Тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Оқушыларды мәтіннің мазмұнымен таныстыра отырып, мәтіндегі
негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Мәнерлеп оқу дағдыларын, қызығушылығын арттыру,
белсенді ынталы оқуды үйрету.
ә) Дамытушылық: Өз ойларын, пікірлерін еркін айтуға, өз
қөзқарастарын дәлелдей білуге машықтандыру. Байланыстырып сөйлеу, сын
тұрғысынан ойлауын, топпен жұмыс істеу,шығармашылық, танымдық қабілеттерін
дамыту.
б) Тәрбиелік: Адам бойындағы жақсы қасиеттерге жақын
болып, жаман қасиеттерден аулақ болуға, табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелеу,
баяндау, ой қозғау, ой толғау,эссе жазу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: мазмұнды суреттер
Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, дүниетану
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
а) сабаққа назарларын аударту,
кезекші мәліметі.
ә) Қызығушылықты ояту
Психологиялық дайындық
- Балалар, бүгін аптаның қай күні?
-Бүгін – сәрсенбі.
-Сәрсенбі қазақ халқы үшін қандай күн?
-Сәрсенбі қазақ халқы үшін сәтті күн деп есептеледі.
Ендеше,
мен сендерге жалпы бүгінгі күндерің сәттілікпен өтсін, сабағымыз да сәттілікпен
басталып , тек қана сәттілікпен аяқталсын демекпін
Оқушылар да бір-біріне тілектер айтады.
б) топқа бөлу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Әмірдің қулығы»
І топ-мазмұнын әнгімелеу
ІІ топ –тақырыпқа байланысты мақалдар айту
ІІІ топ- мақалдарды толықтыру
2. “Ой қозғау”
1 тапсырма: «Шығармашылыққа
баулу»
Үш топ сурет бойынша қысқаша
әңгіме құрайды.
|
|
-Суреттен нені көрдің?
-Суреттен не байқадың?
-Осы суреттер туралы не айтар едің?
- Бұлар қандай қасиеттерге жатады?
Осы қасиеттерге байланысты қандай мақал-мәтелдер
білесіңдер?
1.Әдепті бала ата-анасын мақтатар,
Әдепсіз бала ата-анасын қақсатар.
2.Әдептілік –адам көркі.
3.Әдепті бала-арлы бала,
Әдепсіз бала сорлы бала.
ІІ тапсырма
-Балалар,
қандай сөз шықты?
ІІІ. Негізгі бөлім. Жаңа сабақ
Ендеше, балалар, біздің бүгінгі
тақырыбымыз Төлеген Қажыбаевтың «ӘДЕП» мәтіні.
Автор туралы түсінік
Төлеген Қажыбаев қазіргі Солтүстік Қазақстан
облысының Тайынша ауданында дүниеге келген. Ақын. Қазақстанның еңбегі сіңген
мәдениет қызметкері .
Қажыбаев «Жол басы» , «Жанымның жапырақтары» , «Жырлайды жүрек»,
«Қарасай - дастан», «Жыр-ғұмыр» өлеңдер мен поэмалар жинақтарының, «Айналайын
атыңнан», «Жеті жыл» және т.б. әңгімелер мен повестер жинақтарының, «Ерлік
еңбек» кітаптарының авторы.
Қажыбаевтың «Сейіт – Бөкен», «Жапақ батыр» дастандары
жарыққа шыққан.
Бірнеше өлеңдері орыс және украин тілдеріне
аударылған.
Қажыбаев – Көкшетау қаласының Құрметті азаматы.
Мағынаны тану
Мәтінмен жұмыс
а) мәтінді оқыту
ә) «Түртіп алу» стратегиясы бойынша сөздік
жұмысын жүргізу
б) Топтық жұмыс
І топ Мәтіннен байқағаным...
ІІ топ Суреттен байқағаным...
ІІІ топ Әңгімедегі оқиғаға ұқсас жағдай өмірде
кездесуі мүмкін бе?
Сергіту сәті
ІҮ. Ой толғаныс
ДЕБАТ (пікірталас ) ұйымдастыру
І топ. Арманды қорғаушылар
ІІ топ. Арманды даттаушылар
ІІІ топ. Негізгі орталарда өзін – өзі қалай ұстау қажеттілігі
туралы
- Балалар, тақырыпты басқаша атауға бола ма?
Ү. Қорытынды бөлім
«Венн көрсетуі» Адамның бойындағы жақсы және жаман қасиеттерді салыстыру.
Венн диаграммасы
ЖақсыЖаман
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Әдепті болу үшін адамға не қажетті
деп ойлайсыңдар?
“Әдеп” ережесін құрастырайық.
”Жылы лебіз”
аукционы.
|
|
|
·
- Әдептілік
туралы қандай өлең жолдарын білесіңдер?
ҮІ. Бағалау,
Үйге тапсырма:мәтінді оқу,мазмұндау. Әдептіліктуралы эссе жазу
Рефлексия:
-
Не білдің?
-
Не қиын болды?
-
Тағы не білгің келеді?
-
Бүгінгі
сабақтан сен қандай әсер алдың?
-
Сабақ
саған ұнады ма? Несімен ұнады?
-
Өзіңе
қандай тәлім-тәрбие алдың?
-
Сабақта
мақсатымызға жеттік пе?