Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыҚазақ тілінен 10-сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспарлар топтамасы

Қазақ тілінен 10-сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспарлар топтамасы

Скачать материал

Сабақ кезеңдері

 

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Сабақ тақырыбы:

Тіл-рухани қазына

 

 

Мақсаты:

1 Сөз мәдениеті,  адам өміріндегі сөз мәдениетінің рөлі туралы түсінік беру.Сөз – адам болмысының айнасы, өмірлік əрекетінің негізгі құралы, Сөз мәдениеті пәніне қатысты ұғымдармен таныстыру

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                        

 

 

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

 

 

Қажетті қосымша құралдар:

Слайд-презентация, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

 

Күтілетін нәтиже:

Әдеби тілдің ерекшеліктерін ұғынып, оны тәжірибеде қолдана білу. Қазақ тілінің мемлекеттік тіл  ретіндегі маңызын білу. Әдеби тілдің нормаларын  білу және күнделікті өмірде сақтай білу.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу. Оқушылар өз жұбының қолына қолын қойып тұрып,, жазғы демалыстан кейінгі толғаныстарымен бөліседі.

2. Топқа бөлу. (Қатарға бөліну арқылы).

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар бір-біріне тілектер айтады, сәттілік тілейді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу      

   3-беттегі мәтінді оқыту.

      Сабақ тақырыбын, мақсатын айтып беріңдер.

Ауызша түсіндіреді

Оқығандары, түсінгендері бойынша қысқаша тұжырым жасайды.

 

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

Түркі тілінде сөйлейтін халықтар

Қыпшақ-ноғай тілдеріне жататын тілдер

С.Аманжоловтың тілдің қалыптасуы жайлы пікірі

«Қазақ тілі-дамыған, жетілген, бай, икемді тілдің бірі» -дегенді қалай түсінесің?

Карл Линнейдің пікірі не жайлы?

Халық батыры Б.Момышұлының тілсіздік туралы айтқаны.

Тіл мәдениеті

Тіл туралы Заңдағы тілге байланысты баптар

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Пікіралмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

 

Сергіту сәті

 

«Қайталап көрсету» 

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

Тіл құдіреті, тіл мәдениеті жайлы мәтіндерді оқыту. Пікір алмастыру.

Ауызша өз түсінгендерін айтып беруге тапсырма береді.

Талқылайды.

Ү Бекіту кезеңі

12-беттегі сұрақтар мен тапсырмаларға жауап беру.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. Көрнекті ақын-жазушылардың тіл жайлы шығармаларын жаттап келу.

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ кезеңдері

 

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Сабақ тақырыбы:

Сөз мәдениеті ұғымына түсінік

 

 

Мақсаты:

1 Сөз мәдениеті,  адам өміріндегі сөз мәдениетінің рөлі туралы түсінік беру.Сөз – адам болмысының айнасы, өмірлік əрекетінің негізгі құралы, Сөз мәдениеті пәніне қатысты ұғымдармен таныстыру

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                        

 

 

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

 

 

Қажетті қосымша құралдар:

Слайд-презентация, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

 

Күтілетін нәтиже:

Әдеби тілдің ерекшеліктерін ұғынып, оны тәжірибеде қолдана білу. Қазақ тілінің мемлекеттік тіл  ретіндегі маңызын білу. Әдеби тілдің нормаларын  білу және күнделікті өмірде сақтай білу.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу. «Шаттық шеңбері»

2. Топқа бөлу. (Сөздер арқылы).

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар бір-біріне тілектер айтады, сәттілік тілейді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу      

   3-беттегі мәтінді оқыту.

      Сабақ тақырыбын, мақсатын айтып беріңдер.

Ауызша түсіндіреді

Оқығандары, түсінгендері бойынша қысқаша тұжырым жасайды.

 

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.      Әдеби норма туралы не білесіңдер?

2.      А.Байтұрсыновтың оқулығы

3.      Орфографиялық және орфоэпиялық норма хақында не білесіңдер?

4.      Инверсия, оның ерекшелігі

5.      Лексикалық, грамматикалық нормалар турасында не айтасыңдар?

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Пікіралмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

 

Сергіту сәті

 

«Биші кірпі» видеосы арқылы жаттығу

Оқушылармен  бірге орындайды.

Интерактивті тақтаға қарап, қимылдар жасау

Қолдану

 

 

1-тараудың 1-бөлімін оқыту. Тезис-конспект жасату.

6-жаттығу. Қанатты сөздердің мәнін ашу. Асты сызылған сөздерге фонологиялық талдау жасау.

1-бөлімді оқытады, түсінгендерін дәптерге жазғызады. Талдатады.

Дәптерде орындайды

Фонологиялық талдау жасайды.

Ү Бекіту кезеңі

«Ыстық орындық». Ортаға орындық қойып, топ лидерлерін тыңдау. Әр топтың сұрақтарына жауап беру.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. 7,8-жаттығуларды орындау.

 

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы:

Сөз мәдениеті және тілдік қарым-қатынас

 

 

Мақсаты:

1 Сөз мәдениеті,  адам өміріндегі сөз мәдениетінің рөлі туралы түсінік беру.Сөз – адам болмысының айнасы, өмірлік əрекетінің негізгі құралы, Сөз мәдениеті пәніне қатысты ұғымдармен таныстыру

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                       

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Қажетті қосымша құралдар:

Слайд-презентация, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

Күтілетін нәтиже:

Әдеби тілдің ерекшеліктерін ұғынып, оны тәжірибеде қолдана білу. Қазақ тілінің мемлекеттік тіл  ретіндегі маңызын білу. Әдеби тілдің нормаларын  білу және күнделікті өмірде сақтай білу.

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу. Оқушылар өз жұбының қолына қолын қойып тұрып,, жазғы демалыстан кейінгі толғаныстарымен бөліседі.

2. Топқа бөлу. (Қатарға бөліну арқылы).

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар бір-біріне тілектер айтады, сәттілік тілейді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу      

   3-беттегі мәтінді оқыту.

      Сабақ тақырыбын, мақсатын айтып беріңдер.

Ауызша түсіндіреді

Оқығандары, түсінгендері бойынша қысқаша тұжырым жасайды.

 

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.       Түркі тілінде сөйлейтін халықтар

2.       Қыпшақ-ноғай тілдеріне жататын тілдер

3.       С.Аманжоловтың тілдің қалыптасуы жайлы пікірі

4.       «Қазақ тілі-дамыған, жетілген, бай, икемді тілдің бірі» -дегенді қалай түсінесің?

5.       Карл Линнейдің пікірі не жайлы?

6.       Халық батыры Б.Момышұлының тілсіздік туралы айтқаны.

7.       Тіл мәдениеті

8.       Тіл туралы Заңдағы тілге байланысты баптар

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Пікіралмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

 

Сергіту сәті

 

«Қайталап көрсету» 

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

Тіл құдіреті, тіл мәдениеті жайлы мәтіндерді оқыту. Пікір алмастыру.

Ауызша өз түсінгендерін айтып беруге тапсырма береді.

Талқылайды.

Ү Бекіту кезеңі

12-беттегі сұрақтар мен тапсырмаларға жауап беру.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ рефлексия:

    1.Не үйрендім?     2.Не білдім?     3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. Көрнекті ақын-жазушылардың тіл жайлы шығармаларын жаттап келу.

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы:

Тілдік норма және жаңа қолданыстар

 

 

Мақсаты:

1. тілдік норма жайлы пікір қалыптастыру, тілдік норма түрлерінің ерекшеліктері туралы мәлімет беру.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                        

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Қажетті қосымша құралдар:

Слайд-презентация, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

Күтілетін нәтиже:

Тілдік норма және жаңа қолданыстар ерекшеліктерін ұғынып, оны тәжірибеде қолдана білу. Қазақ тілінің мемлекеттік тіл  ретіндегі маңызын білу. Әдеби тілдің нормаларын  білу және күнделікті өмірде сақтай білу.

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу.

2. Топқа бөлу. Суреттер арқылы

Оқушылармен амандасады.

Топқа бөлінеді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу      

§3. «ДЖИГСО» әдісімен бөліп оқыту.

      Сабақ тақырыбын, мақсатын айтып беріңдер.

Ауызша түсіндіреді

Оқығандары, түсінгендері бойынша қысқаша тұжырым жасайды.

 

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

1.       Ашық сұрақтар:

А.      Тілдік норманы не тудырады?

Б.       Сөз қолдану неге байланысты жүзеге асады?

В.      Сөз мәдениеті қамтитын тілдік норма түрлері

Г.       Актив және пассив сөздер

Д.      Неологизмдер дегеніміз не?

Е.       Жаңа сөздердің өміріміздегі орны.

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Пікіралмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

 

Сергіту сәті

 

Сандарды дене мүшелерімен жасату.

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

17-жаттығу. Мәтіндегі басқа тілден енген сөздерді атап, оларды орф.нормаға сай жазу.қауіпсіздік, сенімхатты, мұғалімдер, Бақытгүл сөздеріне фонологиялық талдау.

21-жаттығу. Неологизмдерді теріп жазғызу.

Ауызша өз түсінгендерін айтып беруге тапсырма береді.

Талқылайды.

Ү Бекіту кезеңі

41-беттегі тест тапсырмасын орындау, бір-бірін тексерту.

Бағалатады.

Бір-бірін бағалайды.

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. Көрнекті ақын-жазушылардың тіл жайлы шығармаларын жаттап келу.

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

Сабақ тақырыбы:

Тыңдау әдебі. Тілдік қатынас.

Мақсаты:

1. Тіл табыса білу ұғымының мәнін ашу. Тіл табысудағы сөз орамдары, дауыс мәнері, мимиканың орнын ашып көрсету.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                   

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

Әдістері: 

Қажетті қосымша құралдар:

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Слайд-презентация, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

Күтілетін нәтиже:

Коммуникативтік қарым-қатынас ретінде тіл табыса білудің алғышарттарымен танысады. Тәжірибеде қолдануға бейімделеді.

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

І Ұйымдаст. кезеңі

1. Амандасу.

2. Топқа бөлу. Суреттер арқылы.

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар бір-біріне тілектер айтады, сәттілік тілейді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу      

23-жаттығу. «Адамгершілік - асыл қасиет» мәтінін оқыту.

Адамгершілік дегеніміз не?

Адамның асыл қасиеттеріне нені жатқызуға болады?

Ұлы ақын Абайдың адамгершілік сипаты қандай?

Жаттығуды оқыту. Сұрақтар қою.

Талқылату.

Оқығандары, түсінгендері бойынша қысқаша тұжырым жасайды.

 

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

§4. Тіл табыса білу өнері. Тіл табысуға қажетті коммуникативтік дағдылар.

Түрткі болатын сұрақтар:

Адамдармен тіл табысу - тауар екендігін айтқан кім, неліктен?

Мәлімет алмасу қалай жүзеге асады?

Адамдармен тіл табысуда қандай қағидалар қажет?

Әріптесіңнің пікірі бұрыс болған жағдайдағы сенің әрекетің?

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды, жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Пікір алмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

Сергіту сәті

 

«Биші кірпі» видеосына билетеді.

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

Тіл табысу жайлы пікір алмастыру.

Ауызша өз түсінгендерін айтып беруге тапсырма береді.

Талқылайды.

Ү Бекіту кезеңі

24-жаттығу. Қарамен жазылған сөздерге талдау жасату. Тілге байланысты мақал-мәтелдер жазғызу.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. 25-26-жаттығулар.

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

Дауыс мәнері. Әсерлі сөйлеу. Сөз сазы. Тілдік норманың сақталуы.

1.Адамдар қарым-қатынасы кезіндегі қажетті талаптар туралы мәлімет беру. Дене қимылдары мен бет-жүздің пікір алмасудағы орны туралы ой түйіндету.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                         

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Слайд-презентация, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

Сабақ тақырыбы:

Мақсаты:

Сабақ түрі:

Әдістері: 

Қажетті қосымша құралдар:

Күтілетін нәтиже:

Қарым-қатынас жасау шарттары жайлы ой түйеді. Тыңдаушы мен сөйлеуші арасындағы қарым-қатынас жолдарына төселеді.

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу.

2. Топқа бөлу. Сәлем - сөздің анасы.

Бірлік бар жерде, тірлік бар. Сөздер арқылы бөлінеді.

Оқушылармен амандасады.

Амандасады, топқа бөлінеді.

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу      

   §5-оқыту. «Ыстық орындық» тәсілімен оқушыларға тақырыпты талқылату.

      Сабақ тақырыбын, мақсатын айтып беріңдер.

Ауызша түсіндіреді

Оқығандары, түсінгендері бойынша қысқаша тұжырым жасайды.

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

Әр топ постер құрады.

1-топ. Қарым-қатынас кезеңіндегі дене қимылдары.

2-топ. Қарым-қатынас кезеңіндегі мимика.

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды.

Сергіту сәті

 

«Қара жорға» биі

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

28-жаттығу. Қарамен жазылған сөздердің қызметін анықтау.

29-жаттығу. Адам бойындағы «магниттік қасиет» ұғымын өз беттерінше талқылату.

Жазбаша, ауызша өз түсінгендерін айтып беруге тапсырма береді.

Талқылайды.

Ү Бекіту кезеңі

1-тарауды қорытындылауға арналған тест тапсырмаларын орындатады.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. «Менің болашақ жайлы толғанысым» тақырыбында ойтолғау

Түсіндіреді                       

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы:

Әлеуметтік-тұрмыстық қатынастың түрлері

 

 

Мақсаты:

1. Тілдің танымдық, коммуникативтік, кумулятивті, экспрессивтік, т.б. қызметтерін қатар əрі өзара бірлікте меңгерту, қоғамдық қажеттікті ескеру, интеграция т.б. ұстанымдар басшылыққа алуға баулу. 2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                        

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

 

Қажетті қосымша құралдар:

Үлестірме кеспе қағаздар, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

Күтілетін нәтиже:

оқушының терең мазмұнды,жүйелі, дәйекті, мәнді сөйлей алу қабілетін ашу міндеттерімен, ал көпшілік алдында сөйлеуге қойылатын талаптар оқушының терең мазмұнды, жүйелі, дәйекті сөйлей алу қабілетін ашу міндеттерімен ұштасады.

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Қазақша амандасу.

2. Топқа бөлу. (Түстер  арқылы).

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар  қазақша төс түйістіріп амандасады.

 

3.Топты рөлдерге бөлу: топ басшысы, топ хатшысы, тәлімгер, репортер.

Рөлдік қызметтері жазылған қағаздар таратады

Топтағы қызметтерін айқындайды

Бағалау парақтары

Бағалау парақтарын үлестіру.

Таратады, түсіндіреді

Бағалау жүргізеді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу 

Тыңдау, есту, сөйлеуші мен тыңдаушы ұғымдарын ашып беріңдер.

Ауызша түсіндіреді

Дәптерге орындайды. Біреуі тақтаға жазады.

Сабақ мақсатын айқындау:

Сөйлемді тақырыпқа сай  толықтырыңдар.                        

...  білгім келеді.

Ауызша түсіндіреді.

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.                

 Талқылауға арналған сұрақтар:

«Басқаны тыңдай білу - өнер» дегенді қалай түсінесіңдер?

§6-ны үзіліспен оқу тәсілімен оқытады.

Оқушылар арасында пікірталас орнатады.

Тақырыпты өздіктерінен оқиды.

Пікір алмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

Сергіту сәті

 

Дене қимылдарын   қайталату

 

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

31-жаттығу.мәтінді тыңдау әдебіне қатысты ережеге сай толықтырып жазғызу.

 

Дәптер алмасу арқылы өз жұбының жұмысын бағалайды.

Ү. Бекіту кезеңі

 

     «Стикердегі сауал» ойыны.

33, 34-жаттығуларды орындату.

 

 

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді. Дәптерге орындатады.

Жұмыстарын оқытады. Бір-біріне бағалатады.

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия: 

    «Т» кестесін толтырту.

Не жайлы?

Мен түсіндім

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

 

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. «Қозы-Көрпеш-Баян сұлу» жырын оқып келу.

 

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы:

Әлеуметтік-тұрмыстық қатынаста тілдесу

 

 

Мақсаты:

1.Әлеуметтік-тұрмыстық қатынастағы тілдесудің мәні туралы түсінік қалыптастыру.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                         

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

 

 

Қажетті қосымша құралдар:

Үлестірме кеспеқағаздар, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

Күтілетін нәтиже:

Еліміздің білім беру жүйесі тілді оқытып үйретуді дүниежүзілік стандарттық үлгілерге жақындастыру жəне оларды жүзеге асырудың тиімді жолдарын таба алады.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

 

1. Амандасу.  

2. Топқа бөлу. Өнердің ең асылы - сөз.

Бойда қайрат, ойда көз,

Болмаған соң айтпа сөз. Бөлінген қағаздар арқылы топқа бөлу.

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар  амандасады.

Топқа бөлінеді.

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу

Әлеуметтік-тұрмыстық қатынаста тілдесу туралы оқыту.

Жанамалап айту ұғымына анықтама беріңдер.

«Заман талабына сай өміршең дәстүрлерді білейік» тақырыбына пікірталас жүргізу.

Ауызша түсіндіреді

Тақырыпты талқылатады.

Сабақ мақсатын айқындау:

Абайдың «Он тоғызыншы сөзін» оқыту. Талқылату.

 

Талқылайды.

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 57—жаттығу. Мақал-мәтелдерді оқытып, мағынасын таратқызу.

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды.

Сергіту сәті

 

Дене қимылдарын   қайталату

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

59-жаттығу. Ауызсу, отбасы, тасбақа, саябақ сөздеріне лексика-грамматикалық талдау жасату.

 

Дәптер алмасу арқылы өз жұбының жұмысын бағалайды.

ҮБекіту кезеңі

     84-беттегі сұрақтарға ауызша жауап беру.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия: 

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек? 

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

 

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар.

2.  54-жаттығу.

 

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

Сабақ тақырыбы:

Әлеуметтік-тұрмыстық қатынаста тілдесу

 

 

Мақсаты:

1. Көркем шығарманың адам мен қоғамды тәрбиелеудегі маңызын ұғындыру. Лиро-эпостық жырлар туралы түсінік беру;

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                                         

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

 

 

 

Қажетті қосымша құралдар:

Үлестірме кеспеқағаздар, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

Күтілетін нәтиже:

Әдеби шығарманы таңдап-талғай білетін тұлға қалыптастыру.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

 

 

1. Қазақша амандасу.

2. Топқа бөлу. (Түстер  арқылы).

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар  қазақша төс түйістіріп амандасады.

 

3.Топты рөлдерге бөлу: топ басшысы, топ хатшысы, тәлімгер, репортер.

 

Рөлдік қызметтері жазылған қағаздар таратады

Топтағы қызметерін айқындайды

Бағалау парақтары

 

Бағалау парақтарын үлестіру.

 

 

Таратады, түсіндіреді

Бағалау жүргізеді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу       

 

 

    «Әдебиет»және «әдеби» сөздеріне ассосация жазғызу.    

 

Ауызша түсіндіреді

Дәптерге орындайды. Біреуі тақтаға жазады.

Сабақ мақсатын айқындау:

 

Сөйлемді тақырыпқа сай  толықтырыңдар.                        

...  білгім келеді.

 

Ауызша түсіндіреді.

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

  Талқылауға арналған сұрақтар:

 А.Байтұрсынов, М.Әуезов, З.Қабдолловтардың  көркем әдебиет туралы айтылған ойларының мән-мағынасын ашып, ортақ тұстарын көрсетіңдер.

Ғашықтық жырлардың батырлық эпостан айырмашылығы.

Өздерің оқыған батырлық және ғашықтық жырларынан үзінділер келтіре отырып, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын дәлелдеңдер.

Тапсырма №1.

4.Өз топтарыңның идеясын алдыларыңда жатқан қағазға түсіріңдер.

5.Топ атынан бір оқушы шығып, өз идеяларын ортаға салу қажет.

6.Әр топ келесі топтарға екі жұлдызша, бір ұсыныс айтулары қажет.

 

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Пікіралмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

Дене қимылдарын   қайталату

 

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

Қосымша әдебиеттерден (Батырлар жыры) үзінділер келтіре отырып, олардың  тақырыбы мен идеясын анықтау. Лиро-эпостық немесе эпостық жырға жататынын дәлелдеу.

 

 

Дәптер алмасу арқылы өз жұбының жұмысын бағалайды.

ҮБекіту кезеңі

 

     «Ыстық орындық» ойыны.

 

 

 

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:   

 

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?

  

 

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

 

 

Оқушылардың өзара бағалауы.

 

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

 

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. «Қозы-Көрпеш-Баян сұлу» жырын оқып келу.

 

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы:

Ұлттық үрдіс және сөз мәдениеті

 

 

Мақсаты:

Сөз мәдениетін сақтай білу, әдепті сөйлеу, әдептілік қағидаларын сақтау  туралы түсінік беру.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. тілді құрметтеуге, қадірлеуге тәрбиелеу.                                                    

 

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

 

 

Қажетті қосымша құралдар:

Үлестірме кеспеқағаздар, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

Күтілетін нәтиже:

Сөз мәдениетін ұстанатын, әдепті сөйлеуге төселген тұлға  қалыптастыру.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Қазақша амандасу.

2. Топқа бөлу. Қысқыштар арқылы

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар  амандасады.

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу

    Ұлттық үрдіс және сөз мәдениеті сөздеріне ассоциация жазғызу.

Ауызша түсіндіреді

Дәптерге орындайды. Біреуі тақтаға жазады.

Сабақ мақсатын айқындау:

Сөйлемді тақырыпқа сай  толықтырыңдар.                        

...  білгім келеді.

Ауызша түсіндіреді.

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

  Талқылауға арналған сұрақтар:

 Сөз мәдениетін сақтай білу дегенді қалай түсінесіңдер?

Әдеп және әдептілік қағидалары деген не?

Сөз әдебінің атқаратын қызметі қандай? Оларды қалай топтауға болады?

Ұлттық үрдіс түрлерін қалай жіктеуге болады?

Сұрақтарды бере отырып, жауабын 11-параграфтан іздету, тезис-конспект жазғызу.

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Тезис – конспект жазады.

 

Сергіту сәті

 

Дене қимылдарын   қайталату

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

62-жаттығу. Тілдің туы.

Өлеңде қандай мәселе көтерілген?

Ақын тілінің стилі. Ерекше әсер еткен жолдар туралы ойларыңды айтыңдар.

 

Талқылайды.

ҮБекіту кезеңі

 

     63,64-жаттығуларды орындату. Талқылату.

 

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  рефлексия:   

 

«Иә, жоқ» ойынын ойнату.  

 

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

 

 

Оқушылардың өзара бағалауы.

 

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

 

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2.»Шын сөйлеу-әдептіліктің ең негізгі белгісі» тақырыбына реферат жазу..

 

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

Сабақ тақырыбы

Этнолингвистикалық атаулар

 

 

Мақсаты:

1. Этнолингвистикалық атаулар туралы түсінік қалыптастыру.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. уақытты бағалауға тәрбиелеу

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Қажетті қосымша құралдар:

Үлестірме кеспеқағаздар, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

 

Күтілетін нәтиже:

Әдеби шығарманы таңдап-талғай білетін тұлға қалыптастыру.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу.

2. Топқа бөлу. «Уақыт шеңбері» арқылы

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар  қазақша төс түйістіріп амандасады.

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу

«Этнос», «лингвистика» сөздерінің мәнін сұрау.

 

Ауызша түсіндіреді

Дәптерге орындайды. Біреуі тақтаға жазады.

Сабақ мақсатын айқындау:

Сөйлемді тақырыпқа сай  толықтырыңдар.                        

Этнолингвистика туралы білгім келеді.

Ауызша түсіндіреді.

 

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

  Этнографизмдер тобын атаңдар.

Таныс емес ұғымдарға түсінік беру.

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Пікіралмасады,  екі жұлдызша, бір ұсыныс айтады. бағалайды.

Сергіту сәті

 

Дене қимылдарын   қайталату

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

65-жаттығу. «Қазақ танымындағы «уақыт» категориясының этнолингвистикалық сипаты» мәтінін оқыту. Атауларды теріп жазу.

 

Дәптер алмасу арқылы өз жұбының жұмысын бағалайды.

ҮБекіту кезеңі

    « Акросөз» ойыны.

Этнографизм, этнолингвистика сөздері.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  рефлексия

    1.Не үйрендім?

    2.Не білдім?

    3.Нені түсіну қиын болы?

    4. Нені қайталауым керек?  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

 

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. «Қозы-Көрпеш-Баян сұлу» жырын оқып келу.

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

 

 

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

Сабақ тақырыбы:

Этнолингвистикалық атаулар

 

 

Мақсаты:

1. Этнолингвистикалық атаулар туралы түсінік қалыптастыру.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. ұлттық салт-дәстүрді дәріптеуге  тәрбиелеу

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Қажетті қосымша құралдар:

Үлестірме кеспеқағаздар, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

Күтілетін нәтиже:

Ұлттық салт-дәстүрді сақтай білетін тұлға қалыптастыру.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Қазақша амандасу.

2. Топқа бөлу. Киіз үйдің суреттер арқылы.

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар  қазақша төс түйістіріп амандасады.

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу

    Ақылды отқа қарайды, ақымақ қазанға қарайды. Бұл мақалдың мағынасын кім түсіндіріп бере алады?

 

Ауызша түсіндіреді

Сабақ мақсатын айқындау:

101-беттегі тест тапсырмасын орындату.

Тестілеуді ұйымдастырады.

Өздеріне бағалатады.

Тест орындайды, өздерін тексереді және  бағалайды.

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

69-жаттығуды оқыту. Тұрмыстық атауларға анықтама бергізу. Қазан, шаңырақ тірек сөздерін пайдалана отырып, мақал-мәтелдер, тыйым сөздер айтқызу.

 

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен, топ мүшелерімен талқылайды. Топ идеясын қорғайды.Бағалау жасайды.

Сергіту сәті

Дене қимылдарын   қайталату

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

«Ұлтымның асыл мұрасы» атты шағын ойтолғау жазғызу.

 

Дәптер алмасу арқылы өз жұбының жұмысын бағалайды.

Ү. Бекіту кезеңі

«Мені жалғастыр» тәсілі. Өтілген тақырып бойынша ойларын тізбектейді.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  рефлексия:   

ББҮ кестесін толтыру.  

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

 

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. 67-жаттығу. Сөздерді үлгі бойынша талдау.

 

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы:

Іскерлік қарым-қатынас ерекшеліктері, тиімділігінің шарттары

 

 

Мақсаты:

1. Іскерлік қарым-қатынас ерекшеліктері, тиімділігінің шарттары туралы түсінік беру.

2. Тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруіне жағдай туғыза отырып,  жеке,  топтық, жұптық, жұмыс жасау барысында сыныптың қарым-қатынасын дамыту. Оқуға уәж туғызу, шығармашылыққа баулу;

3. Адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.                                           

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

 

 

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

 

 

 

Қажетті құралдар:

Үлестірме кеспеқағаздар, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

 

Күтілетін нәтиже:

Әдеби шығарманы таңдап-талғай білетін тұлға қалыптастыру.

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

1.       Амандасу.

2.       Жұптарға парақшалар арқылы бөлу.

 

Оқушылармен амандасады.

Амандасады. Жұппен отырады.

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу   

    Әдеп, әдептілік сөздеріне ассоциация құрғызу.

 

Ауызша түсіндіреді

Дәптерге орындайды. Біреуі тақтаға жазады.

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

  13-параграфты оқыту.

Жұптар арасында талқылату. Үлкен үстел бойынша түсінгендерін айтқызу.

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Тақырыпты өздіктерінен оқиды,жұбымен,

Сынып болып талқыға салады.

Сергіту сәті

 

«Австралиялық нөсер» жаттығуын орындату.

 

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Бір оқушыны алға шығарып, оның қимылын қайталату.

Қолдану

 

 

70-жаттығу. Берілген мақал-мәтелдердің мәнін өз сөздерімен түсіндіру. Тағы да білетін мақал-мәтелдерін айтқызу. Мәтін құрамынан зат есімдерді тапқызып, лексика-грамматикалық тұлғасына қарай талдату.

Тақтада, дәптерде жұмыс жастау

 Өз жұбының жұмысын бағалайды.

ҮБекіту кезеңі

     72-жаттығу. Ұлылар сөзін оқу, талқылау. Сөйлем мүшелеріне талдау жасату.

 

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

 

 ҮІ  рефлексия:

 Нені түсіне алдым? Не қиынға түсті? Нені толықтырғым келеді? Не қолымнан келді\келмеді?

Жауаптарын тыңдайды

Рефлексия жасайды

ҮІІ  бағалау

 

 

Оқушылардың өзара бағалауы.

 

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

 

1. Қорытынды рефлексия бойынша тақырыптың қиын тиген тұсын қайталаңдар. 2. " Іскерлік қарым-қатынас ерекшеліктері, тиімділігінің шарттары» тақырыбнда 4-5 пункттен тұратын өз ойларын жазып келу.

 

Түсіндіреді

Күнделікке жазады

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

Күні:                                   Пәні: қазақ тілі                           Сыныбы:  11

Сабақтың тақырыбы :              Диктант

Сабақтың мақсаты :

                                  а) Балалардың есте сақтау қабілетін дамыту,өз ойын еркін жеткізе білуге,сауатты жазуға дағдыландыру.

                                 ә) Мұқият тыңдап, ұқыпты жаза білуге үйрету.

                                б) Өз ісіне ұқыпты,мейірімді,кешірімшіл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі :                    қайталау

Сабақтың әдісі:                    баяндау

Сабақтың көрнекілігі :          диктанттар жинағы

Сабақтың барысы :

                                     а)   Ұйымдастыру кезеңі :

Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқушылардың  зейінін аудару.

     Тақтаға бүгінгі күнді жазып қоямын.

                                        б)  Жаңа сабақты түсіндіру:

                                             Ақын көзімен қарағанда

          Бұл аптада Қасымбек пен  Мұхтар ұзақ-ұзақ үйге оралмай, Әуез ата берген пәрменмен «Абай аға шыққан қырға шығып, Абай аға түскен ойға түсіп», алты күн ат үстінде жүрді.

          Мұхтар мен Қасымбек бүгін таң ата Бөрліден Шыңғысқа қарай бет түзеп, Қарауылдың  қашанғы қасқа жолымен аттарын сау желдіріп,Ералы жазығына шығып еді, Ұшы-қиырсыз кең дала күн қыза көк бұйра сағымға шомылып шетсіз-шексіз көк теңізге айналды да кетті. Жер бетінде бұлың-бұлың құбылып қозғалмайтын бұршақтай бұлдыр жоқ. Төңірек түгел толқып-шалқып жатты.

        Сол жақта маң даланың  биіктен жалбыраған жалы секілді ұлан-асу Арқат биіктеген үстіне биіктей түсіп, Шыңғысқа қарай зулап көшіп барады. Қарсы беттегі үйме-жүйме үйіліп қалған қос Орда да қопарыла қозғалып, әрі ығыса, ысырыла түскен. Оң қанатта мұнартқан Ақшоқы таулар тәрізді телегейге жүзбейді,шоқтығын көк торғын шымылдықпен көлегейлеп тұрады-тұрады да,ауық-ауық көкбұйра толқынға сүңгіп жоқ боп кетеді. Жүргіншілер ат басын солай бұрып, желе жортып жақындай түскенде ғана төбеде көлеңдеген көк жібек  шымылдығын кеудеге түсіре бере бетін ашып, мыналарды қол бұлғап шақырғандай болады. Бірақ бұл да бір орында тұрып  шақырмайды,әрі қарай сағым кеше жылжып жүріп бара жатып шақырады.

         Бұлардың бәрі қайда бара жатыр?

        Шыңғыстауға-Шыңғыс сілеміндегі Жидебайға,осынау өзі ғұмыр бойы жырлап еліне нәр болар сырға, жеріне әр берер нұрға айналдырған, жалғанның жарығын тастап, фәниден бақиға аттанған Абайға бара жатыр,әрине.

                                                                Зейнолла  Қабдол.   (200 сөз).

 

 

Мәтінді бір рет оқып беремін ,оқушылар тыныс белгісін қояды.

 

Үйге тапсырма : Қайталау.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілінен 10-сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспарлар топтамасы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист в области обращения с отходами

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
