Главная / Классному руководителю / Әдебиет пәнінен «Қырық өтірік» ертегісіндегі Тазша бала бейнесі

Әдебиет пәнінен «Қырық өтірік» ертегісіндегі Тазша бала бейнесі

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gif«Қырық өтірік» ертегісіндегі Тазша бала бейнесі

Мақсаттары: Білімділік. Ертегідегі Тазша бала бейнесін талдай отырып, кейіпкерге талдау үлгілерін үйрену Дамытушылық.Салыстыру, көркем бейнелі тіркестерді тапқызу арқылы ізденгішдікке, Тазша бейнесін сомдату арқылы әртістікке, өз ойларын жүйелі жеткізуге баулу. Кейіпкер бойындағы байқампаздыққа, тапқырлыққа, батылдыққа, шешендікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Түрлендірілген сабақ

Көрнекі құралдар: Тазшаның суреті, кітап, слайд

Сабақтың барысы

Үй тапсырмасын сұрау. Мына жоспар арқылы ертегіні қысқаша мазмұндау

А) Жоғалған құлын хикаясы

Ә) Қоянның әңгімесі

Б) Етіктің шатағы

І.Жаңа сабақ

ІІ. Қызығушылықты ояту.

Мұғалім: Оқушылар, бізге ертегілер әлеміндегі Тазша баладан хат келіпті. Хатында

«Сәлеметсіңдер ме, менің қымбатты достарым! «Қырық өтірік» ертегісін оқып, менің тапқырлағыма, шешендігіме тәнті болған шығарсыңдар. Тұрмыстық, шаруашылық заттар мен жан-жануар, жәндіктер, яғни табиғат әлемін қисыннан қиыстырып, әңгіме, өлең құрастырдым. Бұл менің көп білетіндігім, білімділігім. Сондықтан алға қойған мақсатыңа жету үшін білімді болу қажет. Менің басқа да қырларым өте көп, сіздерді ертегілер әлеміне терең еніп, үлгі алуға шақырамын» депті. Ендеше Тазша бейнесін жан-жақты талдайық.

І. Мінездеу. ( Тазша балаға мінездеме жасау)

Ақылды батыл, өжет



шешен Тазша бала



Тапқыр шапшаң

Надан зұлым

Хан

Жаман қатыгез

ІІ.Суретпен жұмыс. Суретке қарап өз ойларын айту

ІІІ. Салыстыру «Аяз би» ертегісі мен «Қырық өтірік» ертегісін венн диаграммасы арқылы салыстыр

Салыстыру. Венн диаграммасы

-Тазша бала (ерекшелігі)

Ұқсастығы

Аяз би (ерекшелігі)

-Тазша өзі 40 өтірік әңгіме, өлең шығарды

Екеуі де хан бұйрығын орындады

-Ханның сұрақтарына тапқырлықпен жауап берді.

-Хан алдына өзі келді

Екеуі де тапқыр

-Ханның алдына уәзірлері әкелді

-қиялшыл

Екеуі де ақылды

-сыншы


шешен



батыл




ІҮ. «Кім көп біледі» ойыны қырық санына байланысты мақал- мәтелдер сайысы

Ү.Қарама -қайшы элементтерді табу



Қарама қайшы элементтер

Таша баланы хан менсінбеді

Бала ханды жеңіп шықты

Жұрт балаға үйіне қайтуын айтты

Бірақ бала қайтпады

Небір ақын шешендер келді

Бірақ олардың басы шабылды



ҮІ. «Хат жолдаймын» айдары. Оқушылар бір-біріне хат жазады және Тазша баланың хатына жауап жазады.



ҮІІ.Қорытындылау:

Өтірік туралы қызықтар мұнымен шектелмейді. «Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам», «Өтіріктің өрісі тар» Демек, жақсы әдет емес. Психологтардың зерттеулері бойынша бұндай әдетке адам бала кезінде үйір болады екен. Кейін басы «тасқа» соғылған соң қойып кетуге мәжбүр болады. Ал кейбіреулер оны өміріне жолдас етіп алады. Өтіріктің зияны қыруар. Қолайсыз жағдайға ұшырайсың. Абыройдан айырыласың. Қысқасы, ең жақсысы қолдан келгенше өтірік айтпауға тырысқан жөн.



ҮІІІ.Үй тапсырмасы: Кестені толтыру. 4 жолды өтірік өлең жазу.

ІХ.Бағалау



Әдебиет пәнінен «Қырық өтірік» ертегісіндегі Тазша бала бейнесі
  • Классному руководителю
Описание:

«Қырық өтірік» ертегісіндегі Тазша бала бейнесі

Мақсаттары: Білімділік. Ертегідегі Тазша бала бейнесін талдай отырып, кейіпкерге талдау үлгілерін үйрену

Дамытушылық.Салыстыру, көркем бейнелі тіркестерді тапқызу арқылы ізденгішдікке,  Тазша бейнесін сомдату арқылы әртістікке, өз ойларын жүйелі жеткізуге баулу .Тәрбиелік Кейіпкер бойындағы  байқампаздыққа, тапқырлыққа, батылдыққа, шешендікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Түрлендірілген сабақ

 

Көрнекі құралдар: Тазшаның суреті, кітап, слайд

ІІ.Суретпен жұмыс. Суретке қарап өз ойларын айту

ІІІ. Салыстыру  «Аяз би» ертегісі мен «Қырық өтірік» ертегісін  венн диаграммасы арқылы салыстыру

 

 

 Салыстыру.  Венн диаграммасы

Автор Керімбек Шынар Арапбайқызы
Дата добавления 06.01.2015
Раздел Классному руководителю
Подраздел
Просмотров 2064
Номер материала 39145
Скачать свидетельство о публикации
