Главная / Другое / Қазақ тіліндегі қос сөздер (6-класс)

Қазақ тіліндегі қос сөздер (6-класс)

Джулаева Балия Бабыковна М.Құсайынов атындағы Ақтөбе облыстық дарынды балаларға

арналған мамандандандырылған мектеп-интернаттың қазақ

тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі

Қос сөздер

Сабақтың мақсаты: Қос сөздер және оның түрлерін оқушылардың әрекеті арқылы

меңгерту. Әдеби шығармалардан алынған мысалдар бойынша білімін

қайта жаңғырту. Анықтамаларды дұрыс түсініп айтып, сауатты жазуға,

сөйлем талдауға машықтану;

Дамытушылық: Өз бетінше ізденуге, ойлау деңгейін арттыруға, өз ойын еркін жеткізе

білуге баулу;

Тәрбиелік: Адамгершілікке тәрбиелей отырып, рухани білімін байыту.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ

Сабақтың әдісі: топтастыру, сұақ-жауап, іздену, зерттеп-талдау

Сабақтың көрнекілігі: сызба, интерактивті тақта, көмекші құралдар

Пәнаралық байланыс: әдебиет, әдеп, информатика

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу

Оқушы зейінін аудару

Жан-жақты білімді оқушы

  • Сабақта белсенділік көрсету

  • Оқу әрекетінің зерттеу-шығармашылық түрін таңдау

  • Қосымша ақпараттармен таныс болу

  • Білім деңгейін кеңейтіп, қажетті кітаптарды таңдау

  • Бос уақытын оқу еңбегіне арнай алатын оқушы

Балалар, бүгінгі сабақтағы міндетімізді айқындап алдық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қос сөздер». Сабағымыз сәтті өту үшін екі топқа бөлінеміз.

Қос сөздер

Қайталама Қосарлама

Қос сөздердің анықтамасы, түрлері, жасалу жолы туралы екі топтан оқушылар сөйлейді.

  1. Сызбамен жұмыс

  2. Жаттығу жұмысы (кітаппен жұмыс)

88-жаттығу (ауызша)

90-жаттығу (жазбаша)

93-жаттығу (ауызша)

95-жаттығу (жазбаша)


3. Сәйкестендір

1. Осындай тұнығын ..., аман-есен

шөптің сонысын ... талай

асқардан асып, талай шөлді іше-іше

басып, Төстігі бастап, Ерназар-

дың сегізі елдеріне... келді. жей-жей

(“Ер Төстік” ертегісі)

2. Осындай ... жиынның ортасында біріне-бірі

ең қадірлі бір қонақ бар.

Бүгінгі әнші, өнерлі жастардың

... көрсетіп жатқан құрмет, ғиззат, ойын-сауық

....арасындағы нәзік жарастық сый-сұхбат

күйі болады.

(М.Әуезов “Ақын қонақтар”)

3. Сосын екі танауына

... тосып еді, ащы көк таңқ-таңқ

бұйра кеңсірігін дуылдатып,

... түшкіріп жіберді. кезек-кезек



4. Арқаннан ұстап, құдыққа... қап-қара

тұрған жігіттердің әбден күнге

шыжғырылған ...сирақтарын төніп-төніп

көрді.

(Ә.Кекілбай “Шыңырау)


4. Графикалық диктант

Қайталама қосарлама





-




















-









-










-










-






5. Жаңылтпаш жарысы

Айта-айта жақ талды, Қабат-қабат үй салдық

Қайта-қайта жатталды. Үйлер толы күй сандық

Жаттаған еңбек ақталды Күй сандықпен үй сәнді

Жаттағаным мәңгі сақталды. Күй сандыққа күй салдық


6. Шығармадан үзінді (қос сөздерді табу)


Дос-

Қару-

әуре-


7. Жеке оқушылармен жұмыс

Кескін-

Апалы-

Қиын-

ап-

топ-

жап-

Сеп-

Ып-

әп-






8. Сөйлем талдау жұмысы

  1. Түнде күш-көлік бағатын Ахаң күндіз жөндеп тыныға да алмайтын.

  2. Тырп-тырп басқан аяқ дыбысына тық-тық қадалған таяқ үні қабаттасты.


9. Жалғастыр...


Үй жұмысы: 100 жаттығу. Көркем әдебиеттен қос сөздері бар сөйлемдер жазу.


Қазақ тіліндегі қос сөздер (6-класс)
  • Другое
Описание:

Джулаева Балия Бабыковна                                                                                                                                                                                      М.Құсайынов атындағы Ақтөбе облыстық дарынды балаларға

арналған мамандандандырылған мектеп-интернаттың қазақ

тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің  мұғалімі

                                                                                                                                                                                              

Қос сөздер

Сабақтың мақсаты: Қос сөздер және оның түрлерін оқушылардың әрекеті арқылы      

                                 меңгерту. Әдеби шығармалардан алынған мысалдар бойынша білімін

                                 қайта жаңғырту. Анықтамаларды дұрыс түсініп айтып, сауатты жазуға,

                                 сөйлем талдауға машықтану;

Дамытушылық:      Өз бетінше ізденуге, ойлау деңгейін арттыруға, өз ойын еркін жеткізе  

                                 білуге баулу;

Тәрбиелік:               Адамгершілікке тәрбиелей отырып, рухани білімін байыту.

Сабақтың түрі:        дәстүрлі емес сабақ

Сабақтың әдісі:      топтастыру, сұақ-жауап, іздену, зерттеп-талдау 

Сабақтың көрнекілігі: сызба, интерактивті тақта, көмекші құралдар

Пәнаралық байланыс: әдебиет, әдеп, информатика

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

                                   Амандасу

                                   Оқушы зейінін аудару

Жан-жақты білімді оқушы

  • Сабақта белсенділік көрсету

  • Оқу әрекетінің зерттеу-шығармашылық түрін таңдау

  • Қосымша ақпараттармен таныс болу

  • Білім деңгейін кеңейтіп, қажетті кітаптарды таңдау

  • Бос уақытын оқу еңбегіне арнай алатын оқушы

    Балалар, бүгінгі сабақтағы міндетімізді айқындап алдық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қос сөздер». Сабағымыз сәтті өту үшін екі топқа бөлінеміз.

    Қос сөздер

                                    Қайталама                                              Қосарлама

    Қос сөздердің анықтамасы, түрлері, жасалу жолы туралы екі топтан оқушылар сөйлейді.

  1. Сызбамен жұмыс
  2. Жаттығу жұмысы (кітаппен жұмыс)

88-жаттығу (ауызша)

90-жаттығу (жазбаша)

93-жаттығу (ауызша)

95-жаттығу (жазбаша)

 

3. Сәйкестендір

1. Осындай тұнығын ...,                                               аман-есен

шөптің сонысын ... талай

асқардан асып, талай шөлді                                         іше-іше

басып, Төстігі бастап, Ерназар-

дың  сегізі елдеріне... келді.                                         жей-жей

                               (“Ер Төстік” ертегісі)

2. Осындай ... жиынның ортасында                            біріне-бірі

ең қадірлі бір қонақ бар.

Бүгінгі әнші, өнерлі жастардың

... көрсетіп жатқан құрмет, ғиззат,                             ойын-сауық

....арасындағы нәзік жарастық                                    сый-сұхбат

күйі болады.

                          (М.Әуезов “Ақын қонақтар”)

3. Сосын екі танауына

... тосып еді, ащы көк                                                     таңқ-таңқ

бұйра кеңсірігін дуылдатып,

... түшкіріп жіберді.                                                        кезек-кезек

 

 

4. Арқаннан ұстап, құдыққа...                                           қап-қара

   тұрған жігіттердің әбден күнге

   шыжғырылған ...сирақтарын                                        төніп-төніп

   көрді.

                               (Ә.Кекілбай “Шыңырау)

 

4. Графикалық диктант

Қайталама                         қосарлама

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

   

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

         

 

5. Жаңылтпаш жарысы

Айта-айта жақ талды,                         Қабат-қабат үй салдық

Қайта-қайта жатталды.                      Үйлер толы күй сандық

Жаттаған еңбек ақталды                    Күй сандықпен үй сәнді

Жаттағаным мәңгі сақталды.             Күй сандыққа күй салдық

 

6. Шығармадан үзінді (қос сөздерді табу)

 

Дос-

Қару-

әуре-

 

7. Жеке оқушылармен жұмыс

Кескін-

Апалы-

Қиын-

ап-

топ-

жап-

Сеп-

Ып-

әп-

 

 

 

 


 8. Сөйлем талдау жұмысы

  1. Түнде күш-көлік бағатын Ахаң күндіз жөндеп тыныға да алмайтын.
  2. Тырп-тырп басқан аяқ дыбысына тық-тық қадалған таяқ үні қабаттасты.

 

9. Жалғастыр...

 

Үй жұмысы: 100 жаттығу. Көркем әдебиеттен қос сөздері бар сөйлемдер жазу.

 

Автор Джулаева Балия Бабыковна
Дата добавления 24.12.2014
Раздел Другое
Подраздел
Просмотров 744
Номер материала 11600
Скачать свидетельство о публикации
