Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы«Дене. Өлі, тірі, жасанды табиғат» (3 сынып)

«Дене. Өлі, тірі, жасанды табиғат» (3 сынып)

Скачать материал

ШҚО  Семей қаласының  Білім бөлімі  «ММ

 №33 жалпы білім беретін мектеп» КММ

 

 

 

 

Тақырыбы « Дене . Өлі, тірі, жасанды табиғат»

3 сынып

          Орындаған : Қ.Рысқұлбеков атындағы 

№33   ОМ

 

 

 

Бастауыш сынып мұғалімі :

       Ғ.Б.Ошибаева

 

 

 

 

 

2014 ж

                                            Кіріспе

 

 Сабақта қолданылған  ойын элементтері – мұғалімнің   түсіндіріп отырған материалын оқушылардың аса зор ілтипатпен тыңдап, жемісті , сапалы меңгеруіне сенімді көмекші бола алады. Өйткені , кіші жастағы оқушылар жас ерекшеліктеріне байланысты оңдай ойынға өте ынталы келеді. Балалар тез сергіп, тапсырманыжылдам , дәл орындайтын болады.

Ойын оқушылардың грамматиканы толық меңгеріп, жазу  тілін дамытуларына мол мүмкіндік береді. Өз беттерімен жұмыс істей білуге дағдыландырады. Ойланғыштық, іздемпаздық қабылетттерін арттырады, сөз қорларын молайтуларына көмектеседі.

Мұнымен қатар сабақ үстінде ойын элементтерін қолдану оқушылардың оқып отырған сабағына қызығушылығын арттырады, оған белсенді түрде қатысып, түсінбегенін түсінуіне мүмкіндік тұғызады.

Оқушылар , өздері тақырыпқа «Сұрақ- жауап ойын»арқылы қорытынды жасайды. Проблеманың сұраққа, шығармашылық тапсырмаға әр оқушы, өз беттерімен жауап іздейді, оны дәлелдейді.

Сабақта қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде өлеңдер оқып ,тілді жақсы меңгергендерін көрсете білді. Тәрбиелік маңызы мол болды, орманнан келген жануарлар, (оқушылар аңдар болып киініп) табиғатты қорғауын, аялауын сұрады.

Сабақта қолданылған ойын элементтері -  мұғалімнің түсіндіріп  отырған материалын оқушылардың аса зор ілтипатпен тыңдап, жемісті, сапалы меңгеруіне сенімді  көмекші  бола алады. Өйткені, кіші жастағы оқушылар жас ерекшеліктеріне байланысты  оңдай ойынға  өте ынталы келеді. Балалар тез сергіп, тапсырманы жылдам, дәл орындайтын болады.

Ойын оқушылардың грамматиканы толық меңгеріп, жазу  тілін дамытуларына мол мүмкіндік береді. Өз  беттерімен жұмыс  істей білуге дағдыландырады. Ойланғыштық, іздемпаздық қабілеттерін арттырады, сөз қорларын молайтуларына көмектеседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Дене . Өлі, тірі, жасанды табиғат.

 

 

Сабақтың мақсаты: Табиғи және  жасанды денелердің айырмашылығы жайлы түсінік беру.

 

Міндеті. 1) Тірі және өлі табиғат денелерінің айырмашылығы.

2) Әрбір түрдің суретін салып немесе  танып білу.

3) Топ арасында жұмбақты шешіп, жауабын суретпен көрсету.

 

Дамытушылық мақсат: Оқушылардың өз бетімен , топпен жұмыс істеу біліктіліктерін дамытады, шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, танымдық белсенділігін арттырады.

 

Тәрбиелік мақсат: Экологиялық тәрбие беру.

 

Сабақтың әдісі: Көрнекілік, слайтар, сұрақ – жауап, топтастыру, рефлексия, талдау, ізденушілік, шығармашылық тапсырма.

 

Сабақтың көрнекілігі: жеке  суреттер, тірек- сызба,  ойын- құралдар, карточкалар, интерактивті тақта.

 

Сабақтың пәнаралық байланысы: ана тілі, ағылшын.

 

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.

Үй жұмысын тексеру. Бірінші қатар : ойын арқылы : «Не істеуге болмайды .? »

 

 ЕЕЕ

 

Екінші қатар: Карточкалар арқылы сұрақтарға жауап беру.

Үшінші қатар: Тест карточкаларын  орындау.

Бағалау

2.Жаңа сабақ. Бағдарлау – мотивациялық кезең. Сабақтың мақсатын қою.

Оқушының қызығушылығын ояту.

3.Оқулықпен жұмыс: - Бір оқушы мәтінді оқиды.

                                                                      

-        Тізбектей оқыту

-        Ойын «Сұрақ – жауап» оқушылар бір- біріне мәтін бойынша  сұрақтар қояды.

 

4. Интерактивтік тақта бойынша слайттар көрсетіп, бекіту.

 

Слайд 1.

Ұлдар-тірі табиғатты, қыздар-өлі табиғатты анықтайды

 

 Слайд 2.

 

4. Дәптермен жұмыс. Өз бетінше жұмыс

Тірі , өлі табиғаттың  белгілерін жазу. Слайдпен салыстыру

Тексеру, бағалау.

   5 слайд

 

5. Ойын  -« Өлі, тірі табиғат». Жұмбақтар шешу.

   6 слайд

Егер жасанды табиғат болса – алақанды көрсетеді.

Егер тірі табиғат болса-  жасыл дөңгелек.

Егер өлі табиғат болса – қызыл шаршы.

Неге  жасыл түсті дөңгелек ?  « Ол тіршіліктің белгісі»

 

 

6. Проблемалық жағдайы. Слайд 7-8

 -Балалар, сендер өлі және тірі табиғаттың а расындағы  қандай байланыс бар екенің  табындар.

 

Балалардың жауаптарын тыңдау. Бағалау.

Балалардың жауабынан кейін слайд көрсетіледі

 

   Слайд 9. 

7. Рефлексия. 

Оқушылар  3 тілде табиғат туралы өлеңдер оқиды.

- Музыканы тыңдап , орманға саяхат жасап, демалу.

Сол кезде орманнан жануарлар қонаққа келеді.

Бірінші – Тиын

О,табиғат ! Тағдырымсың сен менің,

Сенің барлық өзен , тау мен көлдерің.

Ауаң, суың, өсімдігің болмаса,

Дүниеде қалай өмір сүремін.

Құдыреті мол табиғат, мен саған,

Әрқашанда алғыспен бас иемін.

Аю - Give we the nature we will protect

For very pleasant meetings at the lake,

For meetings on a glade, a bathing in the river,

For house rest, instead of in the distance.

That was the nature to whom to protect,

We need everything accurately and truly to understand -

Nature king of people and wreath,

But all without it to the person - the end!

 

Сауысқан -  Покормите   птиц зимой,

Пусть со всех концов

К вам слетятся, как домой,

Стайки на крыльцо,

Сколько гибнет  их – не счесть ,

Видеть тяжело .

А ведь  в нашем сердце  есть

И для них тепло.

 «Табиғатты аяла!» деген  сөздер шығады

 

 

    Слайд 10. 

 

 

8. Шығармашылық тапсырма.

Оқушылар ана тілі сабағында жазған  «Жайлау » шығармаларын оқиды.

Тапсырма: Жайлау деген  тақырыпқа берілген сурет бойынша

1 қатар – өлі табиғатт

2 қатар- тірі табиғат                                  Теріп, дәптерге сөз

3 қатар – жасанды табиғат                        дерді жазу.Бағалау.

 

 

 

 

 

    Слайд  11

 

9. Сабақты қорытындылау.

 

10. Үйге тапсырма . 62 -63 бетті  мазмұндау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Дене. Өлі, тірі, жасанды табиғат» (3 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по выставочной деятельности

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
