Главная / Иностранные языки / Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары «Қазақ тілім ғажап деп айта аламын»

Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары «Қазақ тілім ғажап деп айта аламын»

6 сынып Әдебиет

Сабақтың тақырыбы: М. Әлімбаев «Қазақ тілім ғажап деп айта аламын» өлеңі

Сабақтың мақсаты: Мұзафар Әлімбаев өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет

беру. Ана тіліне деген сүйіспеншіліктерін ояту, қадірлеу, сыйлата білу. Ойлау, есте сақтау, тіл байлықтарын дамыту.

Сабақтың түрі : Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері :

сұрақ – жауап, жекелеме жұмыс, талдау,ойлау,дәлелдеу, шығармашылық жұмыс.

Ұйымдастыру кезеңі:

А) Сәлемдесу, түгендеу.

Ә) Сынып тазалығына мән беру.

Б) Оқушылардың дайындығын тексеру.


І. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Бауыржан Момышұлы кім?

  2. «Шығыс ұлына хат» шығармасы қай кезді қамтиды?

  3. Бауыржан Момышұлы 25 жыл қандай қызмет атқарды?

(сұрақ-жауап)

1.Шығармадан мақал- мәтелдерді табу.

2.Әр мақал-мәтелдің мағынасын ашып беру.


ІІ. Жаңа сабақ. Миға шабуыл. ( Әр оқушының алдына жаңа сабақ мәтіні беріледі. Оқушы оқып шығып, түсінгенін айтады)

Мұзафар Әлімбаев – қазақстан халық жазушысы, қазақ әдебиетінде соғыс сұрапылын бастан кешіп келген қаламгер шоғырының бірі. Ақын, прозашы,аудармашы,сыншы,жинақшы,ұйымдастырушы. Туған жері – Павлодар облысы, Шарбақты ауданындағы Маралды ауылы. Мұзафар Әлімбаев 5 жасынан бастап кітап оқи бастаған. 6 сынып оқып жүрген кезінде ауыл кітапханасының бір қыста 150-ден аса кітабын тауысады екен.

Әкеден 8 жаста, шешеден 13 жасында айырылып, «Туар-тумастан тоналған ұрпақтың өкілі...». Сол тұста жетімдіктің мұңын толық сезінді

Өкінемін ерте өмірдің өткеніне

Көре алмай қызығымның кеткеніне.

Өзгелер өз баласын еркелетсе,

Жетімдік сүйегіме жетпеді ме?!

Ұлы Отан соғысына қатысқан Мұзафар Әлімбаев үш жарым ай жауынгер, сосын саяси жұмыстар жөніндегі жетекшінің орынбасары болды. 1943 жылы танк батареясының командирі болды.

Ақынның шығармалары: «Ту тіккен» дастаны, «Қарағанды жырлары», «Менің Қазақстаным», «Естай-Қорлан», «Батырға» т.б. «Жүрек лүпілі» атты жинағы бар.

Сонымен қатар, Мұзафар балалар әдебиетіне мол еңбек сіңірген адам. «Балдырған» журналының негізін құрып, 25 жыл бас редакторы болды.

Оқушыларға «Ана тілім ғажап деп айта аламын» өлеңін мәнерлеп оқып беру. Мағынасын ашу.

Ана тілім ғажап деп айта аламын,

Жәннаттай жан балқыта жай табарым.

Шырқатып ғұмыр бойы айтар әнім-

Келеді толас таппай қайталағым.

Тозбайды сыны кетіп, сұры қашып,

Біз әлі қанған жоқпыз сырын ашып...

Қазағы қадіріне жеткен сайын,

Жайнайды, ертеңге де нұрын шашып.

Оқушыларға мәнерлеп оқыту.


ІІІ. Шығармашылық жұмыс.

Әр қатарға бейіміне байланысты тапсырма беріледі.

І қатар сурет салу

ІІ қатар өлең шығару.

ІІІ қатар бір шумақ жаттап көру.


ІҮ. Дәптермен жұмыс.

Мұзафар әлеміндегі қазақ тілі

ХХІ ғасырдағы қазақ тілі

Сенің әлеміңдегі қазақ тілі





Ү. Сабақты қорытындылау.

«Ыстық орындық» стратегиясын қолдану.

ҮІ. Үйге тапсырма беру. Өлеңді жаттап келу.

Оқушыларды бағалау.








Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары «Қазақ тілім ғажап деп айта аламын»
  • Иностранные языки
Описание:

сынып                                              Әдебиет

Сабақтың тақырыбы:  М. Әлімбаев «Қазақ тілім ғажап деп айта аламын» өлеңі

Сабақтың мақсаты:  Мұзафар Әлімбаев өмірі мен  шығармашылығы туралы мәлімет

беру. Ана тіліне деген сүйіспеншіліктерін ояту, қадірлеу, сыйлата білу. Ойлау, есте сақтау, тіл байлықтарын дамыту.

Сабақтың түрі :   Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері :   

сұрақ – жауап, жекелеме жұмыс, талдау,ойлау,дәлелдеу, шығармашылық жұмыс.

Ұйымдастыру кезеңі:

А) Сәлемдесу, түгендеу.

Ә) Сынып тазалығына мән беру.

Б) Оқушылардың дайындығын тексеру.

 

І. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Бауыржан Момышұлы кім?
  2. «Шығыс ұлына хат» шығармасы қай кезді қамтиды?
  3. Бауыржан Момышұлы 25 жыл қандай қызмет атқарды?

(сұрақ-жауап)

1.Шығармадан мақал- мәтелдерді табу.

2.Әр мақал-мәтелдің мағынасын ашып беру.

 

ІІ. Жаңа сабақ. Миға шабуыл. ( Әр оқушының алдына жаңа сабақ мәтіні беріледі. Оқушы оқып шығып, түсінгенін айтады)

        Мұзафар Әлімбаев – қазақстан халық жазушысы, қазақ әдебиетінде соғыс сұрапылын бастан кешіп келген қаламгер шоғырының бірі. Ақын, прозашы,аудармашы,сыншы,жинақшы,ұйымдастырушы. Туған жері – Павлодар облысы, Шарбақты ауданындағы Маралды ауылы. Мұзафар Әлімбаев 5 жасынан бастап кітап оқи бастаған. 6 сынып оқып жүрген кезінде ауыл кітапханасының бір қыста 150-ден аса кітабын тауысады екен.

       Әкеден 8 жаста, шешеден 13 жасында айырылып, «Туар-тумастан тоналған ұрпақтың өкілі...». Сол тұста жетімдіктің мұңын толық сезінді

Өкінемін ерте өмірдің өткеніне

Көре алмай қызығымның кеткеніне.

Өзгелер өз баласын еркелетсе,

Жетімдік сүйегіме жетпеді ме?!

      Ұлы Отан соғысына қатысқан Мұзафар Әлімбаев  үш жарым ай жауынгер, сосын саяси жұмыстар  жөніндегі  жетекшінің орынбасары болды. 1943 жылы танк батареясының командирі болды.

Ақынның шығармалары: «Ту тіккен» дастаны, «Қарағанды жырлары», «Менің Қазақстаным», «Естай-Қорлан», «Батырға» т.б. «Жүрек лүпілі» атты жинағы бар.

Сонымен қатар, Мұзафар балалар әдебиетіне мол еңбек сіңірген адам. «Балдырған» журналының негізін құрып, 25 жыл бас редакторы болды.

Оқушыларға «Ана тілім ғажап деп айта аламын» өлеңін мәнерлеп оқып беру. Мағынасын ашу.

Ана тілім ғажап деп айта аламын,

Жәннаттай жан балқыта жай табарым.

Шырқатып ғұмыр бойы айтар әнім-

Келеді толас таппай қайталағым.

Тозбайды сыны кетіп, сұры қашып,

Біз әлі қанған жоқпыз сырын ашып...

Қазағы қадіріне жеткен сайын,

Жайнайды, ертеңге де нұрын шашып.

Оқушыларға мәнерлеп оқыту.

 

ІІІ. Шығармашылық жұмыс.

Әр қатарға бейіміне байланысты тапсырма беріледі.

І  қатар сурет салу

ІІ  қатар өлең шығару.

ІІІ  қатар бір шумақ жаттап көру.

 

ІҮ. Дәптермен жұмыс.

Мұзафар әлеміндегі қазақ тілі

ХХІ ғасырдағы қазақ тілі

Сенің әлеміңдегі қазақ тілі

 

 

 

 

Ү. Сабақты қорытындылау.

«Ыстық орындық» стратегиясын қолдану.

ҮІ. Үйге тапсырма беру.  Өлеңді жаттап келу.

Оқушыларды бағалау.

 

 

 

 

 

Автор Калиева Алтынай Айтбековна
Дата добавления 31.01.2015
Раздел Иностранные языки
Подраздел Конспекты
Просмотров 4011
Номер материала 55331
Скачать свидетельство о публикации
