Главная / Математика / Дұрыс және бұрыс бөлшектер

Дұрыс және бұрыс бөлшектер

hello_html_62118c09.gifhello_html_m3f92721b.gifhello_html_m3a88f75b.gifhello_html_72d69f0b.gifhello_html_72d69f0b.gifhello_html_196aae2e.gifКүні: 8.12.14 жыл

Сыныбы: 5

Пәні: математика

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер . Бұрыс бөлшектер

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: оқушылырға дұрыс және бұрыс бөлшектің не еенін білгізу және оларды ажырата білуге үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.Оқушының ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: Оқуға саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап , тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білім меңгерту сабағы

Сабақта қолданылатын технология: Деңгейлеп, саралап оқыту

Сабақтың әдісі: тест тапсырмалары, есептер шығару , сұрақ –жауап, сергіту ойындары, топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты сызбалар , интерактивті тақта , кеспелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу , түгендеу, оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.Құралдарын түгендеу. Сыныптың әзірлігін байқау.

II. Үй тапсырмасын тексеру: № 449 (ж), № 450(т), № 451 (ж).

449 (ж)

hello_html_5fee4cc8.gif hello_html_m2137dad2.gif

450(т)

hello_html_7789be92.gif hello_html_m68e1c1f2.gif

451 (ж)

hello_html_7f429ff1.gif hello_html_55a44a2b.gif


III. Қайталау сұрақтары:

  1. Жай бөлшектің негізгі қасиеті дегеніміз не?

  2. Жай бөлшекті қысқарту деген не?

  3. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек дейміз?



IV. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

hello_html_3cbea6ab.png

Анықтама: Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

Мысалы: hello_html_m518ff8a4.gif – дұрыс бөлшектер. Кез келген дұрыс бөлшек 1-ден кіші.

hello_html_371739a7.gif; 3<7; hello_html_371739a7.gif < 1;

Анықтама: Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.

Мысалы: hello_html_m6473e88d.gif – бұрыс бөлшектер. Кез келген бұрыс бөлшек 1-ден үлкен немесе 1-ге тең.

hello_html_706ef5b.gifhello_html_m60581b31.gif; 8 > 5; hello_html_m60581b31.gif > 1;

Натурал санды алымы бөліміне еселік болатынбұрыс бөлшек түрінде жазуға болады.

Мысалы: 4 санын бөлімі 1, 6, 8, 15 болатын бұрыс бөлшек түрінде жазайық:

4= hello_html_mb841fdf.gif; 4=hello_html_m2521e34f.gif;


V. Ауызша есептер:

1) Бөлімі 7 болатын барлық дұрыс бөлшектерді атаңдар.

2) Алымы 6 болатын барлық бұрыс бөлшектерді атаңдар.

3) hello_html_6351e03e.gif бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс бөлшек? №467 есеп.



VІ.Математикалық жарыс. Оқулықпен жұмыс

А деңгейлі есептер

468

1) Дұрыс бөлшектер: hello_html_19e4ff33.gif


2) Бұрыс бөлшектер: hello_html_3ab6275d.gif

469

hello_html_m2e22d2e.gifhello_html_29cc97e9.gifhello_html_m5aba3ae7.gifhello_html_m6542afc0.gif

hello_html_mfe6cea2.gifhello_html_5479b90b.gifhello_html_m16edc85b.gifhello_html_75cc7f48.gif


470

hello_html_17e54614.gif

hello_html_65bc341.gif

471

hello_html_1bbe0ceb.gif hello_html_5198ffb3.gif

472

hello_html_m39067f51.gif

Жауабы: 1 метрден кіші – hello_html_246fedcb.gif

1 метрден үлкен – hello_html_m196f0af3.gif

В деңгейлі есептер

474.

hello_html_104c383d.gif

hello_html_m20d1ffa3.gif

hello_html_795b832f.gif


475. Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.

Натурал сан

3

5

8

10

16

Бұрыс

бөлшек

Бөлімі 4

hello_html_m6f6be3eb.gif

hello_html_5b2adfe5.gif

hello_html_m29f8b543.gif

hello_html_7405966d.gif

hello_html_m7965a840.gif

Бөлімі 5

hello_html_m61f0d433.gif

hello_html_20f42be2.gif

hello_html_117ff7b9.gif

hello_html_51deff21.gif

hello_html_m14c1e716.gif


476.

hello_html_m1f1c05b.gif

hello_html_7577bf02.gif

477.

Берілгені: Шешуі: Сызбасы:

t1=t2

S

V2

V1

Ақтөбе

Атырау

hello_html_7f82e657.gifhello_html_2233ddde.gif

Жауабы:hello_html_mc9bc459.gif

Сергіту сәті.

Баспалдақ 15 басқыштан тұрады. Баспалдақтың ортасында тұру үшін нешінші басқышта тұру керек? 8

С деңгейлі есептер

481

1) Жауабы: 12-сі бар 2) Жауабы: 28-і бар 3) Жауабы: 30-ы бар


482

1) х=8,9,10 х=9,10,11,12,13,14,15,16,…….

2) х=11,12,13,14 х=13,14,15,16,17,18,19,20,……

484

1. а) n=0, 1, 2 ә) n=5, 4, 3 б) n=1, 2 - дұрыс бөлшектер

2. а) n=0, 1, 2 ә) n=0, 1, 2 б) n=0, 1, 2 - бұрыс бөлшектер

VІІ. Қас – қағым сәт (Тест тапсырмалары)

1.Дұрыс бөлшекті тап:

а) hello_html_ma11823f.gif б) hello_html_m60581b31.gif в) hello_html_3b88a430.gif

2. 3: 17 бөліндісін бөлшек түрінде жаз:

А) hello_html_222842c7.gif б) hello_html_599f319a.gif в) hello_html_m401b1977.gif

3. hello_html_34333280.gif бөлшегін қандай бөлшек

А) бұрыс б) hello_html_2cab7a5c.gif в) екеуіне де жатпайды

4. hello_html_371739a7.gif бөлшегін бөлінді түрінде жаз

А) 3:7 б) 3:37 в) 7:3

5. hello_html_m688e6878.gif бөлшегін бөлінді түрінде жаз:

А) 13:7 б) 13:37 в) 37:13

6. Бұрыс бөлшекті тап:

А) hello_html_37e563c3.gif б) hello_html_2da69282.gif в) hello_html_57512029.gif

VІІІ. Сабақты бекіту. «Ережені құрастыр»

Ережені қағазға жазып әр сөзді жеке жеке қиып конвертке салып беремін. Оқушылар құрасытырып шығып, біреуі ауызша жауап береді.

ІХ. Үй тапсырмасы: №468(2), №470(2), №476(ж), №482(2)

Х. Бағалау.

Тексерілді, ОІМ: ____________ Г.Жетпісбаева

Дұрыс және бұрыс бөлшектер
  • Математика
Описание:

Планирование урока - 5 класс. На тему: Правильные и неправильные дроби. 

Цели

Образовательные

Развивающие

Воспитательные

 Познакомить учащихся с понятиями «правильная»  и «неправильная» дробь. Закрепить эти понятия в ходе решения задач. Повторить, что показывает числитель дроби, что показывает знаменатель дроби; сравнение дробей с одинаковыми знаменателями.

Развивать  речь,  логически мыслить, формировать умение различать правильную и неправильную дроби, развивать умение сравнивать правильную и неправильную дроби с единицей и сравнивать правильную и неправильную дроби

Аккуратность, самостоятельность

Автор Каримов Ерканат Камысбаевич
Дата добавления 22.12.2014
Раздел Математика
Подраздел Планирования
Просмотров 905
Номер материала 9923
Скачать свидетельство о публикации
