Инфоурок Иностранные языки Рабочие программыҚазақ тілінен:Талғаулы салалас құрмалас сөйлем(9 класс)

Қазақ тілінен:Талғаулы салалас құрмалас сөйлем(9 класс)

Скачать материал

 

Тақырыбы: Талғаулы салалас құрмалас сөйлем

Мақсаты: 1. Салалас құрмалас сөйлемнен өткен материалдарды пысықтай отырып, оқушыларды салалас құрмаластың талғаулы түрімен таныстыру;

 2. Талғаулы салалас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын, мағынасын, ерекшеліктерін меңгерту, оқушылардың тілін, сөйлеу тұрғысынан ойлау қабілетін дамытып, сауаттылығын арттыру;

 3. Сөйлемдер арқылы оқушыларды адамгершілікке, бірлікке,еңбекке тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ әдісі: тест сұрақтары, сұрақ-жауап, талдау, топтастыру, ой шақыру,

                    кубизм, тұжырымдау, жаттығу жұмыстары.

Көрнекілігі: таблица-планшет, таблица, сигналдық кеспе, бор, тақта, слайд.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, эстетика, сызу.

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру

Оқушыларды түгелдеп, үй тапсырмасын пысықтау мақсатымен тест сұрақтарын таратамын.

 Жаңа сабаққа кіріспе.

Қызығушылығын ояту. Болжау. Ой шақыру.

Талға, Талғам, Талғампаз, Талғау деген сөздердің мағынасын қалай түсінесіңдер?

Мағынасын түсіндіргеннен кейін, тірек сөздері арқылы жаңа сабақты бастаймын.

Таблица планшет

Талағаулы салалас құрмалас.

1. Шындықты не көзімен көрген айтар немесе құлағымен естіген айтар.

/ - не - , немесе -/

2. Бұл жерде я сен тұрасың, я мен тұрамын. / - я - , я - /

Жалғаулықтары: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде, не болмаса, я болмаса;

Салыстыр: Омар я Алматыға, я Астанаға барады. (сөйлемнің бірыңғай мүшесі)

Тұжырым: 1. Талғаулы салаластың құрамына енген сөйлемдердегі

                       іс-әрекеттің біреуі ғана орындалуы мүмкін;

                   2. Талғаулы салалас құрмалас компоненттері тек қана

                       жалғаулықтармен байланысады;

                   3. Жалғаулықтардан бұрын келетін жай сөйлемнің алдынан үтір

                      қойылады;

                  4. Жалғаулықтарын алып тастаса, ыңғайласқа айналады;

Жаттығу жұмысын орындау.

(Тақтада – 3 оқушы орындайды) Қалғаны өз бетінше орнында орындайды.

Талғаулы салалас құрмаласты теріп жазу, сызбасын сызу.

1. Кезек-кезек шелекті не машинамен айналдырып шығарады, не атпен айналдырып тартып шығарады. / - не - , не - /.

2. Я алқымда булығып ашу тұрды, я көзінде жаңа біа үрей тұрды.

/ я -, я - /.

3. Тура келесің бе, әлде жолдағы ауылдарға соқтың ба? / - әлде - ? /.

(дәптерлеріне жазады)

 Бекіту. Кубизм тапсырмалары:

1. Талғаулы салалас құрмалас схемасын сызыңыз.

Маған бура я жетер, я жетпес.

2. Салыстырыңыз.Қайсысы талғаулы салалас?

а) Күн батты, тауды көлеңке басты.

ә) Не күн батар, не тауды көлеіке басар.

3.Сөйлем құрастырыңыз: / я - , я - /.

4. Талғаулы салалас құрмалас жалғаулықтарын іздеңіз:

бірақ, әрі, өйткені, я, яки, және, не болмаса.

Қорытынды

Бағалау.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілінен:Талғаулы салалас құрмалас сөйлем(9 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по волейболу

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Тақырыбы: Талғаулы салалас құрмалас сөйлем Мақсаты: 1. Салалас құрмалас сөйлемнен өткен материалдарды пысықтай отырып, оқушыларды салалас құрмаластың талғаулы түрімен таныстыру; 2. Талғаулы салалас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын, мағынасын, ерекшеліктерін меңгерту, оқушылардың тілін, сөйлеу тұрғысынан ойлау қабілетін дамытып, сауаттылығын арттыру; 3. Сөйлемдер арқылы оқушыларды адамгершілікке, бірлікке,еңбекке тәрбиелеу. Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: тест сұрақтары, сұрақ-жауап, талдау, топтастыру, ой шақыру, кубизм, тұжырымдау, жаттығу жұмыстары. Көрнекілігі: таблица-планшет, таблица, сигналдық кеспе, бор, тақта, слайд. Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, эстетика, сызу. Сабақ барысы: Ұйымдастыру Оқушыларды түгелдеп, үй тапсырмасын пысықтау мақсатымен тест сұрақтарын таратамын. Жаңа сабаққа кіріспе. Қызығушылығын ояту. Болжау. Ой шақыру. Талға, Талғам, Талғампаз, Талғау деген сөздердің мағынасын қалай түсінесіңдер? Мағынасын түсіндіргеннен кейін, тірек сөздері арқылы жаңа сабақты бастаймын. Таблица планшет Талағаулы салалас құрмалас. 1. Шындықты не көзімен көрген айтар немесе құлағымен естіген айтар. / - не - , немесе -/ 2. Бұл жерде я сен тұрасың, я мен тұрамын. / - я - , я - / Жалғаулықтары: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде, не болмаса, я болмаса; Салыстыр: Омар я Алматыға, я Астанаға барады. (сөйлемнің бірыңғай мүшесі) Тұжырым: 1. Талғаулы салаластың құрамына енген сөйлемдердегі іс-әрекеттің біреуі ғана орындалуы мүмкін; 2. Талғаулы салалас құрмалас компоненттері тек қана жалғаулықтармен байланысады; 3. Жалғаулықтардан бұрын келетін жай сөйлемнің алдынан үтір қойылады; 4. Жалғаулықтарын алып тастаса, ыңғайласқа айналады; Жаттығу жұмысын орындау. (Тақтада – 3 оқушы орындайды) Қалғаны өз бетінше орнында орындайды. Талғаулы салалас құрмаласты теріп жазу, сызбасын сызу. 1. Кезек-кезек шелекті не машинамен айналдырып шығарады, не атпен айналдырып тартып шығарады. / - не - , не - /. 2. Я алқымда булығып ашу тұрды, я көзінде жаңа біа үрей тұрды. / я -, я - /. 3. Тура келесің бе, әлде жолдағы ауылдарға соқтың ба? / - әлде - ? /. (дәптерлеріне жазады) Бекіту. Кубизм тапсырмалары: 1. Талғаулы салалас құрмалас схемасын сызыңыз. Маған бура я жетер, я жетпес. 2. Салыстырыңыз.Қайсысы талғаулы салалас? а) Күн батты, тауды көлеңке басты. ә) Не күн батар, не тауды көлеіке басар. 3.Сөйлем құрастырыңыз: / я - , я - /. 4. Талғаулы салалас құрмалас жалғаулықтарын іздеңіз: бірақ, әрі, өйткені, я, яки, және, не болмаса. Қорытынды Бағалау.

Скачать материал
