Главная / Математика / Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар

Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар

Сабақтың мақсаты:

Дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер, аралас сандар ұғымдармен таныстыру

Сабақтың міндеті:

Білімділігі: Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру;

Дамытушылығы: Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденістерін қалыптастыру.

Тәрбиелігі: Бір-біріне көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

  • Дұрыс бөлшектер мен бұрыс бөлшектердің ажырата білу;

  • Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жаза білу ;

  • Бұрыс бөлшектерді аралас санымен жаза білу;

Сабақтың барысы:

Бөлімі

Сабақ барысы

Уақыты

Модуль аты

І Қызығушылығын ояту

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Оқушылармен амандасу,

- Оқушыларды түгендеу.

- Зейінін сабаққа ауару (психологиялық атмосфера)


2 минут



II.Үй тапсырмасын тексеру

hello_html_5a07273c.pnghello_html_5e13bc5d.pnghello_html_m4b62bb33.pngБерілген фигуралардың боялған бөлігін жай бөлшек түрінде жазып қысқартыңдар.


СТО



  • Топқа бөлу (түстер бойынша)

І топ қызыл

ІІ топ жасыл

ІІІ топ сары

  • Ой қозғау (тақырып ашу)

(Оқушыларды топқа бөлу арқылы берілген қағазда жазылған жай бөлшек сандарын сұрау)

3 минут






СТО

ІІ Мағынаны тану

  1. Топтық жұмыс

(әр топ тақырып бойынша түсіндіреді)

І топ дұрыс бөлшек

ІІ топ бұрыс бөлшек

ІІІ топ аралас сан

  1. Флипчартпен жұмыс (плакат А3)

І топ

х-тің берілген мәндерінде бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдырып жаз

x

22

35

63

87

hello_html_m47753b51.gif





hello_html_m5818efe4.gif





ІІ топ

Берілген сандардан дұрыс, бұрыс бөлшек құрастырыңдар

ІІІ топ

hello_html_m4a37015d.pngАлмаларды бөлшек түрінде жаз

  1. Оқулықпен жұмыс

472- 473 дұрыс бөлшектерді бір жолға, бұрыс бөлшектерді екінші жолға теріп жазайық.

4 Дәптермен жұмыс

(карточкада берілген есептерді шығару)

І топқа тапсырма

hello_html_m7e81dc47.gif,hello_html_6386a8cd.gif берілген бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жазыңдар

ІІ топқа тапсырма

hello_html_354f8326.gif

берілген аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар

ІІІ топқа тапсырма

1. Дұрыс бөлшектерді былай ٧ белгілеңдер.

2.Бірге тең бөлшектердің астын сызыңдар

3. Бұрыс бөлшектерді былай # белгілеңдер

hello_html_m71c373f5.gif

hello_html_m539cf35e.gif


23 минут













Топтық жұмыс


Жеке жұмыс




Жұптық жұмыс



Сергіту сәті

Дене жаттығулары

Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/

Бөлшек сызық / екі қолымызды екі жаққа созамыз/

Бөлшектің бөлімі /Орнымызға отырамыз/

Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/


1 минут

Психологиялық атмосфера бақыланады, оқушы сергиді.

ІІІ Ой қозғау

Қорыту (миға шабу)

  1. hello_html_3abc6e67.gif х-тің қандай мәнінде бөлшек дұрыс бөлшек болады?

х=1; 2; 3; 4; 5;

  1. hello_html_1a911261.gifх-тің қандай мәнінде бөлшек бұрыс бөлшек болады?

х=1; 2; 3; 4; 5; 6

  1. Бос орындарды толтыр

hello_html_5d0f0bc2.gif ; hello_html_2e0585e8.gif hello_html_33237105.gif

Бекіту (сұрақ-жауап)

  1. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

  2. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

  3. Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір

  4. Бұрыс бөлшек аралас сан түрінде қалай жазылады?

  5. Ааралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал кетір


10 минут


ІV Үй тапсырмасы

474-475 97 бет

1 минут


V Оқуды бағалау


Оқытуды бағалау


Формативті бағалау


Кері байланыс

Ұнады

Ұнамады

Ұсыныс

Улыбающееся лицо 36868

Улыбающееся лицо 36871

Улыбающееся лицо 36870


5 минут




Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар
  • Математика
Описание:

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар

Сабақтың мақсаты:

Дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер, аралас сандар ұғымдармен таныстыру

Сабақтың міндеті:

Білімділігі: Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру;

Дамытушылығы: Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденістерін қалыптастыру.

Тәрбиелігі: Бір-біріне көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Дұрыс бөлшектер мен бұрыс бөлшектердің ажырата білу;

Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жаза білу ;

Бұрыс бөлшектерді аралас санымен жаза білу;

Сабақтың барысы:

Бөлімі

Сабақ барысы

Уақыты

Модуль аты

І Қызығушылығын ояту

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Оқушылармен амандасу,

- Оқушыларды түгендеу.

- Зейінін сабаққа ауару (психологиялық атмосфера)

2 минут

II.Үй тапсырмасын тексеру

Берілген фигуралардың боялған бөлігін жай бөлшек түрінде жазып қысқартыңдар.

СТО

  • -Топқа бөлу (түстер бойынша)

І топ қызыл

ІІ топ жасыл

ІІІ топ сары

  • -Ой қозғау (тақырып ашу)

(Оқушыларды топқа бөлу арқылы берілген қағазда жазылған жай бөлшек сандарын сұрау)

3 минут

СТО

ІІ Мағынаны тану

  • 1.Топтық жұмыс

(әр топ тақырып бойынша түсіндіреді)

І топ дұрыс бөлшек

ІІ топ бұрыс бөлшек

ІІІ топ аралас сан

  • 2.Флипчартпен жұмыс (плакат А3)
  • І топ

х-тің берілген мәндерінде бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдырып жаз

  • x
22 35 63 87
  • ІІ топ

Берілген сандардан дұрыс, бұрыс бөлшек құрастырыңдар

ІІІ топ

Алмаларды бөлшек түрінде жаз

  • 3.Оқулықпен жұмыс

№472- 473 дұрыс бөлшектерді бір жолға, бұрыс бөлшектерді екінші жолға теріп жазайық.

4 Дәптермен жұмыс

(карточкада берілген есептерді шығару)

І топқа тапсырма

, берілген бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жазыңдар

ІІ топқа тапсырма

берілген аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар

ІІІ топқа тапсырма

1. Дұрыс бөлшектерді былай ٧ белгілеңдер.

2.Бірге тең бөлшектердің астын сызыңдар

3. Бұрыс бөлшектерді былай # белгілеңдер

23 минут

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Жұптық жұмыс

Сергіту сәті

Дене жаттығулары

Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/

Бөлшек сызық / екі қолымызды екі жаққа созамыз/

Бөлшектің бөлімі /Орнымызға отырамыз/

Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/

1 минут

Психологиялық атмосфера бақыланады, оқушы сергиді.

ІІІ Ой қозғау

Қорыту (миға шабу)

  • 1. х-тің қандай мәнінде бөлшек дұрыс бөлшек болады?

х=1; 2; 3; 4; 5;

  • 2.х-тің қандай мәнінде бөлшек бұрыс бөлшек болады?

х=1; 2; 3; 4; 5; 6

  • 3.Бос орындарды толтыр
  • ;

Бекіту (сұрақ-жауап)

  • 1.Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
  • 2.Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
  • 3.Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір
  • 4.Бұрыс бөлшек аралас сан түрінде қалай жазылады?
  • 5.Ааралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал кетір

10 минут

ІV Үй тапсырмасы

474-475 97 бет

1 минут

V Оқуды бағалау

Оқытуды бағалау

Формативті бағалау

Кері байланыс

Ұнады

Ұнамады

Ұсыныс




5 минут

Автор Қанафина Қалима Қашырбекқызы
Дата добавления 03.02.2016
Раздел Математика
Подраздел Другое
Просмотров 312
Номер материала MA-064436
Скачать свидетельство о публикации
