Главная / Начальные классы / Бастауыш сынып. Ү дыбысы

Бастауыш сынып. Ү дыбысы

Ү дыбысы

Мақсаты:

Білімділік мақсаты: оқушыларды Ү дыбысымен таныстыру,сөзде дұрыс ажырату,буынға дұрыс бөліп үйрету,дұрыс дыбыстап үйрету,буыннан,сөзден сөйлем құрауға дағдыландыру,Ү дыбысының таңбасын таныту;

Дамытушылық мақсаты: ойлау,есте сақтау қабілетін дамыту,ой-өрісін,дүниетанымын кеңейту,сабаққ1а қызығушылығын арттыру;

Тәрбиелік мақсаты: ұқыптылыққа,ұйымшылдыққа,сауаттылыққа тәрбиелеу,белсенділігін арттыру.

Коррекциялық мақсаты: сөздік қорын молайту,байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,көрнекілікпен жұмыс,сахналық көрініс,ойын түрлері.

Сабақтың көрнекілігі: сюжетті сурет,текшелер,кеспе әріптер,пирамида,түрлі түсті шарлар,түлкі,қоянның киімдері,үлестірмелі материалдар.

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем бердік сіздерге,

Құрметпенен біз.

II Психологиялық дайындық:

Бес болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табармыз.

Өнер-білім көп оқып,

Өсе берсін санамыз.

III Ойын: «Доп беру».

Шарты: дыбыстарға сөз құрау.

А,О,К,Т,М,С,Н,П,Р,Л,Ш,Г,Ұ.

АЛМА,ОРАМАЛ,КІТАП,ТҮЙЕ,МОНШАҚ,САҒАТ

IV Сюжетті карточка: әріпті көрсетіп,суретті ата.

V Үй тапсырмасын тексеру:

-Үйге қандай тапсырма берілді?

-Ұ дыбысына сөздер құрап келу.

(Ұшақ,ұя,ұршық,ұшқыш,ұлар,ұзақ)

VI Дауысты мен дауыссыз дыбыстарды ажырату.

Дауысты дыбыстарды қызыл текшелермен,ал дауыссыз дыбыстарды көк текшелермен белгілейміз.

-А -Т -К -Ұ -М -Ш -Л

VII Жаңа сөздер: түлкі,үкі,гүл,үтік,жүгері,үйрек.

VIII Жаңа сабақ: Ү дыбысы.

1.Жұмбақ шешу:

Күндіз сөнген шырағы,

Түнде көрер қырағы.

Тікірейіп айдары,

Егін жауын қырады.

-Бұл не екен?

-Бұл-үкі.

-Үкі сөзінде бірінші дыбыс қандай?

-Ү дыбыс.

Мұғалім: Дұрыс,олай болса біз бүгін Ү дыбысымен танысамыз.

2.Ү дыбысының айтылуы,артикуляциясы.

-Қане,балалар,Ү дыбысын дауыстап айтып көрейікші.Не байқадыңдар?Созып айталамыз ба?

Оқушылар: Иә

Мұғалім: Үдыбысы қандай дыбыс екен?

Оқушылар: Ү дыбысы-дауысты,еріндік дыбыс,ерніміз дөңгеленіп тұрады.

Мұғалім: Қандай текшемен белгілейміз?

Оқушылар: Қызыл текшемен белгілейміз.

3. Ү дыбысының таңбасын таныту.

-Мынау Үү дыбысының баспа түрі.

4. Суреттермен жұмыс:

-Суреттерді атап,Ү дыбысының сөзде орын табу: сөздің басында,ортасында,соңында.

Түлкі үкі гүл үтік жүгері үйрек

Сөздерді буынға бөліп,Ү дыбысының қай буында тұрғанын анықтау.

Түл-кі ү-кі ү-тік жү-ге-рі үй-рек

5.Сергіту сәті:

Пеш қасында мысық отыр,

Екі көзін қысып отыр.

Тышқан етін жегісі кеп,

Оның тісі қышып отыр.

6.Кітаппен жұмыс: берілген сөздер мен мәтінді тізбектеп оқыту.

7.Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.

Сюжетті суретпен сөйлем кұрау.

«Үйректің тауыққа көмектесуі»

8.Саусақтарға арналған жаттығу.

Қолға қалам алайық,

Алақанға салайық.

Домалатып ойнайық,

Шынығып біз алайық.

9.Дәптермен жұмыс.

Ү дыбысын ауада жазу.

Ү дыбысының таңбасын дәптерге жазу.

10.Көрініс: «Түлкі мен қоян»ертегісінен үзінді.

11. «Пирамида» ойыны.

Шарты.

Ү дыбысына сөз құрап,пирамиданы жинақтау.

12.Сабақты бекіту: рефлексия

13.Оқушыларды бағалау.

14.Үйге тапсырма беру.



Бастауыш сынып. Ү дыбысы
  • Начальные классы
Описание:

 Ү дыбысы

Мақсаты:

 Білімділік мақсаты: оқушыларды Ү дыбысымен таныстыру,сөзде дұрыс ажырату,буынға дұрыс бөліп үйрету,дұрыс дыбыстап үйрету,буыннан,сөзден сөйлем    құрауға дағдыландыру,Ү дыбысының таңбасын таныту;

Дамытушылық мақсаты: ойлау,есте сақтау қабілетін дамыту,ой-өрісін,дүниетанымын кеңейту,сабаққ1а қызығушылығын арттыру;

Тәрбиелік мақсаты: ұқыптылыққа,ұйымшылдыққа,сауаттылыққа тәрбиелеу,белсенділігін арттыру.

Коррекциялық мақсаты: сөздік қорын молайту,байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,көрнекілікпен жұмыс,сахналық көрініс,ойын түрлері.

Сабақтың көрнекілігі: сюжетті сурет,текшелер,кеспе әріптер,пирамида,түрлі түсті шарлар,түлкі,қоянның киімдері,үлестірмелі материалдар.

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем бердік сіздерге,

Құрметпенен біз.

II Психологиялық дайындық:

Бес болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табармыз.

Өнер-білім көп оқып,

Өсе берсін санамыз.

III Ойын: «Доп беру».

Шарты: дыбыстарға сөз құрау.

А,О,К,Т,М,С,Н,П,Р,Л,Ш,Г,Ұ.

АЛМА,ОРАМАЛ,КІТАП,ТҮЙЕ,МОНШАҚ,САҒАТ

IV Сюжетті карточка: әріпті көрсетіп,суретті ата.

V Үй тапсырмасын тексеру:

-Үйге қандай тапсырма берілді?

-Ұ дыбысына сөздер құрап келу.

(Ұшақ,ұя,ұршық,ұшқыш,ұлар,ұзақ)

VI Дауысты мен дауыссыз дыбыстарды ажырату.

Дауысты дыбыстарды қызыл текшелермен,ал дауыссыз дыбыстарды көк текшелермен белгілейміз.

-А  -Т  -К  -Ұ  -М  -Ш  -Л

VII Жаңа сөздер: түлкі,үкі,гүл,үтік,жүгері,үйрек.

VIII Жаңа сабақ: Ү дыбысы.

1.Жұмбақ шешу:

Күндіз сөнген шырағы,

Түнде көрер қырағы.

Тікірейіп айдары,

Егін жауын қырады.

-Бұл не екен?

-Бұл-үкі.

-Үкі сөзінде бірінші дыбыс қандай?

-Ү дыбыс.

Мұғалім: Дұрыс,олай болса біз бүгін Ү дыбысымен танысамыз.

 

2.Ү дыбысының айтылуы,артикуляциясы.

Автор Ешпанова Гулдана Орынбасаровна
Дата добавления 05.03.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 468
Номер материала 57551
Скачать свидетельство о публикации
