышқылдардың ортақ химиялық қасиеттері» топта оқып, талдайды,
бір-біріне айтып, дәптерге түсіреді. Қышқылдардың металдармен әрекеттесуіне
мысал келтіріп, толық, қысқартылған иондық теңдеулерін жазады.
Негіз тобы:
«Қышқылдардың ортақ химиялық қасиеттері»топта оқып, талдайды, бір-біріне айтып,
дәптерге түсіреді. Қышқылдардың негіздік оксидтермен әрекеттесуіне мысал
келтіріп, толық, қысқартылған иондық теңдеулерін жазады.
Тұз тобы: «Қышқылдардың
ортақ химиялық қасиеттері» топта оқып, талдайды, бір-біріне айтып, дәптерге
түсіреді. Қышқылдардың негіздік оксидтермен әрекеттесуіне мысал келтіріп, толық,
қысқартылған иондық теңдеулерін дәптерге жазады.
Эксперимент тобы: Үш
топтың да тапсырмасын оқып, талдайды. Әрбір топтан бір оқушыдан шығып,
түсіндіреді. Осы тапсырмаларды зертханалық тәжірибие жасап көрсетеді. (10 мин)
Енді осы ұққандары
бойынша әр топқа тапсырма беріледі.
«Қышқыл» тобы
|
«Негіз» тобы
|
«Тұз»тобы
|
«Эксперимент»
тобы
|
HNO3
|
HCI
|
H2SO4
|
Эксперимент
жасайды
|
Осы тапсырма
бойынша постер қорғайды. (20 мин). Әр постерді бағалау критерийлері ұсынылады:
1. Әрбір топқа берілген
күрделі заттардың қасиеттерінің дұрыс жазылуы.
2. Молекулалық
теңдеулерінің дұрыс жазылып, теңестірілуі.
3. Толық-иондық,
қысқартылған-иондық теңдеулерінің дұрыс жазылып, катион мен анионның дұрыс
көрсетілуі.
4. Химиялық қосылыстардың
дұрыс оқылуы.
5. Эксперимент тобының
зертханалық жұмысты орындағанда қауіпсіздік ережені сақтауы, реактивтерді дұрыс
қолдана білуі, реакцияның теңестірілуі.
Сергіту сәті:
Дене мүшелерімен (бас, иық, тізе) 1-ден 5-ке дейін санды жазу. (3 мин)
Сабақты бекіту:
Өздік жұмыс. (5 мин).
1. Мыс (ІІ) сульфатымен
натрий гидроксидінің арасындағы толық және қысқартылған реакция теңдеулерінің
коэффициенттерінің қосындысы:
а) 12 және 4 ә) 10
және 4 б) 12 және 3 в) 10 және 3
2. Темір (ІІ) хлоридімен
заттардың қайсысы әрекеттескенде тұнба түзіледі?
а) Мыс (ІІ) нитратымен
ә) Натрий гидроксидімен б) Натрий сульфатымен в) Тұз қышқылымен
3. Натрий сульфатымен
барий хлоридінің арасында жүретін толық және қысқартылған иондық теңдеулерінің
коэффициенттерінің қосындысы:
а) 11 және 3 ә)
11 және 5 б) 9 және 3 в) 9 және 5
4. Мына иондардың
қайсысының әрекеттесуі нәтижесінде тұнба түзіледі?
а) Al 3+ және
SO42- ә) Ca2+ және CO32-
б) H+ және OH- в) Ba2+ және OH-
5. Қандай жағдайда ион
алмасу реакциясы газ бөле жүреді?
а) Cu(OH)2
және H2SO4 ә) KOH және Zn(NO3)2
б) Ca(HCO3)2 және HCl в) Na2CO3
жәнеCaCl2.
Өздік жұмыстың кілті
беріледі, өзін-өзі бағалайды. ЭДТ туралы хабарлама оқу.
(Отаров Ерасыл) (3 мин.)
Үйге тапсырма: §10. №5, №9,
48 бет.
Рефлексия. Стикерге жазып
жапсырады. (2 мин.)