Главная / ИЗО, МХК / Бояулар сыры

Бояулар сыры

Ақтөбе облысы
Шалқар ауданы
№6 орта мектебі
Бейнелеу өнері пәнінің мұғалімі
Дүйсенбаева Гүлжайна Амангелдіқызы

Сыныптан тыс жарыс сабағының жоспары:

Тақырыбы: «Бояулар сыры»

Мақсаты:Оқушыларды бейнелеу өнерінің ерекшеліктері мен таныстыру,төл мәдениетін қастерлеуге баулу және олардың ұшқыр
ой ,әсемдік талғам белсенділік, біліктілік ,шеберліктерін дамытуға ықпал ету.

Көрнекі құралдары: Интербелсенді тақта , плакаттар , ескі қолөнер бұйымдары, бояу түрлері, түрлі әуендер.

Сабақтың барысы:

Кіріспе сөз.

1. «Атымда менің сырым бар» екі топтың сәлемдесуі.

2. «Кім білгір?» (викториналық сұрақтар)

3. «Жаңарту» (көне картиналарды жаңарту)

4. «Дыбыстық сурет»(тақтада музыка ойнайды сол музыкадан ұқсас затты қағаз бетінде бейнелейді)

5. «Ою шебері»(тақтада ою өрнек түрлері көрсетіледі ,сол оюлардан таңдап ою ояды және сол оюға түсінектеме беріп өтеді)

6. Қорытынды сөз.

Кіріспе :

Өнер –адам баласының сонау ықылым заманынан қазіргі күнге дейінгі рухани бйлығы. Соның ішінде бейнелеу өнері ежелден адамзатпен жасасып келе жатқан өнер саласы. Сурет болсын қол өнер үлгісі болсын ол еліміздің тамаша табиғатының әсерінен болғаны сөзсіз ғой.Осыған қарап ақ қазақтың, қазақ даласының өнерге тұнып тұрғанын көреміз. Қазақтың әрбір тасында сурет ,тауында құдірет бар екенін байқаймыз.Өйткені адам ойлаған ойын, қиялынан туған бейнені немесе көрген затын бірінші қағаз бетіне түсіріп содан кеиін жүзеге асырады емеспе. Ал бейнелеу өнерінің тағы бір сыры , құдіретті салынғнан картина ,ондағы бояулардың түсі,картинадағы композиция адам жанына тікелей әсер етеді. Барлық картина ,барлық өнер түрлеріне де, бізді айнала қоршаған табиғатқа да көрік беретін ол- түс яғни түрлі түс.

Сондықтан да біз бүгінгі «Бояулар сыры» атты сайысымызда бояу түрлерінің ерекшеліктерін көрсеткіміз келеді.

Әділ қазылар мен таныстырып кетеді.

Қазір мен бүгінгі сайысқа қатысушы екі топты ортаға шақырамын.

І байқау-сәлемдесу «Атымда менің сырым бар» деп аталады. Байқаудың шарты топ атының мән-мағынасын ашу .

Екі топ бір бірін таныстырады.

ІІ байқау:Кім білгір виктариналық сұрақтар қойылады оған әр топтан екі оқушы дайындалып шығады.

  1. Петроглифтер дегеніміз не?(жартастарға салынған суреттер)

  2. Фон дегеніміз не?(астар түс)

  3. Анималистік жанр да не бейнеленеді?(жан-жануарлар бейнеленеді)

  4. Түстерді зерттейтін ғылым?(түстану)

  5. Сулы бояқ ?(Акварель)

  6. Сырты ағаш іші графиттен жасалған бояу құралы?(қарындаш)

  7. Түртапқыш тақтайша?(палитра)

  8. Табиғат әдемілігін бейнелейтін суретші?(пейзажист)

  9. Теңіз пейзажын бейнелейтін суретші ?(маринист)

  10. Перспектива дегеніміз не ?(суретшіден алыс тұрған заттарды жазықтық бетінде бейнелеу ережелерімен тәсілдері турал ғылым)

  11. Суретші Әбілхан Қастеев атамыздың туылған жылы?

  12. Айша Ғалымбаева суретші апамыздың туылған жылы?(1917жылы)

  13. Мына туынды қай суретшінің туындысы?(Ә.Қастеев)

  14. Мына туынды қай суретшіің шығармасы?

ІІІ байқау: Жаңарту байқауы.Бұл арада әр топқа екі жұмыс беріледі. Ескірген картина мен , мүсінді жаңарту .Екі оқушы картинаны, екі оқушы мүсінді жаңартады . жұмысты бастамас бұрын әділқазылар алқасына ескі заттарды көрсетуіміз керек.

Оқушыларымыз дайын болғанша би тамашалайық: Карсыалыңыздар «Үнді би»і.

ІV байқау: Дыбыстық сурет тақтада «қимыл» дыбыстары қосылады сол дыбысқа байланысты сурет салуымыз керек .
Теңіздің шуы, Таңғы табиғаттағы құстардың сыңғыры ,қаладағы көшедегі көлік адамдар дыбыстары

V байқау: Ою шебері.Тақтадан бірнеше ою түрлері көрсетіледі соның ішінен таңдап ою ояды. Және сол оюды қайда пайдаланады ,шығу тарихы туралы айтып өтеді.

Қорытынды сөз қазылар алқасына беріледі.Сайыстың жеңімпаздары анықталып ,сыйлықтармен марапатталады.

Бояулар сыры
  • ИЗО, МХК
Описание:

Сыныптан тыс жарыс сабағының жоспары:

Тақырыбы: «Бояулар сыры»

Мақсаты:Оқушыларды бейнелеу өнерінің ерекшеліктері мен таныстыру,төл мәдениетін қастерлеуге баулу және олардың ұшқыр
ой ,әсемдік талғам белсенділік, біліктілік ,шеберліктерін дамытуға ықпал ету.

Көрнекі құралдары: Интербелсенді тақта , плакаттар , ескі қолөнер бұйымдары, бояу түрлері, түрлі әуендер.

Сабақтың барысы:

Кіріспе сөз.

1. «Атымда менің сырым бар» екі топтың сәлемдесуі.

2. «Кім білгір?» (викториналық сұрақтар)

3. «Жаңарту» (көне картиналарды жаңарту)

4. «Дыбыстық сурет»(тақтада музыка ойнайды сол музыкадан ұқсас затты қағаз бетінде бейнелейді)

5. «Ою шебері»(тақтада ою өрнек түрлері көрсетіледі ,сол оюлардан таңдап ою ояды және сол оюға түсінектеме беріп өтеді)

6. Қорытынды сөз.

Кіріспе :

Өнер –адам баласының сонау ықылым заманынан қазіргі күнге дейінгі рухани бйлығы. Соның ішінде бейнелеу өнері ежелден адамзатпен жасасып келе жатқан өнер саласы. Сурет болсын қол өнер үлгісі болсын ол еліміздің тамаша табиғатының әсерінен болғаны сөзсіз ғой.Осыған қарап ақ қазақтың, қазақ даласының өнерге тұнып тұрғанын көреміз. Қазақтың әрбір тасында сурет ,тауында құдірет бар екенін байқаймыз.Өйткені адам ойлаған ойын, қиялынан туған бейнені немесе көрген затын бірінші қағаз бетіне түсіріп содан кеиін жүзеге асырады емеспе. Ал бейнелеу өнерінің тағы бір сыры , құдіретті салынғнан картина ,ондағы бояулардың түсі,картинадағы композиция адам жанына тікелей әсер етеді. Барлық картина ,барлық өнер түрлеріне де, бізді айнала қоршаған табиғатқа да көрік беретін ол- түс яғни түрлі түс.

Сондықтан да біз бүгінгі «Бояулар сыры» атты сайысымызда бояу түрлерінің ерекшеліктерін көрсеткіміз келеді.

Әділ қазылар мен таныстырып кетеді.

Қазір мен бүгінгі сайысқа қатысушы екі топты ортаға шақырамын.

І байқау-сәлемдесу «Атымда менің сырым бар» деп аталады. Байқаудың шарты топ атының мән-мағынасын ашу .

Екі топ бір бірін таныстырады.

ІІ байқау:Кім білгір виктариналық сұрақтар қойылады оған әр топтан екі оқушы дайындалып шығады.

  • 1.Петроглифтер дегеніміз не?(жартастарға салынған суреттер)
  • 2.Фон дегеніміз не?(астар түс)
  • 3. Анималистік жанр да не бейнеленеді?(жан-жануарлар бейнеленеді)
  • 4.Түстерді зерттейтін ғылым?(түстану)
  • 5.Сулы бояқ ?(Акварель)
  • 6.Сырты ағаш іші графиттен жасалған бояу құралы?(қарындаш)
  • 7.Түртапқыш тақтайша?(палитра)
  • 8.Табиғат әдемілігін бейнелейтін суретші?(пейзажист)
  • 9.Теңіз пейзажын бейнелейтін суретші ?(маринист)
  • 10.Перспектива дегеніміз не ?(суретшіден алыс тұрған заттарды жазықтық бетінде бейнелеу ережелерімен тәсілдері турал ғылым)
  • 11.Суретші Әбілхан Қастеев атамыздың туылған жылы?
  • 12.Айша Ғалымбаева суретші апамыздың туылған жылы?(1917жылы)
  • 13.Мына туынды қай суретшінің туындысы?(Ә.Қастеев)
  • 14.Мына туынды қай суретшіің шығармасы?

ІІІ байқау: Жаңарту байқауы.Бұл арада әр топқа екі жұмыс беріледі. Ескірген картина мен , мүсінді жаңарту .Екі оқушы картинаны, екі оқушы мүсінді жаңартады . жұмысты бастамас бұрын әділқазылар алқасына ескі заттарды көрсетуіміз керек.

Оқушыларымыз дайын болғанша би тамашалайық: Карсыалыңыздар «Үнді би»і.

ІV байқау: Дыбыстық сурет тақтада «қимыл» дыбыстары қосылады сол дыбысқа байланысты сурет салуымыз керек .
Теңіздің шуы, Таңғы табиғаттағы құстардың сыңғыры ,қаладағы көшедегі көлік адамдар дыбыстары

V байқау: Ою шебері.Тақтадан бірнеше ою түрлері көрсетіледі соның ішінен таңдап ою ояды. Және сол оюды қайда пайдаланады ,шығу тарихы туралы айтып өтеді.

Қорытынды сөз қазылар алқасына беріледі.Сайыстың жеңімпаздары анықталып ,сыйлықтармен марапатталады.

Автор Айымбетова Венера Болатовна
Дата добавления 02.10.2015
Раздел ИЗО, МХК
Подраздел Другое
Просмотров 818
Номер материала MA-060995
Скачать свидетельство о публикации
