Главная / Начальные классы / Әдебиет пәнінен "Барыс септік" тақырыбы

Әдебиет пәнінен "Барыс септік" тақырыбы

Сабақтың тақырыбы: Барыс септік

Сабақтың мақсаты: Барыс септігіндегі сөз жекеше, көпше түрде қолданыла беретіндігі, өзіне тән жалғауымен таныстыру; Әртүрлі сөйлем үлгілерінің ішінен барыс септіктегі сөзді айыра білу дағдысын қалыптастыру; Туысқандар арасындағы бауырмалдыққа,сонымен қатар жануарларға деген қамқорлық жасау сияқты қасиеттерін тәрбиелеу;

Сабақтың әдіс тәсілдері: талдау

Көрнекілік: тест парақтары, тапсырма парақтары

Қолданылатын технология: СТО

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақ барысы

I Ұйымдастыру кезеңі

а) Психологиялық дайындық

II Қызығушыылығын ояту

«Кімге?» ойыны бойынша жаңа сабақты түсіндіру.

Балалар көздерін жұмып отырады.Мұғалім қолындағы затты Кімге берсем екен деп сұрайды. Неге оған беремін? Жауап алады.

III Мағынаны тану кезеңі

1-жаттығудағы қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын табады.

Аспанға, асқарға, ...

2-жаттығуда жұмбақтарды көшіріп жазады. Барыс септігінде тұрған сөздерді тауып, оған сұрақ қояды.

Жұмбақтың шешуі: трактор, мұз сөзіне талдау жасау

IV Сергіту сәті: “Қара жорға” әуеніне билейді

3-жаттығуда ғы мәтінді оқып, ілік, барыс септіктегі сөздерді өздері байланысатын сөздерімен теріп жазады.

4-жаттығуда мақалдарды көшіріп жазады. Барыс септіктегі сөздерді тауып, қосымшасын белгілейді.

V Ой толғаныс кезеңі: Тест жұмысын орындайды

1 Бірыңғай мүшелерді белгіле

а) жолбарыс, қасқыр, арыстан

ә) қағаз, сары, кішкентай

б) жолбарыс, сары, аң, қасқыр

2 Бірыңғай мүше сөйлемнің неше мүшесімен байланысады

а) бірнеше мүшесімен

ә) бір ғана мүшесімен байланысады

б) білмеймін

3 Бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады

а) леп белгісі

ә) сұрақ белгісі

б) нүкте

в) үтір

4 Бірыңғай мүшелер қай сөз таптарынан жасалады

а) зат есім, сын есім, сан есім, етістік

ә) тек зат есімнен

б) зат есім, сын есім

5 Біріккен сөздерді көрсет

а) КазМУ, ҚР

ә) ақсүйек, саңырауқұлақ, Ботагөз

б) кг, ХХІ ғасыр

6 Қайталама қос сөздерді белгіле

а) сатұр-сұтыр, сарт- сұрт

ә) тау- тау, кезек -кезек

б) тап- таза, үп- үшкір, әртүрлі

7 Қосарлама қос сөздерді белгіле

а) ертелі-кеш, мән -мағына

ә) ұп -ұзын, қып -қысқа, ұзын -ұзын

б) қыңқ-қыңқ, отар-отар

8 Шамаларды білдіретін қысқарған сөздерді белгіле

а) тонна, килограмм, грамм

ә) Қ.Сәтбаев, Ә Марғұлан

б) пединститут, ТУ

в) т, кг, г

9 Ілік септігінде тұрған сөзді тап

а) қуыршаққа

ә) қуыршақ

б) қуыршақтың

Үйге тапсырма беру, түсіндіру



Әдебиет пәнінен "Барыс септік" тақырыбы
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Барыс септік

Сабақтың мақсаты: Барыс септігіндегі сөз жекеше, көпше түрде қолданыла беретіндігі, өзіне тән жалғауымен таныстыру; Әртүрлі сөйлем үлгілерінің ішінен барыс септіктегі сөзді айыра білу дағдысын қалыптастыру; Туысқандар арасындағы бауырмалдыққа,сонымен қатар жануарларға деген қамқорлық жасау сияқты қасиеттерін тәрбиелеу;

Сабақтың әдіс тәсілдері:   талдау      

Көрнекілік: тест парақтары, тапсырма парақтары

Қолданылатын технология: СТО

 

Сабақтың типі: жаңа сабақ

II Қызығушыылығын ояту

«Кімге?» ойыны бойынша жаңа сабақты түсіндіру.

Балалар көздерін жұмып отырады.Мұғалім қолындағы затты Кімге берсем екен деп сұрайды. Неге оған беремін? Жауап алады.

III Мағынаны тану кезеңі

1-жаттығудағы қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын табады.

 

Аспанға, асқарға, ...

V Ой толғаныс кезеңі: Тест жұмысын орындайды

Автор Балташева Айман Атымтаевна
Дата добавления 07.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 292
Номер материала 39857
Скачать свидетельство о публикации
