Инфоурок Биология КонспектыБиология пәнінен сабақ жоспары "Иммунитет, иммундық жүйенің мүшелері" (8-сынып)

Биология пәнінен сабақ жоспары "Иммунитет, иммундық жүйенің мүшелері" (8-сынып)

Скачать материал

Сабақтың технологиялық картасы № 32 күнi     25.12

Пән: Биология

Сынып: 8

Сабақ тақырыбы: Иммунитет,  иммундық жүйенің мүшелері

Мақсаттары:

 

  1. Білімділік: Иммунитет, иммундық жүйенің мүшелері: қызыл сүйек майы, тимус, лимфа түйіндері, иммундық реакция, антигендер және антиденелер жайлы  мәлімет беру.

 

  1. Дамытушылық : өз ойын еркін жеткізе алу, өз бетінше жұмыс жасау қабілеттерін дамыту.

 

  1. Тәрбиелік: оқушыларды өздерінің ағзаларының құрылысымен таныстыра отырып, өз денсаулығын сақтауға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға баулу.

 

Көрнекілік құралдар: тақта, бор, оқулық, презентация, үлестірмелі кеспелер

 

Сабақ түрі:  жаңа сабақ

 

Қолданылған әдістер: сұрақ-жауап, баяндау, әңімелеу, топпен жұмыс

 

Сабақ барысы

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеттері

Оқушылардың

іс - әрекеттері

І. Ұйымдастыру кезеңі.

 

2мин

 

Амандасу.. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Зейіндерін сабаққа аудару.

Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады, үйге берілген тапсырманы оқушылардың есіне салады.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

 

13 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларға  үй

 

тапсырмасы

 

бойынша

 

үлестірмелі

 

 кеспелерде

 

тапсырмалар

 

беріледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кластер толтыру.

Овал: лейкоциттер
 

 

 

 

 

 

 


Кесте толтыру

 

Жасушалық иммунитет

 

Гуморальдық иммунитет

Нейрофил

Моноциттер         фагоцитоз

эозинофилдер

Лимфоцит

 

Т-лимфоцит           В-лимфоцит

айырша безде             ішектің,

топтарға                   аппендикс

жіктеледі                    өскінінің

                                   бадамша

                                   бездердің

                                   лимфа

                                   ұлпаларында

                                    жіктеледі

 1 мин

 

Қорытынды жасайды.

 

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық бойынша

 

тақырыптың әр

 

бөлігіне

 

сәйкес оқушыларға

 

тапсырмалар

 

беріледі, сол

 

тапсырмаларды

 

орындау арқылы

 

мұғалімнің

 

көмегімен сабақ

 

талданады.

 

Әр тапсырмаға

 

сәйкес әр

 

оқушыға бағалау

 

парақтары

 

таратылады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма №1

Иммунитет, қарсыдене (иммуноглобулиндер), қарсыгендер ұғымдарының мағынасын ашу, ой бөлісу.

Иммунитет (латынша «іmmunіtas» – бір нәрседен құтылу, босау) – қабылдамау, қарсы тұру, ағзаның қорғану қабілеті. Иммунитет – жұқпалы аурулар мен бөгде денеге қарсы тұру. Иммунитеттің негізін салған ғалым – И. И. Мечников. Ағзаны жұқпалы індеттен қорғау тек фагоцитті жасушаларға (лейкоциттер) ғана байланысты емес.

Антитела (гр. «anti» - қарсы, орысша «тело» - дене) қанда немесе ұлпада пайда болған бөгде заттарға қарсы ағзада түзілетін ерекше нәруыз. Қарсыденелерді кейде иммуноглобулиндер деп те атайды.

«Иммунды серпіліс» - қарсыдененің түзлуі.

Антигендер (қарсыгендер) – ағзаға түскен зиянды микробтар, олар бөліп шығарған улы заттар.

Тапсырма №2

Иммундық жүйеге сызбанұсқа құру, түсіндіру.

Адам ағзасының микробтарға, түрлі ауруларға қарсы тұруы иммундық жүйе арқылы іске асады.

 

иммундық жүйе мүшелері

 

орталық                                                                шеткі

кемік майы                                                           бадамша бездер

айырша без                                                           лимфа түйіндері

                                                                              көкбауыр

                                                                              соқырішек

Кемік майы қабырғаларда, омыртқаларда, жіліктердің шеміршекті ұштарында және т.б. сүйектерде кездеседі. Ол ағзада өмір боы сақталады. Ересек адам сүйегіндегі кемік  майы- 2,5-3 кг.

кемік майы

 

қызыл түсті                                                          сары түсті жілік

кемік майы                                                                          майы

 

Айырша без төссүйектің ішкі бетінде, қолқа доғасына жақын орналасқан, 2 бөліктен тұрады.

Жұтқыншақтың сілемейлі қабығында 6 бадамша без шоғырланған,оларды жұтқыешақ лимфа сақинасы деп те атайды.

Лимфа түйіндері көбіне ірі қантамырлардың маңында болады. Адам ағзасында 460-қа жуық лимфа түйіндері бар.

Көкбауыр – құрсақ қуысының жоғарға бөлігінің сол жағындағы 9-11 қабырғалардың тұсында орналасқан сыңар мүше. Ұзындығы: 10-14 см, ені 6-10 см, қалыңдығы 3-4 150-200 г. Көкбауырда қан жасушалары түзіліп сақталады.

Антигендер – ағзаға түскен зиянды микробтарды, олар бөліп шығарған улы заттар.

 

1 оқушы иммундық жауап туралы әңгімелейді (алдын ала дайындалған), қажетті мәліметті оқушыларға жаздыртады.

Иммундық жауап (Иммунологиялық реактивтік) — иммунды реакциялар. Бөтен антигендердің әрекетіне қарсы пайда болады. Иммундық жүйе антигенмен қарым-қатынасқа түскенде әр-түрлі иммундық жауап бере алады: қанменбірге айналатын ерекше антиденелердің пайда болуы, осы антигенмен өзгеше байланысқа түсетін Т-лимфоциттерсанының көбеюі, ұзақ өмір сүретін Т және В лимфоциттердіц «иммундық есте сақталуының», иммундық төзімділіктің,аллергияның пайда болуы. Организм антигенмен алғаш және кейін кездесуіне сай біріншілік және екіншілік иммундық жауап береді. Біріншілік Иммундық жауап— антидене түзегін плазмалық торшалардың саны біршама бәсеңдеу көбеюуімен, иммуноглобулин жинақталуымен және олардың қанда пайда болуымен сипатталады. Екіншілік Иммундық жауап антигенмен екінші рет қайталап кездескенде пайда болады. Біріншілік жауапқа қарағанда жасырын мерзімі қысқа, көбею уақыты жедел және антиденелер титрі жоғары болады. 

1 мин

 

Қорытынды жасайды

IV. Бекіту.

 

  15 н

Оқушыларға жұбыңды тап тапсырмасы беріледі..

Тапсырма №3

Деңгейлік тапсырмаларды орындау. Әр оқушыға оқулықтағы А, В, С  деңгейлік тапсырмалары беріледі

Тапсырма №4

Жұбыңды тап ойыны

Иммунитет

төссүйектің ішкі бетінде, қолқа доғасына жақын орналасқан, 2 бөліктен тұрады. Жұтқыншақтың сілемейлі қабығында 6 бадамша без шоғырланған,оларды жұтқыешақ лимфа сақинасы деп те атайды.

Иммундық жүйенің мүшелері

Кемік майы қабырғаларда, омыртқаларда, жіліктердің шеміршекті ұштарында және т.б. сүйектерде кездеседі. Ол ағзада өмір боы сақталады.

Қызыл сүйек майы

Орталық: кемік майы,  айырша без; шеткі: бадамша бездер, лимфа түйіндері,  көкбауыр, соқырішек.                    

Тимус

қабылдамау, қарсы тұру, ағзаның қорғану қабілеті. Иммунитет – жұқпалы аурулар мен бөгде денеге қарсы тұру.

Лимфа

қанда немесе ұлпада пайда болған бөгде заттарға қарсы ағзада түзілетін ерекше нәруыз.

Антигендер

көбіне ірі қантамырлардың маңында болады. Адам ағзасында олардың саны  460-қа жуық.

Антитела

Бөтен антигендердің әрекетіне қарсы пайда болады құбылыс

Иммундық жауап

ағзаға түскен зиянды микробтар, олар бөліп шығарған улы заттар.

                                                                             

V. Бағалау

 мин.

Сабақтың әр кезеңінде белсенді қатысқан оқушыларға баға қойылады.

Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады.

VI. Үй жұмысы.

2 мин

 

§ 32, 33 (141-142 бет) оқу мазмұны

 1 мин

рефлексия

Білемін

Білдім

Білгім келеді

 

 

 

Тексеруші ұсыныстары, ескертулері.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№2 Ұзынкөл орта мектебі

 

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

 

 

 

Тақырыбы: Иммунитет,  иммундық жүйенің

мүшелері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пән мұғалімі: Қиятова А.Т

 

 

 

 

 

                                                               

 

 

2015 жыл

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Биология пәнінен сабақ жоспары "Иммунитет, иммундық жүйенің мүшелері" (8-сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Тьютор

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
