Сабақтың тақырыбы:
Бұқар толғаулары «Бірінші
тілек тілеңіз»,
«Ай, Абылай, Абылай»
Сабақтың мақсаты: Жырау өмір сүрген мерзім тынысы, тарихи
оқиғалар, шығармашылығына әсерін айту, шығармаларының басты тақырыбы мен
маңызын саралайды. Жыраудың толғауларын өзіндік дүниетаным тұрғысында талдау,
шығармашылық дағдысын дамытуға жағдай туғызылды.
Сабақтың
міндеттері:
1. Бұқар жырау туралы
ойларын тереңдету,оның шығармаларын сыни тұрғысынан бағалай білуге үйренеді.
2. Оқушылардың
жыраулық поэзия туралы дүниетанымын кеңейту, ой-өрісін дамыту, түйінді ой айта
білуге, өзіндік пікір қалыптастыруға жетеленеді.
3. Бұқар поэзиясының
философиялық тереңдігі, даналық, афористік мәні, поэтикалық тілі туралы ой түйе
білуге , адамгершілік ізгі қасиеттерге тәрбиеленді.
Көрнекіліктері: жырау портреті , нақыл сөздер, «Топтастыру»,
«INSERT», интерактивтік тақта, тапсырмалар, т.б.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру
кезеңі.
а) Сәлемдесу.
с)Түгендеу
- Оқушылар
жыраулардың қанатты сөздерін қолдана отырып, бір-бірлеріне тілек айтайық.
Мен сіздерді нақыл
сөздермен 2 топқа бөлдім, себебі топпен жұмыс жасағанда осы нақыл сөздерді
басшылыққа ала отырып, жұмыс жасаймыз.
2. Үй тапсырмасын
тексереміз.
Жиембет жырауға
байланысты тапсырмалар мен сұрақтарға жауап беру.
3.Жаңа сабаққа дайындық
Сұрақтар:
Жырау дегеніміз кім ?
Жыраулар поэзиясы қай
ғасырларды қамтиды ?
Жырау мен жыршының
айырмашылығы неде ?
Жыраулар поэзиясының
негізгі тақырыптары қандай болды ?
Біз қандай жырауларды
өттік ?
-Бүгін біз тағы да
белгілі бір жыраумен танысамыз, ол үшін барлығымыз бейнетаспаға назар
аударайық ?
- Әдебиеттен оқу бір
бөлек демекші, бүгінгі сабағымызда Бұқар Қалқаманұлының өмірімен
шығармашылығымен танысамыз.
Бүгінгі сабағымыздың
ұраны: «Жақсының аты өлмейді, ғалымның хаты өлмейді» деп айтқан Бұқар
Қалқаманұлы артынан өшпес мұра қалдырған жырау.
Бұқар Қалқаманұлы кім
? деген сұрақтың жауабын өздерін жауап табасыңдар, ол үшін 2 топқа тапсырма
кітаппен жұмыс. 1-топқа кітаптағы 194-197беттегі ,2 топқа 198-201 бетке дейінгі
мәліметтерді пайдаланып, тірек сызба құрап, жазған сызбаны қорғау, уақыт 5
минут беріледі. Айтылмаған мәліметтерді айтып, толықтырып отырамын
-Келесі 2 топқа
бірдей тапсырма . 1топқа «Бірінші тілек тілеңіз» , 2 топқа «Ай, Абылай, Абылай
» өлеңдерімен жұмыс.Өлеңдерді мәнерлеп оқу. Өлеңнің тақырыбы мен идесын табу,
өлеңнен ұнаған шума5ына өз пікірін білдіру, өлеңді құрылысына қарай талдау.
Уақыт 7 минут беріледі.
Сергіту сәті. «Гүл
сатылатын дүкен» атты ойын.
Оқушылардың қосымша
деректемелермен білімдерін толықтырып отырамын.
Кестемен жұмыс
Білемін
|
Білдім
|
Мен үшін жаңа
ақпарат
|
Мені таңқалдырады
|
|
|
|
|
Инсерт стратегиясы
бойыннша не білетіндіктерін, олар үшін не жаңа екенін анықтайды. Толтырылған
карта бойынша пікір алысады. Түсініксіз ұғымдарды бірлесе талдайды. Бір-бірінің
білімін жан-жақты толықтырады.
Бекіту сұрағы:
1. Бұқар жырау
толғауларының өзектілігі неде ?
2. Бұқар толғаулары XXI
ғасырда бізге несімен қымбат деп ойлайсыңдар ?
Үйге
тапсырма.»Бірінші тілек тілеңіз» өлеңін жаттау.
«Бұқар-ел бірлігі
туралы жырлаған жырау» тақырыбына шығарма жазу.
Топ басшысы топтағы
оқушыларды бағалайды, мұғалім одан нәтиже шығарып, бағалайды.
Бағалау парағы
Р/с
|
Оқушының
аты-жөні
|
Бағалау
|
1
|
|
|
2
|
|
|
3
|
|
|
4
|
|
|
5
|
|
|
6
|
|
|
7
|
|
|