Инфоурок Математика Другие методич. материалы: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар

: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар

Скачать материал

 

Сабақ жоспары

 

Уақыты

Күні

 

 

Пәні

математика

 

Сыныбы

8 «ә»

 

Сабақтың тақырыбы

Рационал теңдеулер

 

Мақсаты

Рационал теңделерді шешуді үйрену  және  жұмыс жасау дағдыларын дамыту

 

 

Сабақтың міндеттері

Оқушылардың рационал   теңдеулерді шығаруға

ықпал ету;

Оқушылардың шығармашылық тұлғасын қалыптастыру, ақыл – ойын дамыту;

Оқушылардың компьютермен жұмыс істеуге қызығушылығын арттыру;

Оқушыларды ұйымшылдыққа, ақпаратты мәдениеттілікке тәрбиелеу.

 

 

 

 

 

 

Сабақтың

әдіс - тәсілдері

Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер (топтық жұмыс), оқытудағы басқару және  көшбасшылық,

оқушылардың  жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу,  дарынды және талантты балалармен

жұмыс, СТО, АКТ, оқыту үшін бағалау  және оқуды  бағалау.

 

 

 

Күтілетін нәтиже

1.Оқушылардың топ болып жұмыс істейді, топтық белсенділкке қол жеткізеді.

2.Оқушылар өз ойларын еркін айта біледі.

3. Оқушылар рационал теңдеулер  түрлерімен танысады;

 

 

 

 

 

 

Сабақтың барысы

 

Ұйымдастыру

 

 

 

Топқа бөлу

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру

 

*     Оқушылармен амандасу;

*     Сыныпты түгендеу;

*     Оқушылардың назарын  сабаққа аудару.

 

Оқушыларды топтарға бөлу (түрлі-түсті қима қағаздар арқылы үш топқа бөлінеді).

І топ: Рационал теңдеулер (сары түсті)

І топ: Бүтін рационал теңдеулер (көк түсті)

ІІІ топ:  Бөлшек рационал теңдеулер (күлгін түсті)

 

Үй тапсырмасын тексеру:

Иа, оқушылар үйге қандай тапсырмалар берілді?

 

v Есеп,  ереже жаттау.

     Тақтаға 2 оқушыны шығару

      

 

1 минут

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

І. Қызығушылықты ояту

 

 

 

Миға шабуыл. Өткен сабақты пысықтау

Рационал теңдеу дегеніміз не?

1.      Рационал теңдеу неше түрге бөлінеді?

2.      Бүтін рационал теңдеу дегеніміз не?

3.      Бөлшек рационал теңдеу деген не?

4.       Бөгде түбір деген не? ----------------------------------------------------

5.      Бөлшек-рационал теңдеуді шешу кезінде қандай алгоритм қолданылады:

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

Ауызша есептер слайта көрсетілген есептер

1.     Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің мағынасы болмайды. 1/х,  1/х+1,  1/х2

 

Кім жылдам

А)Теңдеудің дискримантын есепте

Б) теңдеудің неше түбірі бар

 

 

 

 

 

 

 

 


«Жолбарыс-жолбарыс мен қандаймын » ойыны                                      

 

 

Карточкамен жұмыс (Жеке жұмыс)

  

 

 

 

 

 

Кітаппен жұмыс. (Жеке жұмыс).

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

IV. Үйге тапсырма

 

1 минут

 

V. Бағалау

Бұл сабақ жиынтық бағалау арқылы бағаланады.

Бағалау критерийлері:

 

 

 

Оқушының аты–жөні, тегі

 

Критерийлер

Мүмкін баллдар

Оқушының сабақта алған баллдары

Үй жұмысын орындадым:

Ереже жаттадым

 

 

Топпен жұмыс жасадым:

Топқа менің пікірім көмектесті

Тақырыпты қорғауға  пікір айтып, сурет салдым

 

 

Тақырыптың негізгі мазмұнын ашуға көмектестім

 

 

Өз ойымды дәлелдей алдым

Фактілермен

Мысалдармен

 

 

Негізгі идеяны ұсындым

Ауызша жауап бердім

 

 

Тақырыпты толық меңгердім:

Бұл тақырыптар бойынша сұхбаттаса аламын

Бұл тақырыптарды талдай аламын

 

 

Жалпы балл

Бағалау шарты:

20-30 ұпай «5»

9-19 ұпай «4»

5-9 ұпай «3»

 

 

Оқыту үшін бағалау. Кері байланыс парағы. Қызыл—ұнады, жасыл—ұнамады, сары—сұрақ.    1 минут

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ": Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандар"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заместитель директора

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сынып: 5Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Аралас сандарСабақтың мақсаты: Дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер, аралас сандар ұғымдармен таныстыруСабақтың міндеті: Білімділігі: Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру;Дамытушылығы: Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденістерін қалыптастыру. Тәрбиелігі: Бір-біріне көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, жұмыс істей білуге тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже:Дұрыс бөлшектер мен бұрыс бөлшектердің ажырата білу; Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жаза білу ;Бұрыс бөлшектерді аралас санымен жаза білу;Сабақтың барысы: Бөлімі Сабақ барысы Уақыты Модуль аты І Қызығушылығын ояту І. Ұйымдастыру кезеңі. - Оқушылармен амандасу, - Оқушыларды түгендеу.- Зейінін сабаққа ауару (психологиялық атмосфера) 2 минут II.Үй тапсырмасын тексеру Берілген фигуралардың боялған бөлігін жай бөлшек түрінде жазып қысқартыңдар. СТО -Топқа бөлу (түстер бойынша)І топ қызылІІ топ жасылІІІ топ сары -Ой қозғау (тақырып ашу)(Оқушыларды топқа бөлу арқылы берілген қағазда жазылған жай бөлшек сандарын сұрау) 3 минут СТО ІІ Мағынаны тану 1.Топтық жұмыс (әр топ тақырып бойынша түсіндіреді)І топ дұрыс бөлшекІІ топ бұрыс бөлшекІІІ топ аралас сан 2.Флипчартпен жұмыс (плакат А3) І топх-тің берілген мәндерінде бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдырып жаз x 22 35 63 87 ІІ топ Берілген сандардан дұрыс, бұрыс бөлшек құрастырыңдар ІІІ топАлмаларды бөлшек түрінде жаз 3.Оқулықпен жұмыс №472- 473 дұрыс бөлшектерді бір жолға, бұрыс бөлшектерді екінші жолға теріп жазайық.4 Дәптермен жұмыс(карточкада берілген есептерді шығару)І топқа тапсырма, берілген бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жазыңдарІІ топқа тапсырмаберілген аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдарІІІ топқа тапсырма 1. Дұрыс бөлшектерді былай ٧ белгілеңдер. 2.Бірге тең бөлшектердің астын сызыңдар 3. Бұрыс бөлшектерді былай # белгілеңдер 23 минут Топтық жұмысЖеке жұмысЖұптық жұмыс Сергіту сәті Дене жаттығулары Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/ Бөлшек сызық / екі қолымызды екі жаққа созамыз/ Бөлшектің бөлімі /Орнымызға отырамыз/ Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/ 1 минут Психологиялық атмосфера бақыланады, оқушы сергиді. ІІІ Ой қозғау Қорыту (миға шабу) 1. х-тің қандай мәнінде бөлшек дұрыс бөлшек болады? х=1; 2; 3; 4; 5; 2.х-тің қандай мәнінде бөлшек бұрыс бөлшек болады? х=1; 2; 3; 4; 5; 6 3.Бос орындарды толтыр ; Бекіту (сұрақ-жауап) 1.Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады? 2.Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? 3.Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір 4.Бұрыс бөлшек аралас сан түрінде қалай жазылады? 5.Ааралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал кетір 10 минут ІV Үй тапсырмасы №474-475 97 бет 1 минут V Оқуды бағалауОқытуды бағалау Формативті бағалауКері байланыс Ұнады Ұнамады Ұсыныс 5 минут

Скачать материал
