Главная / Начальные классы / Қазақ тілі пәнінен "Сөз және оның мағынасы" тақырыбының жоспары

Қазақ тілі пәнінен "Сөз және оның мағынасы" тақырыбының жоспары

Қазақ тілі сабағы 4 сынып мұғалім:Итенова С.Ж.

Тақырыбы: Сөз және оның мағынасы

Мақсаты: мағынасы қарама-қарсы, мәндес сөздерді және бірнеше мағынасы бар сөздер жайлы біледі ,оларды дұрыс қолдана алады;

Сабақтың типі: қайталау сабағы

Көрнекіліктер:суреттер, карточкаларр, постерлер, маркерлер, оқулық

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап, көрнекілік, топтық жұмыс, талдау,

Оқушылар алдын ала топтарға бөлінеді


Сабақ кезеңдері

Оқушының іс-әрекеті

ресурстар

Күтілетін нәтиже


Ұйымдастыру кезеңі

Мен өзіме және басқаға зор денсаулық тілеймін.

Мен өзіме және басқаға ашық аспан тілеймін.

Мен өзіме және басқаға мол бақыт тілеймін.

Мен өзіме және басқаға сәттілік тілеймін

Өлең шумақтарын айта отырып, сәйкес қимылдар жасайды

АКТ

Өлең жолдары тақтада

Ынтымақтастық атмосферасы құрылады


Мотивация

лық кезең

Жұмбақтар жасырылады.

1.Жылт-жылт еткен,

Жылғадан өткен

2.Өрікте бар,

Алмада жоқ.

Көрікте бар,

Сәнде жоқ

3. Күзде бар,

Қыста жоқ.

Жазда бар,

Көктемде жоқ.

Жұмбақтарды шешеді. Шешуінің алғашқы әріптерінен сабақтың тақырыбын ашады.

Жұмбақтар

АКТ

Сабақтың тақырыбы тақтада жазылған болады

Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы туады

Білу

Тірек білімдерін жетілдіру

«Мен-саған, сен-маған» әдісі.







Өздігінен жұмыс

3 топқа тапсырма беріледі

Барлық топтарға бір топ сөздері беріледі

Арық, жалқау, әдемі, семіз, көрікті, еңбекшіл т.б.

Келесі сұрақтарға жауап береді.

-Сөз дегеніміз не?

-Мағынасына қарай қандай сөздер болады?

-Мағынасы қарама-қарсы сөздерге мысалы келтір

-Мәндес сөздерге мысалы келтір.

-бірнеше мағынасы бар сөздерге мысалы келтір

1топ. Берілген сөздердің ішінен тек қана мағынасы қарама-қарсы сөздерді теріп жазады

2топ. Берілген сөздердің ішінен мәндес сөздерді теріп жазады

3топ.Екі мағынасы бар сөздерді тауып жазады

Мұғалімнің немесе оқушылардың дайындаған сұрақтары бар кеспелер



АКТ интербелсенді

тақтада

сөздер тобы


Білгендері ортаға салады.

Толық жауап беруге үйренеді.

Білімдерін тиянақтайды

Түсіну

«Мағынасын тап» ойыны

1 топқа:Біздің арамызда ас ішіп, аяқ босатарлар болмауы керек.

Болаттың ағасы бармағынан бал тамған адам екен.

2 топқа: Мал төлдегелі аузымыз аққа тиді.

Спортшылар орта жолда тоқтап, жүрек жалғады.

3 топқа: Сәлімнің атасы сөйлегенде сөздің майын тамызды. Қайсардың тамаққа тәбеті тартпады.


Әр топ берілген сөйлемдердің ішіндегі қарамен жазылған сөз тіркестерінің мағынасын түсіндіреді

кеспелер

Сөздік қоры молаяды

Қолдану

Оқулықтағы жаттығу

62 бет 2 жаттығу

Жылқышы-сулы, батпақты жерде өмір сүретін, тұмсығы ұзын құс. Оңтүстік аудандардың тау бөктерінде өсетін өсімдіктің бір түрі-зерек. Машина кілт тоқтады. Өлең-ылғалды жерде өсетін шөп.

Сөйлемдегі қарамен жазылған сөздердің басқа мағыналарын тауып, сөйлем құрастырып жазады

Оқулық

дәптер

Бұл сөздерді дұрыс қолданып, сөйлемдер құрастырады.

Өз беттерінше жұмыс істеуге үйренеді

Сергіту сәті

Өлеңнің мазмұнына сәйкес қимылдар жасайды

АКТ

Оқушылар сергіп қалады

Талдау

Екінші қатардан бірінші қатардағы сөйлемнің мағынасын білдіретін сөзді тап.

1қатар

Бөркін аспанға лақтыру

Темірден түйін түйеді

Ешкімнің ала жібін аттамайды

Ат құлағында ойнайды

2қатар

Шебер шабандоз

Қуану

адал

Сөйлемді сәйкес сөзбен байланыстырады, мағынасын түсіндіреді.


Оқулық

63бет

3жаттығу

Сөздік қорын молайтады

Өз бетінше жұмыс істейді

Синтез

Топтық жұмыс

Синквейн стратег.

Эссе

Сурет салу

1 топ .«сөз» деген сөзге синквейн жазады

2 топ. «Мағынасы қарама-қарсы, мәндес сөздер, екі мағынасы бар сөздердің маңыздылығы» тақырыбында қысқаша эссе жазады

3топ. Мағынасы қарама-қарсы, мәндес сөздер, екі мағынасы бар сөздерді сурет арқылы көрсетеді

Постер, суреттер, маркелер

Топта жұмыс істеуге үйренеді

Салыстыр

малы

Эссе : «Өмірде қарама-қарсы, мәндес, бірнеше мағыналы сөздерді қолданбай сөйлеуге бола ма?»

Эссе жазады

Жеке қағаз

Өз ойларын жазады


Сабақты қорытындылау

Бағалау

Үйге тапсырма:63 бет, 4-5 жаттығу








Қазақ тілі пәнінен "Сөз және оның мағынасы" тақырыбының жоспары
  • Начальные классы
Описание:

Тақырыбы: Сөз және оның мағынасы

Мақсаты: мағынасы қарама-қарсы, мәндес сөздерді және бірнеше мағынасы бар сөздер жайлы біледі ,оларды дұрыс қолдана алады;

Сабақтың типі: қайталау сабағы

Көрнекіліктер:суреттер, карточкаларр, постерлер, маркерлер, оқулық

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап, көрнекілік, топтық жұмыс, талдау,

Оқушылар  алдын ала топтарға бөлінеді

 

 

Сабақ кезеңдері

Оқушының іс-әрекеті

ресурстар

Күтілетін нәтиже

 

Ұйымдастыру кезеңі

Мен өзіме және басқаға зор денсаулық тілеймін.

Мен өзіме және басқаға ашық аспан тілеймін.

Мен өзіме және басқаға мол бақыт тілеймін.

Мен өзіме және басқаға сәттілік тілеймін

Өлең шумақтарын айта отырып, сәйкес қимылдар жасайды

АКТ

Өлең жолдары тақтада

Ынтымақтастық атмосферасы құрылады

 

Мотивация

лық кезең

Жұмбақтар жасырылады.

1.Жылт-жылт еткен,

Жылғадан өткен

2.Өрікте бар,

Алмада жоқ.

Көрікте бар,

Сәнде жоқ

3. Күзде бар,

Қыста жоқ.

Жазда бар,

Көктемде жоқ.

Жұмбақтарды шешеді. Шешуінің алғашқы әріптерінен сабақтың тақырыбын ашады.

Жұмбақтар

АКТ

Сабақтың тақырыбы тақтада жазылған болады

Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы туады

Автор Итенова Слушаш Жаксенбаевна
Дата добавления 15.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 1009
Номер материала 54118
Скачать свидетельство о публикации
