Главная / Начальные классы / еңбекке баулу сабағы тақырыбы: " Қойдың жүнінен әтеш жасау"

еңбекке баулу сабағы тақырыбы: " Қойдың жүнінен әтеш жасау"

hello_html_29ccfdc7.gifhello_html_58e9c72.gifhello_html_5b79912d.gifhello_html_m3f1bb4d1.gifhello_html_1ba8c14a.gifhello_html_7aa684a6.gifhello_html_m700b4bdc.gifhello_html_5a79edce.gifhello_html_m629e16e.gifhello_html_meed14f2.gifhello_html_m14a92dd8.gifЖ.Молдағалиев атындағы №2 жалпы білім беретін мектеп







Ашық сабақ



Тақырыбы:

«Қойдың жүнінен әтеш жасау»

4 «А» - сыныбы













Пән мұғалімі: Кабдрахманова Г.Н











Орал 2014-2015 оқу жылы

Ашық сабақ 23.04.2015ж

Еңбекке баулу

Тақырыбы: Қойдың жүнінен әтеш жасау.

Мақсаты: 1.Жүнді өңдеу, одан әртүрлі бұйымдар жасай алу дағдыларын

қалыптастыру.

2.Қазақстанның қой шаруашылығы, пайдасы жайлы білімдерінің

кеңеюіне ықпал ету.

3.Ұқыптылыққа, икемділікке баулу.

Қажетті материалдар: қой жүні немесе ақ мақта, еңбек құралдары.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру. Сәлемдесу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  • Тасбақа туралы түсініктерін айту.

  • Тасбақаны орындау реті.

ІІІ.Жаңа сабақ.

  • Ой қозғау.

  • Жұмбақтар шешу.

Жортқан сайын жүйрігім,

Жеп келеді құйрығын.

Тауысқанда құйрығын,

Бүтінделер бір киім

(Ине – жіп)

Басында айдары,

Иекте сақалы бар.

(Әтеш)

Бұрап қойған сағаттай,

Айқайлайды таң атпай.

(Әтеш)

  • Қойдың жүнінен әтеш жасау.

Қазақстанның негізгі шаруашылықтарының бірі – мал шаруашылығы.

Оның ішінде еті, сүті, жүні көп пайда келтіретін қой шаруашылығы маңызды орын алады. Қазақ халқы күнделікті тұрмысқа қажетті бұйымдарды жасау үшін қойдың жүнін ертеден пайдаланып келеді.

Биязы қойдың жүні жылына 1 рет көктемде қырқылады.

Қойдың жүнінен жіп иіреді, мата тоқиды, жұмсақ ойыншықтар жасалады.

Жүннен драп, мәуіті, шұға, бостон сияқты маталар алынады.



ІV. Оқулықпен жұмыс. Жұмыстың орындалу ретін оқыту.



V. Дәптермен жұмыс.

Топтастыру

Қойдың

жүнінен

Көрпе





Жібек Бостон



Әр түрлі жұмсақ

ойыншықтар

жасалады Жіп иіріледі Маталар

драп

мәуіті мұға



киімдер тоқылады мата тоқылады

VІ. Өзіндік жұмыстану. Сабаққа дайындық.

1 2 3

Бойға жинап күш,

Жалқаулықты тастаймыз.

Жаңа жұмыс бастаймыз.

  • Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.

  • Қой және оның пайдасы жайлы мақал – мәтелдер айту.

*Мал өсірсең қой өсір,

Өнімі оның көл – көсір.



*Қой алты күн аштыққа шыдайды.



*Қой семізі қойшыдан.



*Қойдың сүті қорғасын,

Қойды соққан оңбасын.



  • Мазмұнына қарай мақал – мәтелдерді жалғастыру.

*Жіптің ұзыны жақсы,

Сөздің . . . . . жақсы. (қысқасы)



*Тігінші кем істейді,

. . . . . тегістейді. (үтік)



*Жіп – жіңішке . . . . . үзіледі. (жерінен)



VІІ. Сабақты қорытындылау.

  • Жұмыстың орындалу ретін тап!

1→Сабынды жылы су дайындау.

2→Жүнді шүйкелеу, орау, жұмыртқа пішініне ұқсатып дайындау.

3→Қызыл жүнді суға салу шүйкелеу, 10 см етіп қию, айдар жасау.

4→5 см шудадан аузын тігу.

5→әртүрлі шудалардан 10 см етіп алу, құйрығын тігу.

6→әртүрлі түстен 8 см етіп, қанатын тігу.

  • Оқушылар жұмысын көрмеге қою, өздеріне бағалату.

  • Үйге: 81 – 83 беттерді оқу.

Сабақ аяқталды.

еңбекке баулу сабағы тақырыбы: " Қойдың жүнінен әтеш жасау"
  • Начальные классы
Описание:

Тақырыбы: Қойдың жүнінен әтеш жасау.

Мақсаты: 1.Жүнді өңдеу, одан әртүрлі бұйымдар жасай алу дағдыларын

қалыптастыру.

2.Қазақстанның қой шаруашылығы, пайдасы жайлы білімдерінің

кеңеюіне ықпал ету.

3.Ұқыптылыққа, икемділікке баулу.

Қажетті материалдар: қой жүні немесе ақ мақта, еңбек құралдары.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру. Сәлемдесу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  • Тасбақа туралы түсініктерін айту.
  • Тасбақаны орындау реті.

ІІІ.Жаңа сабақ.

  • Ой қозғау.
  • Жұмбақтар шешу.
  • Жортқан сайын жүйрігім,
  • Жеп келеді құйрығын.
  • Тауысқанда құйрығын,
  • Бүтінделер бір киім
  • (Ине – жіп)
Автор Есенбаева Захот Болатовна
Дата добавления 21.04.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 1341
Номер материала 58136
Скачать свидетельство о публикации
