Главная / Начальные классы / Әдебиеттік оқу 3 сынып "Күз"

Әдебиеттік оқу 3 сынып "Күз"

Әдебиеттік оқу 3 сынып

Сабақтың тақырыбы: Күз . Жарков .

Сабақтың мақсаты : Оқушылардың өлеңді тез есте сақтау , мәнерлеп оқуларын жетілдіру , лирика табиғатын түсіну .

Күтілетін нәтижелер: Шығарманың мазмұнын дұрыс түсіне отырып , жылдам жаттап алу әдістерін үйрету.

Жүйелі іс-әрекет нәтижесі : Оқушы бойында сенімділік қасиеттерін орнықтыруға шығармашылық жұмыстарды сәтті орындауға қол жеткізу .

Тұлғалық нәтиже : Табиғаттың әр мезгілінің өзінше кереметтерін ұнатуға , табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі : Күз мезгілінің сюжетті суреттері. Күзгі жапырақтар үлгілері .Алтын күз, Қоңыр күз өлеңдерінен үзінді .

Сабақтың барысы :

Ұйымдастыру кезеңі .

Үй тапсырмасын тексеру.

1. Қызығушылықты ояту.

Алтын күз туралы өлең жолдарын кідіріспен мәнерлеп ,дауыс ырғағына келтіре оқу .

Алдын ала оқушыларға дайын жапырақтарды таратып беру .

-Осы алтын күздің сары алтын жапырағы алақаныңа келіп қонса не істер едің ?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау .

Жылдың қай мезгілін ұнатасыңдар? Қазір әр кім өзінің қай жыл мезгілінде туғанына байланысты топтарға бөлініп отырады .

2.Мағынаны тану.

Автормен таныстыра отырып өлеңді мұғалімнің мәнерлеп оқуы .

Өлеңді оқушыларға тізбекпен оқыту .

-Өлеңнен қандай ерекше көркем сөздерді белгілеп алар едің?

-Олардың қандай әдемілігі бар? Нені ерекшелеп тұр? Ол сөздің мағынасын қалай түсінесің?

Өлеңнің алғашқы екі шумағын оқып көрелік .Не туралы айтылған?

-Ол сөзді сызып қояйық (сұрша бұлт )

-Ақын сұрша бұлтқа неге мән беріп тұр? Сұр бұлттардың жаңбыр әкелетінін дәлелдеңдер.

- Ол үшін келесі екі жолды оқиық.

Көтерілсе аспандай ,

Көкте сұрша бұлт көшіп.

-Інжу деп отырғаны не? Күміс моншаққа нені теңеп тұр?

Өлең жолдарын әрі қарай осы үлгіде талдай отырып, әр жолды дауыс ырғағы мен кідірістерді сақтап оқуларын ұсыну.

Әр оқыған екі жол сайын оқушыларға суретін салуды ұсыну.

«Алтын күз» немесе «Табиғат дыбыстары» шығармаларынан үзінді тыңдау .

-Енді музыканы тыңдай отырып, суретке қарап өлеңді іштеріңнен оқып көріңдер .

-Қандай әсер алдыңдар ?

-Музыка мен өлең арасында байланыс бар ма?

Сергіту сәті . Оқушылардың өздеріне ұсыну.Музыканы тыңдай отырып қандай басты кейіпкер болғысы келеді ?

Ой толғаныс .

Алдында бөлінген топтар бойынша оқушыларға өз тобының атауындағы өлеңді мәнерлеп оқып шығу тапсырылады .

Бірінші - іштей жеке . Екінші-жұпта . Сосын топта талқылау арқылы ортаға бір оқушыны шығару.

Қай топтың оқуынан қандай әсер алдық?

Сабақты қорыту мақсатында оқушыларға өлең жолдарын қайта оқу ұсынылады. Бірақ өлеңнің кейбір сөздері жоғалып, суретке айналған. Оқушы мүдірместен оқып шығуы қажет.

Оқушылардың топтағы жұмыстарын сабаққа қатысуларын мәнерлеп оқуларын бағалау. Үйге тапсырма беру.



Әдебиеттік оқу 3 сынып "Күз"
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Күз . Жарков .

Сабақтың мақсаты : Оқушылардың өлеңді тез есте сақтау , мәнерлеп оқуларын жетілдіру , лирика табиғатын түсіну .

Күтілетін нәтижелер: Шығарманың мазмұнын дұрыс түсіне отырып , жылдам жаттап алу әдістерін үйрету.

Жүйелі іс-әрекет нәтижесі : Оқушы бойында сенімділік қасиеттерін орнықтыруға шығармашылық жұмыстарды сәтті орындауға қол жеткізу .

Тұлғалық нәтиже : Табиғаттың әр мезгілінің өзінше кереметтерін ұнатуға , табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі : Күз мезгілінің сюжетті суреттері. Күзгі жапырақтар үлгілері .Алтын күз, Қоңыр күз өлеңдерінен үзінді .

Сабақтың барысы :

Автор Мукажан Дианара Бакытбековна
Дата добавления 06.11.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 522
Номер материала MA-062019
Скачать свидетельство о публикации
