Главная / Начальные классы / Дыбыс және әріп

Дыбыс және әріп



Сыныбы: 2 – сынып

Пәні: Қазақ тілі

Күні:

Тақырыбы: Дыбыс, әріп туралы не білеміз?

Мақсаты:

Білімділік: Дыбыс және әріптің айырмашылығын ажырата отырып, жаттығулар орындату. Буын туралы мағлұмат беріп, сөздерді буынға бөлдіре білуге үйрету. Буынның түрлерімен таныстыру.

Дамытушылық: Өзіндік қорытынды жасай білуге, ізденуге үйрете отырып сөйлеу тілін, шығармашылық қабілетін, ойлауын дамыту.
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, салт - дәстүрлерді ұмытпауға баулу.
Сабақтыңтүрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі: көкөніс, жеміс - жидектерсуреті, әріптер, слайд
Әдіс - тәсілдері: АКТ, түсіндіру, әңгіме.
Сабақтыңбарысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Негізгібөлім
Қырық қырықтықшы
Қырық қырықтықпен
Қой қырықты
Осы жаңылтпаштағы сөздердің бәрі қандай дыбыстан басталады?
Олай болса бәріміз Қ дыбысын көркем жазамыз.
- Оқушылар бізге не естіліп тұр?
- Дыбыс. Мысалы менің айтқанымды дыбыс арқылы естіп тұрмыз.
-Дыбыс дегеніміз не? Дыбыс - әріптердің ауызша естілуі.
-Әріп дегеніміз не? Әріп – дыбыстың жазбаша таңбалануы.
Суретке назар аударайық.
Суреттен көкөністерді атайық
Жеміс – жидектерді атайық. Осы сөздердеқанша дыбыс, қанша буын, қанша әріп бар?
Алдымен жуан дауысты дыбыстары бар, сонан соң жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді теріп жаз.
Әр топтан 2 сөзге сөйлем құрау.
Сергіту сәті.
Сөз құрау (4 оқушы)
Алма, амал, мата, тал, тас, таса, мал, ала, сат, атам
Тағы да қандай әріп жалғасақ басқа сөздер пайда болуы мүмкін?
Ақ - шақ - ұшақ - құшақ
Сөздерге әріптер қосылған сайын, мағыналары өзгере береді, жаңа сөз пайда болады.
Қосымша материал
Қорытынды. Тест арқылы бекіту.
Бағалау. Сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.

Дыбыс және әріп
  • Начальные классы
Описание:

Пәні: Қазақ тілі

Күні:

Тақырыбы: Дыбыс, әріп туралы не білеміз?

Мақсаты:

Білімділік: Дыбыс және әріптің айырмашылығын ажырата отырып, жаттығулар орындату. Буын туралы мағлұмат беріп, сөздерді буынға бөлдіре білуге үйрету. Буынның түрлерімен таныстыру.

Дамытушылық: Өзіндік қорытынды жасай білуге, ізденуге үйрете отырып сөйлеу тілін, шығармашылық қабілетін, ойлауын дамыту.
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, салт - дәстүрлерді ұмытпауға баулу.
Сабақтыңтүрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі: көкөніс, жеміс - жидектерсуреті, әріптер, слайд
Әдіс - тәсілдері: АКТ, түсіндіру, әңгіме.
Сабақтыңбарысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Негізгібөлім
Қырық қырықтықшы
Қырық қырықтықпен
Қой қырықты
Осы жаңылтпаштағы сөздердің бәрі қандай дыбыстан басталады?
Олай болса бәріміз Қ дыбысын көркем жазамыз.
- Оқушылар бізге не естіліп тұр?
- Дыбыс. Мысалы менің айтқанымды дыбыс арқылы естіп тұрмыз.
-Дыбыс дегеніміз не? Дыбыс - әріптердің ауызша естілуі.
-Әріп дегеніміз не? Әріп – дыбыстың жазбаша таңбалануы.
Суретке назар аударайық.
Суреттен көкөністерді атайық
Жеміс – жидектерді атайық. Осы сөздердеқанша дыбыс, қанша буын, қанша әріп бар?
Алдымен жуан дауысты дыбыстары бар, сонан соң жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді теріп жаз.
Әр топтан 2 сөзге сөйлем құрау.
Сергіту сәті.
Сөз құрау (4 оқушы)
Алма, амал, мата, тал, тас, таса, мал, ала, сат, атам
Тағы да қандай әріп жалғасақ басқа сөздер пайда болуы мүмкін?
Ақ - шақ - ұшақ - құшақ
Сөздерге әріптер қосылған сайын, мағыналары өзгере береді, жаңа сөз пайда болады.
Қосымша материал
Қорытынды. Тест арқылы бекіту.
Бағалау. Сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.

Автор Ахметбаева Динара Кадылбековна
Дата добавления 24.12.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 920
Номер материала MA-063393
Скачать свидетельство о публикации
