АЛҒАШҚЫ ҚАУЫМДАҒЫ АДАМДАР ӨМІРІ
Қайталау сабағы
Қазақстан тарихы. 6 сынып
Сабақтың мақсаттары:
1.
Білімділік: Алғашқы қауымдық адамдар өмірі тарауы
бойынша қайталау, алған білімдерін бекіту және тексеру.
2.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ой- өрісін, есте
сақтау және шығармашылық қабілетін дамыту.
3.
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, ынтымаққа, жауапкершілікке,
өз бетінше еңбек етуге, уақытты тиімді пайдалануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Думан-сайыс
Сабақтың типі: Білім мен дағдыны тексеру, бағалау
сабағы.
Оқыту әдісі: Сатылы және жүйелі
Жұмыс түрлері: Ұжымдық, жеке, топтық, жұптық
Көрнекіліктер: слайд, тақта, карта
Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпты 3 топқа
бөлемін.
2.
Сабақ мақсатын хабарлау
3.
Думан-сайыс ережелерімен
таныстыру:
·
Бір-бірін тыңдау
·
Сөйлеу мәдениетін сақтау
·
Регламент сақтау
Сабақ 5 кезеңнен
тұрады
1 кезең:
«Біліміңді көрсет»
Әр топ 1 минут
ішінде мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді.
I-ТОП.
1.
Алғашқы адамдардың еңбек
құралдарын ата.
2.
Солтүстік Қазақстандағы
энеолит кезеңінің ерекше ескерткіші?
3.
Епті адам қайдан
табылды?
4.
Орта ғасыр /мезолит/
қамтитын кезең?
5.
Ертедегі адамның
маймылдан басты айырмашылығы?
II-ТОП.
6.
Адамзат тарихындағы ең
алғашқы кезең ?
7.
Питекантроп қайдан
табылды?
8.
Ежелгі тас дәуірі
Палеолит қамтитын кезең ?
9.
Екі жағынан өңделген
қарапайым шапқыш тас құрал
10.
1938 жылы неандартальдық
бала табылған үңгір?
III-ТОП.
11.
Алғашқы адамдардың
тобырдан кейінгі топтасу жүйесі?
12.
Неандарталь адамы қайдан
табылды?
13.
Жаңа тас ғасыры /неолит/
қамтитын кезең?
14.
Жер бетінің күрт суыи
бастауы қашан басталды?
15.
Мезолиттің үлкен жаңалығы
2 кезең:
«Тас дәуірі» тақырыбы
бойынша кесте толтыру. Интерактивтік тақтамен жұмыс.
|
палеолит
|
мезолит
|
неолит
|
энеолит
|
уақыт шеңбері
|
|
|
|
|
ескерткіштері
|
|
|
|
|
ерекшеліктері
|
|
|
|
|
3 кезең:
«Шынығу кезеңі»
1. «Сөзілгек» ойыны.
Мұғалім сөзді бастайды, әрі қарай топтар соңғы әріпке сәйкес келетін
сөзді жалғастырып кетеді. Мысалы: Неолит-тас дәуір...
2. «Жасырын сөздер»
ойыны, плакаттағы әріптерден тарауға байланысты сөздер құру
3. «Иә» немесе
«Жоқ» ойыны. Берілген сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деп жауап беру.
Жауапты дәлелдеу.
1. Қазақстанда
энеолит ескерткіштері бар ма?
2. Неолит дәуірі
б.з.б 5-3 мыңжылдықты қамтиды ма?
3. 100 мың жыл
бұрын егіншілік пайда болды ма?
4. Алғашқы
адамдардың тұрағы киіз үй ме?
5. Еңбек бөлініс
алғашқы қауымда болды ма?
6. Алғашқы
адамдардың ұжымы болды ма?
7. Алғашқы адамдарда
діни түсінік болды ма?
8. Неолит
дәуіріндегі қандай жаңалықтарды білесің?
4
кезең. «Жас тарихшылар» сөйлейді.
Шешендік өнер. Әр топқа 1 минут беріледі.
Тақырыптар:
1. Неолит-«қыш
құмыралар заманы»
2. Мезолит орта тас
ғасыры
3. Ежелгі адамдардың
ұлы жаңалығы
5
кезең. «Галлереяға саяхат»
үш топқа 3 плакат
беріледі. Сурет арқылы өткен тақырыпты қағазға түсіреді. Топ каптианы
плакатты қорқайды.
Бағалау парағы. Сабақты рейтингі әдісі бойынша бағалау.
Оқушының аты-жөні
|
1 кезең
|
2 кезең
|
3 кезең
|
4 кезең
|
5 кезең
|
Жалпы ұпайы
|
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды.
Жануарлар
әлемінен бөліне отырып, ежелгі адам табиғатты бағындырудың алғашқы қадамын
жасады. Өзінің тіршілігі үшін күрес жүргізді. Қазіргі заманғы обасының, тіл
мәдениетінің бастауы миллион жылдарға созылған палеолит кезеңінде –ақ
қаланған.
Біртіндеп
жаңа тас ғасырына өту кезеңінде адамдар тастан еңбек құралдырының анағұрлым
жетілдірілген түрін жасай бастады, сонымен қатар мал шаруашылығымен және
егіншілікпен айналысып, қолөнердің дамуы үшін негіз қаланды. Адамның
іс-әрекетінің жетілуі байқалды. Адамдар тастан кейін металды игере бастады,
олардың ең алғашқысы мыс болды.
Үйге тапсырма:
Қорытынды эссе жазу
Есіл қаласы №2
орта мектебі