Главная / Иностранные языки / Цикл уроков по теме : "Книги и писатели"(8 класс) английский язік

Цикл уроков по теме : "Книги и писатели"(8 класс) английский язік

Тема : Books.

Підтема : The types of books.

Цілі:


- Організувати ознайомлення з новими лексичними одиницями ;

- Автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями на рівні фрази та понад фразової єдності;

- Організувати читання текста з охопленням його основного змісту;

- Розширити філологічний кругозор учнів;

- Поглибити знання учнів про літературні жанри,формувати автономію учнів;

- Навчити працювати в парах;

- Розвити логічне мислення,здатність до мовної та контекстуальної здогадки;

- Розвити увагу;

- Виховувати культуру спілкування;

- Виховувати любов до читання та повагу до іншомовних культурсвіту.

Хід урока

І Початок урока :

  1. Організаційний момент.


ІІ Основна частина урока:


  1. Повідомлення задач та теми урока


T: Today, we are going to learn about books. I think it is one of the most important things in the world, by the help of the books, we can see our universe, and take parts in adventures, and be another person. We must learn new words, read the text Jane’s letter and about her habits and do some exercises.

  1. Мовленнєва зарядка

T: I want to start our lesson with such proverb:” A good book is a good friend’’. Do you support the idea of this phrase? Express your thoughts and give your reasons, in order to make your English bright and vivid.



I think

I suggest

To my mind

P1P2P3

T: The reading develops our inner world and makes us better. I am fond of reading and read a lot of books. And what about you? I propose you the questions, but they are in disorder; you must put them correctly and ask your classmates.


Time/how much/on reading/spend you?


What/reading/kind of/prefer/do/you?


When/where/you/do/usually/and/read?


It/interesting/why/to/read/is /kind/of/different/books?


3)Розвиток монологічного мовлення та самостійного висловлення

T: I see that all our students like reading. You know that there are three types of the readers. They are a reading fox, a reading rat, a book worm. I give some information about every type and then you must characterize your classmates and friends.




Text

A reading fox is a person, who likes reading very much. He can not live without books. A reading fox spends a great time by reading. A reading fox smells the best books or the best in the book. A reading rat reads everything that he can lay hands upon. He reads a lot, quickly and he is not very attentive to the details. A book worm reads a lot too, but this person does not mind the cover of the book and does not about real life outside.



T: So, define the type of your friends .


P1P2P3





4)Організація ознайомлення з новими лексичними одиницями за темою, автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями на рівні фрази та понад фразової єдності.

T: You know, my little rats, foxes and worms that words “read, book” can derive a lot of meanings. I propose you to find as many words as you can and tell their translation and define the ways of formation.














rhello_html_m262ea49d.gifeadership booklet

hello_html_32a8a2bc.gifreadable bookish

hello_html_53a2c4c2.gifhello_html_6e5d4079.gifhello_html_57fdbc82.gifhello_html_645808b7.gifbookclub

bookcrossing

readily


reading reader






T: Now children can see what can do simple prefix or flexion. We can form a lot of words and change their meaning. Let’s make up sentences with these words


P1P2P3


T: There are a lot of different types of books. Let’s repeat them in chorus.



A novel

A historical novel

A war novel

An adventure story

A fairy tale

A detective story

A biography

A non-fiction

Poetry

An e-book





T: Complete the names of the books with the missing vowels a,e,I,o,u




hello_html_m26d39292.jpg












T: Just imagine that you open a book shop, but you must complete the information about it, with the words in the box.

hello_html_m4d1c40af.jpg





T: Listen to Jim and Helen talking about reading. You have statements and you must choose their words. And what about you, what are you thinking about reading?

. hello_html_m177ee776.jpg




T: Look at the types of the books and say which of these books you need if you


a)find some information about world in general;


d) find some information about a holiday destination;


c) read an exciting and non-true story;


e)look for an interesting recipe;


f)read about a famous person in his own words;


g) read how to use a machine



manual,cookbook,autobiography,thriller,encyclopedia,guide,diary biography.



T: You know that there are books, which can be read by different people. I propose you to make sentences about the tastes of reading




Ahello_html_22a72a6c.gif novel

A historical novel is usually read teenagers

A war novel

An adventure story by grown-up

A fairy tale boys

A detective story

Ahello_html_22a72a6c.gif biography girls

A non-fiction

A poetry

An e-book little children









  1. Читання тексту з охопленням його основного змісту.


    1. Pre- reading activities


T: Reading is very important. It goes without saying. Now we are going to read the text about the reading habits of Jane . After the reading of the text you must tell me what kinds of books does she likes to read .What about you, what habits have you got ?

А) зняття лексичних труднощів:


T: Pay attention to the pronunciation of the new words.




Habit

To chew

To digest



T: Try to guess the meaning of the international words:drama,poem,classical,story

2) Reading

3) Post- reading activities

T: Answer the questions to the text.

    1. What is the most popular thing among the teenagers in England ?

    2. What is the aim of reading?

    3. What types of reading did the girl point out?

    4. What does the reading of books develop?

    5. Do you support the points of view of the girl? Explain why?

T: Find the translation of these expressions in the text and make up some sentences


-звичка читати

-проглотити

-жувати та проглатити

-розширяє кругозор

-відзеркалює реальний світ


T Read and tick the statements T( true) or F(false).

1. Jane writes a letter to give a piece of advice on reading.

2. It is difficult for Ann to read in English.

3. Jane has not developed good reading habits yet.

4. There are books to satisfy any taste.



T: Now retell the text using questions as a plan and new words; express at the end your point of view. Use the expressions:


I agree entirely

If you do not mind me saying, so

Well yes, but

She has a point there, but

I can not agree that





III.Заключна частина урока:

  1. оголошення домашнього завдання

  2. підбиття підсумків.














8


Цикл уроков по теме : "Книги и писатели"(8 класс) английский язік
  • Иностранные языки
Описание:

Тема : Books.

Підтема : The types of books.

Цілі:

 

- Організувати ознайомлення з новими лексичними одиницями ;

- Автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями на рівні фрази  та понад фразової єдності;

- Організувати читання текста  з охопленням його основного змісту;

- Розширити філологічний кругозор учнів;

- Поглибити знання учнів про літературні жанри,формувати автономію учнів;

- Навчити працювати в парах;

- Розвити логічне мислення,здатність до мовної  та контекстуальної здогадки;

- Розвити увагу;

- Виховувати культуру спілкування;

- Виховувати любов до читання та повагу до іншомовних культурсвіту.

 

                                   

Автор Завальнюк Наталья Евгеньевна
Дата добавления 11.12.2014
Раздел Иностранные языки
Подраздел Конспекты
Просмотров 364
Номер материала 6998
Скачать свидетельство о публикации
