Главная / Начальные классы / Бастауыш сыныптарының дүние тану пәні бойынша "Орман – тоғай өсімдіктері мен жануарлары" тақырыбына сабақ жоспары

Бастауыш сыныптарының дүние тану пәні бойынша "Орман – тоғай өсімдіктері мен жануарлары" тақырыбына сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Орман – тоғай өсімдіктері мен жануарлары


Сабақтың мақсаты: Оқуыларға орман мен тоғай өсімдіктерін, жануарларын меңгерту, өсімдіктер мен жануарлардың қандай пайдасы бар екенін ұғындыру. Сөздік қорын молайту, табиғатты тани білуге меңгерту.Тез, қатесіз оқуға баулу.


Сабақтың тәрбиелік мәні: Орман-тоғай өсімдіктерін, жануарларын қорғай білуге тәрбиелеу.


Сабақтың көрнекілігі: Төрт түлік суреттер, ребус, аңдар т.б.

Сабақтың техникалық құралы: Күйтабақ, диафильм


Сабақтың ойын түрлері: Хайуанаттар саябағы, орманды өрттен қорғау, қай аң нені сүйеді, тест – ребус.


Сабақтың пәнаралық байланысы: Ана тілі, ән-күй


Сабақтың барысы:


І.Ұйымдастыру

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, үй тапсырмасын сұрау.

  • Балалар, бүгін дүниетану сабағында біз «Денсаулық» саябағына саяхат жасаймыз.

  • Біздің Елбасы Президентіміз кім ?

  • Н.Ә.Назарбаев

  • Біздің Қазақстан балаларына денсаулық саябағын ашып отыр.Біз сол саябаққа саяхатқа шығамыз.

  • Балалар, жолда әр түрлі аңдар немесе жабайы адамдар не қауіпті жолдарға кездесуіміз мүмкін.Олардың тапсырмасын орындасақ өтіп кетеміз.

  • Ал енді біз саяхатқа дайынбыз ба?

  • Біз жол жүріп кеттік.

ІІ.Диназавр. Үй тапсырмасын сұрау.

1. Мазмұнын айтып береді.

2. Сұрақтар қойып жауаптар алу.

3. Суреттермен қорытындылау.

4. Төлдер туралы тақпақтар, жаңылтпаштар, мақал – мәтелдер сұрау.

Айдаһар.Жаңа сабақ.Ребус шешу. Жаңа тақырыпты ашу.

2. Картадан, глобустан, орман – тоғай жерлері бар аймақты көрсету. Мазмұнын айтып беру.

3. Орман – тоғай жануарларын, өсімдіктерін таныстыру.



Арыстан.

1.Өз бетінше оқыту

2. Жеке – жеке оқытамын.

Дию «Хайуанаттар әлемінде» ойыны.

Кім аңдарды көретін болса, билеттің артындағы сұрақтарға жауап береді.

1. Аңдар туралы тақпақ

2. Орман туралы тақпақ

3. Ағаштар туралы тақпақ

4. Қызыл кітап туралы не білесің?

5. Табиғат туралы мақал

Тау. Сарқырама суы. Сергіту сәті. Хайуанаттар биінен көрініс.

От. Тест

Өсімдіктер жануарлар

Шөл

Дала

Шалғын

Орман


Өзіндік жұмыс


1п. Аңдар аттары 2 п. өсімдік аты 3п. табиғат туралы өлең

Мыстан кемпір. Аңдар нені жақсы көреді?

Аю сәбіз

Тиін бал

Бұғы тышқан

Қоян шөп

Үкі жаңғақ


Денсаулық саябағы.Жаңа сабақты қорытындылау


«Орманды өрттен қорғау» ойыны

-Балалар, біздің орманымыз өртеніп жатыр, сұрақтарға тез жауап берсек, ормандағы аңдарды, орман байлықтарын аман алып қаламыз.

1. Өзің тұратын жерде қандай тоғай бар?

2. Орман – тоғайда қандай аңдар бар?

3. Қандай ағаштар, өсімдіктер орман – тоғайда өседі?


Үйге тапсырма

1. Оқып, мазмұнын айту.

2. Ұнаған аңның, өсімдіктін суретін салу

Бағалау

Сабаққа жақсы дайындалып келген, жаңа сабаққа жақсы қатысып, жауап берген оқушыларды мадақтап бағалаймын.


Бастауыш сыныптарының дүние тану пәні бойынша "Орман – тоғай өсімдіктері мен жануарлары" тақырыбына сабақ жоспары
  • Начальные классы
Описание:

Бұл  бастауыш сыныптарының дүние тану пәніне жасалынған сабақ жоспары.

 Сабақ оқушыларға орман мен тоғай өсімдіктерін, жануарларын меңгерту, өсімдіктер мен жануарлардың қандай пайдасы бар екенін ұғындыру, сөздік қорын молайту, табиғатты тани білуге меңгерту, тез, қатесіз оқуға баулу мақсатында өтілді.

 Сабақтың тәрбиелік мәні: Орман-тоғай өсімдіктерін, жануарларын қорғай білуге, елі, жері үшін еңбек ете білуге, туған жерін сүйе білуге, өнегелі, батыл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың үй тапсырмасын сұрау кезеңінде оқушы мазмұнын айтып береді, сұрақтар қойып жауаптар алынады,суреттермен қорытындыланады, төлдер туралы тақпақтар, жаңылтпаштар, мақал – мәтелдер сұралады.

 

 

Автор Бейсенбиева Гүлайна Аманкуловна
Дата добавления 24.12.2014
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 731
Номер материала 11456
Скачать свидетельство о публикации
