Главная / История / Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы 8 сынып

Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы 8 сынып

Сабақ:

Мектеп: №39 Жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалімнің есімі: Жаксыбаева Айнур Болатовна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Е.Пугачев бастаған шарулар көтерілісіне қазақтардың да қатысуының негізгі себептері мен барысын, қазақ жасақтарының жеңілу себептерін анықтайды, түсінеді, көтерілістің тарихи маңыздылығын дәлелдейді.

Сабақ мақсаттары

Табыс критерилері

Барлық оқушылар: Тақырыпты түсініп, сол бойынша сұрақ қойып жауап бере алады.


Оқушылардың басым бөлігі: Шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысу себептері анықтай отырып, жеңілулерінің негізгі сепептерін аша алады.



Кейбір оқушылар: Қазақтардың шаруалар көтерілісіне қатысуының тарихи маңыздылығын түсінеді, деректерді талқылайды және баға береді.



Тілдік мақсат

Оқушылар: Оз ойларын нақты, дәйекті жеткізу арқылы тарихи тілде сойлей алады.

Сұрақтарға нақты дәлелдемелер арқылы, толық жауап бере алады.

Негізгі терминдер: Манифест-патшаның қол астындағы халыққа арналған үндеуі, Казактар-империяның шет аймақтарында әскери қызмет атқарған тобы.


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:


Сіз неліктен ...екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Алдыңғы оқу

Қазақстанда казак отарлауының күшеюі және әскери шептер. Алдыңғы сабақты сұрақ-жауап арқылы сұрау

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған

45-мин

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

1-кезең: Қызығушылықты ояту:

- ұйымдастыру

3-мин

- үй тапсырмасын тексеру; 5-мин

-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;



-белсенді әрекетке жұмылдырылады;

- ойлау жұмысына ынталандырылады


Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық:

Оқушыларды шеңберге тұрғызып, оқушылардың көңіл күйін біліп, оларға алдағы сабаққа сәттілік тіленді және 1,2,3,4 санау арқылы топтарға бөлу.



Үй тапсырмасын сұрау- қар кесегі арқылы оқушылар улкен , кең шеңбер құру арқылы алдынғы өткен Абылайхан тұсындағы қазақ хандығы тақырыбынан диалогтік оқытуды пайдаланып бір-біріне сұрақ қойып жауап алады, сұрақты кері байланыс жасау үшін алдынғы тақырыпта түсініксіз болған сұрақтан бастайды.

Әсіресе назарымда М және Т оқушылары болды.

Мұғаліммен амандасу



Бар ғажайып –мен

Бәрі маған байланысты,

Бары менің қолымда деп өздерін ынталандырады









Оқушылар шеңберде тұрып, өткенді қайталау масатында кар кесегі арқылы кері байланыс жасау үшін алдынғы тақырыпта түсініксіз болған сұрақтан бастап

бір-біріне жауап берді,

нақтырақ айтқанда алдыңғы сабақтағы М және Т есімді оқушылар сұраққа жауапты көбірек берді





















































Интербелсенді тақта,































постер





















Электрондық оқулық

























Балық қаңқасы





































Электрондық оқулық




2-кезең: Мағынаны ажырату:



-оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады; 1-мин

- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

15-мин

Балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысна қатысуы бұл тақырыптан не білуіміз керек?

Ия жақсы, бұл соғыстың қашан және қандай себептен болғаны және қазақтардың соғысқа қатысуның себептерін анықтауымыз керек екен.

Жаңа тақырыпты алдымен электрондық оқулықтан көтерілістің шығу себебін анықтап алғаннан соң оқушылар топта көтерілістің барысын, қазақтардың көтеріліске қатысуының себебеп салдарын , нәтижесін «Тұжырымдамалық карта» арқылы анықтайды :

1-топ. Е. Пугачев бастаған шаруалар көтерілісіне қазақтардың қатысуының негізгі себептері.

2-топ. Көтеріліске Кіші жүз, Орта жүз қазақтарының қатысуы.

3-топ. Қазақ жасақтарының шаруалар көтерілісінің жеңілгеннен кейінгі соғыс қимылдары.

4-топ. Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызы.


Оқушылар бұл сабақта Пугачев бастаған шаруалар көтерілісінің шығуын, қазақтардың көтеріліске қатысуларының себептерін және нәтижесін анықтуаға мақсат қойды











Жаңа тақырыпты оқушылар электрондық оқулықтан көтерілістің шығу себебін анықтап алғаннан кейін әр топ өздеріне берілген тақырыпшаларды ары қарай оқып , жұпта, топта түсіндіру арқылы «тұжырымдамалық карта» жасады.

3-кезең:

Ой-толғаныс:

  • анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;

10-мин

  • синтез, бір-бірімен ой бөліседі



  • сабақ қорытындысы

5-мин




























Электрондық оқулықтағы тақырыптың жалғасын тыңдап, «Венн диаграмасын» жасау арқылы 1773-1775 жж патшалық Ресейде, Қазақ хандығының кей аймағында болған көтерілісті салыстырады, және тұжырымдамалық карталарын сызу арқылы дәлелдейді.



Термин сөздер интербелсенді тақтадан шығып тұрады.

Манифест-патшаның қол астындағы халыққа арналған үндеуі, Казактар-империяның шет аймақтарында әскери қызмет атқарған тобы. Түсінік бірігіп айқындалады, мұғалім ойды толықтырады.



Жаңа сабақты бекіту үшін

«Жылдар сөйлейді» стратегиясы-бекіту:

Тарихи диктант-қортындылау.

Венн диаграмасына патшалық Ресеймен Қазақ хандығының Кіші және Орта жүз аймақтарында болған көтерілістің ортақ жағыдайын салыстыру арқылы дәлелдеді.

«Тұжырымдамалық картаны»

Постертер, кластер «фишбоун әдісі» бойынша жаңа тақырыпты қорытындылайды.





Терминдерді мұғаліммен бірге талқылады және дәптерге жазып алады









«Жылдар сөйлейді» стратегиясы-бекіту:

Тарихи диктант-толтырды сабақты қортындылады.






















Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)

1-мин

Пф № 10 оқу және барлық оқушыларға реферат жазу, қабілеті жоғары оқушыларға Е.Пугачев бастаған шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысуы мен соғыстың тарихи маңыздылығын дәлелдеу мақсатында қосымша материалдар іздеу.

Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? –

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз? –

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс.

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. Құндылықтармен байланыс.


Электрондық оқулықтың көмегімен жаңа тақырыпты бекіту.

Үйге тапсырма бергенде қабілеті жоғары оқушыларға Е.Пугачев бастаған шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысуы мен соғыстың тарихи маңыздылығын дәлелдеу мақсатында эссе жазғызу.

Әр жауап берген сайын фишка таратып отырдым.

Бағдаршам арқылы сабақ барыснда өздерін , жұптарын бағалады

«Даналық ағашы» арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды.

5-мин


Пәнаралық байланыс: әдебиет, география

Интербелсенді тақтаны пайдаландым, үй тапсырмасына оқушыларға интернеттен тақырыпты толықтыру масатында реферат жазуға тапсырма берілді.

Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі


Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма?

Бүгін оқушылар не білді?







Оқу неге бағытталған болды?





Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?









Берілген уақыт ішінде үлгердім бе?





Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен?



Оқу мақсатын шынайы нақты қоюға ұмтылдым

Тақырыпты түсініп, сол бойынша сұраққа жауап беру арқылы шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысу себептері анықтай отырып, жеңілулерінің негізгі сепептерін аша алады.

Оқу оқшылардың белсенді әрекеттеріне бағытталған





Жоспарланған шаралар тиімді өтті

«Венн диаграмасын» жасау арқылы 1773-1775 жж патшалық Ресейде, Қазақ хандығының кей аймағында болған көтерілісті салыстырады, және тұжырымдамалық карталарын сызу арқылы дәлелдеулері тиімді болды.



Берілген уақыт ішінде үлгердік алайда жаңа сабақты қортындылауда тарихи диктантта оқушылардың кейбіреулері кідірді.

Мен жоспарыма түзетулер енгізбедім сабақ өз барысымен жүрді


Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Венн диаграмасын жасап салыстырулары табысты болды

2.Үй тапсырмасын тексерудегі қар кесегі арқылы алдынғы сабаққа кері байланыс жасап түсінбеген сұрақтарын толықтырды



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1.Жаңа сабақты тұжырымдамалық карта жасау арқылы түсініп ,түсіндіру сабақты жақсартты

білімдерін нақтылатты.

2. Жаңа сабақты бекіту үшін «Жылдар сөйлейді» стратегиясы сабақты жақсартты дей аламын себебі, балалардың сабақты меңгеру дәрежелері жауаптарынан байқалды .



Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетіне не білдім?

Кейбір оқушыларға өз ойларын ашық, нақты айтуларын ескерттім.

Бірін-бірі бағалауда әліде үйретулер керектігін байқадым және өздеріне ескерттім әділ болу керек еккендігін.






Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы 8 сынып
  • История
Описание:

Сабақ:

Мектеп: №39 Жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалімнің есімі: Жаксыбаева Айнур Болатовна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Е.Пугачев бастаған шарулар көтерілісіне қазақтардың да қатысуының негізгі себептері мен барысын, қазақ жасақтарының жеңілу себептерін анықтайды, түсінеді, көтерілістің тарихи маңыздылығын дәлелдейді.

Сабақ мақсаттары

Табыс критерилері

Барлық оқушылар: Тақырыпты түсініп, сол бойынша сұрақ қойып жауап бере алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысу себептері анықтай отырып, жеңілулерінің негізгі сепептерін аша алады.

Кейбір оқушылар: Қазақтардың шаруалар көтерілісіне қатысуының тарихи маңыздылығын түсінеді, деректерді талқылайды және баға береді.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Оз ойларын нақты, дәйекті жеткізу арқылы тарихи тілде сойлей алады.

Сұрақтарға нақты дәлелдемелер арқылы, толық жауап бере алады.

Негізгі терминдер: Манифест-патшаның қол астындағы халыққа арналған үндеуі, Казактар-империяның шет аймақтарында әскери қызмет атқарған тобы.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен ...екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Алдыңғы оқу

Қазақстанда казак отарлауының күшеюі және әскери шептер. Алдыңғы сабақты сұрақ-жауап арқылы сұрау

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған

45-мин

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

1-кезең: Қызығушылықты ояту:

- ұйымдастыру

3-мин

- үй тапсырмасын тексеру; 5-мин

-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

-белсенді әрекетке жұмылдырылады;

- ойлау жұмысына ынталандырылады

Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық:

Оқушыларды шеңберге тұрғызып, оқушылардың көңіл күйін біліп, оларға алдағы сабаққа сәттілік тіленді және 1,2,3,4 санау арқылы топтарға бөлу.

Үй тапсырмасын сұрау- қар кесегі арқылы оқушылар улкен , кең шеңбер құру арқылы алдынғы өткен Абылайхан тұсындағы қазақ хандығы тақырыбынан диалогтік оқытуды пайдаланып бір-біріне сұрақ қойып жауап алады, сұрақты кері байланыс жасау үшін алдынғы тақырыпта түсініксіз болған сұрақтан бастайды.

Әсіресе назарымда М және Т оқушылары болды.

Мұғаліммен амандасу

Бар ғажайып –мен

Бәрі маған байланысты,

Бары менің қолымда деп өздерін ынталандырады

Оқушылар шеңберде тұрып, өткенді қайталау масатында кар кесегі арқылы кері байланыс жасау үшін алдынғы тақырыпта түсініксіз болған сұрақтан бастап

бір-біріне жауап берді,

нақтырақ айтқанда алдыңғы сабақтағы М және Т есімді оқушылар сұраққа жауапты көбірек берді

Интербелсенді тақта,

постер

Электрондық оқулық

Балық қаңқасы

Электрондық оқулық

2-кезең: Мағынаны ажырату:

-оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады; 1-мин

- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

15-мин

Балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысна қатысуы бұл тақырыптан не білуіміз керек?

Ия жақсы, бұл соғыстың қашан және қандай себептен болғаны және қазақтардың соғысқа қатысуның себептерін анықтауымыз керек екен.

Жаңа тақырыпты алдымен электрондық оқулықтан көтерілістің шығу себебін анықтап алғаннан соң оқушылар топта көтерілістің барысын, қазақтардың көтеріліске қатысуының себебеп салдарын , нәтижесін «Тұжырымдамалық карта» арқылы анықтайды :

1-топ. Е. Пугачев бастаған шаруалар көтерілісіне қазақтардың қатысуының негізгі себептері.

2-топ. Көтеріліске Кіші жүз, Орта жүз қазақтарының қатысуы.

3-топ. Қазақ жасақтарының шаруалар көтерілісінің жеңілгеннен кейінгі соғыс қимылдары.

4-топ. Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызы.

Оқушылар бұл сабақта Пугачев бастаған шаруалар көтерілісінің шығуын, қазақтардың көтеріліске қатысуларының себептерін және нәтижесін анықтуаға мақсат қойды

Жаңа тақырыпты оқушылар электрондық оқулықтан көтерілістің шығу себебін анықтап алғаннан кейін әр топ өздеріне берілген тақырыпшаларды ары қарай оқып , жұпта, топта түсіндіру арқылы «тұжырымдамалық карта» жасады.

3-кезең:

Ой-толғаныс:

  • -анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;

10-мин

  • -синтез, бір-бірімен ой бөліседі
  • -сабақ қорытындысы

5-мин

Электрондық оқулықтағы тақырыптың жалғасын тыңдап, «Венн диаграмасын» жасау арқылы 1773-1775 жж патшалық Ресейде, Қазақ хандығының кей аймағында болған көтерілісті салыстырады, және тұжырымдамалық карталарын сызу арқылы дәлелдейді.

Термин сөздер интербелсенді тақтадан шығып тұрады.

Манифест-патшаның қол астындағы халыққа арналған үндеуі, Казактар-империяның шет аймақтарында әскери қызмет атқарған тобы. Түсінік бірігіп айқындалады, мұғалім ойды толықтырады.

Жаңа сабақты бекіту үшін

«Жылдар сөйлейді» стратегиясы-бекіту:

Тарихи диктант-қортындылау.

Венн диаграмасына патшалық Ресеймен Қазақ хандығының Кіші және Орта жүз аймақтарында болған көтерілістің ортақ жағыдайын салыстыру арқылы дәлелдеді.

«Тұжырымдамалық картаны»

Постертер, кластер «фишбоун әдісі» бойынша жаңа тақырыпты қорытындылайды.

Терминдерді мұғаліммен бірге талқылады және дәптерге жазып алады

«Жылдар сөйлейді» стратегиясы-бекіту:

Тарихи диктант-толтырды сабақты қортындылады.

Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)

1-мин

Пф № 10 оқу және барлық оқушыларға реферат жазу, қабілеті жоғары оқушыларға Е.Пугачев бастаған шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысуы мен соғыстың тарихи маңыздылығын дәлелдеу мақсатында қосымша материалдар іздеу.

Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? –

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз? –

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. Құндылықтармен байланыс.

Электрондық оқулықтың көмегімен жаңа тақырыпты бекіту.

Үйге тапсырма бергенде қабілеті жоғары оқушыларға Е.Пугачев бастаған шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысуы мен соғыстың тарихи маңыздылығын дәлелдеу мақсатында эссе жазғызу.

Әр жауап берген сайын фишка таратып отырдым.

Бағдаршам арқылы сабақ барыснда өздерін , жұптарын бағалады

«Даналық ағашы» арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды.

5-мин

Пәнаралық байланыс: әдебиет, география

Интербелсенді тақтаны пайдаландым, үй тапсырмасына оқушыларға интернеттен тақырыпты толықтыру масатында реферат жазуға тапсырма берілді.

Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі

Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма?

Бүгін оқушылар не білді?

Оқу неге бағытталған болды?

Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен?

Оқу мақсатын шынайы нақты қоюға ұмтылдым

Тақырыпты түсініп, сол бойынша сұраққа жауап беру арқылы шаруалар көтерілісіне қазақ жасақтарының қатысу себептері анықтай отырып, жеңілулерінің негізгі сепептерін аша алады.

Оқу оқшылардың белсенді әрекеттеріне бағытталған

Жоспарланған шаралар тиімді өтті

«Венн диаграмасын» жасау арқылы 1773-1775 жж патшалық Ресейде, Қазақ хандығының кей аймағында болған көтерілісті салыстырады, және тұжырымдамалық карталарын сызу арқылы дәлелдеулері тиімді болды.

Берілген уақыт ішінде үлгердік алайда жаңа сабақты қортындылауда тарихи диктантта оқушылардың кейбіреулері кідірді.

Мен жоспарыма түзетулер енгізбедім сабақ өз барысымен жүрді

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Венн диаграмасын жасап салыстырулары табысты болды

2.Үй тапсырмасын тексерудегі қар кесегі арқылы алдынғы сабаққа кері байланыс жасап түсінбеген сұрақтарын толықтырды

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Жаңа сабақты тұжырымдамалық карта жасау арқылы түсініп ,түсіндіру сабақты жақсартты

білімдерін нақтылатты.

2. Жаңа сабақты бекіту үшін «Жылдар сөйлейді» стратегиясы сабақты жақсартты дей аламын себебі, балалардың сабақты меңгеру дәрежелері жауаптарынан байқалды .

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетіне не білдім?

Кейбір оқушыларға өз ойларын ашық, нақты айтуларын ескерттім.

Бірін-бірі бағалауда әліде үйретулер керектігін байқадым және өздеріне ескерттім әділ болу керек еккендігін.

Автор Жакипова Дария Серикказыевна
Дата добавления 07.03.2016
Раздел История
Подраздел Другое
Просмотров 656
Номер материала MA-065409
Скачать свидетельство о публикации
