Инфоурок Другое Рабочие программыҚазақ тілі пәнінен күнделікті сабақ жоспары (5 сынып)

Қазақ тілі пәнінен күнделікті сабақ жоспары (5 сынып)

Скачать материал

Қазақ тілі пәнінен күнделікті сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы:  Үндестік заңы. Дыбыс үндестігі

Сабақтың мақсаты:

білімділік  ̶  оқушыларға дыбыс үндестігі жайлы түсінік беру, ауызша, жазбаша талдау жұмысын жүргізіп, теориялық білімін бекіту, оқушыларды дұрыс сөйлеу, жазуға баулу, іздендіре отырып нәтижеге өз беттерінше жетуге үйрету;

 дамытушылық   ̶  дыбыстық талдау дағдысын қалыптастыру, дұрыс сөйлеуге машықтандыру;

 тәрбиелік   ̶  ана тілін қадірлеуге, білімділікке, сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  жаңа білімді меңгерту сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ойын, талдау, жаттығу жұмыстары, мәтінмен жұмыс, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: сызба, «Жасырынған әріптер»

Сабақтың барысы.

I.Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу;

ә) оқушы мен сыныптың сабаққа дайындығы;

б) оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау, ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау.

II. Үй тапсырмасын сұрау.

а) Буын үндестігіне қандай қосымшылар бағынбайды?

ә) Дәптерлерін ашып, қатар бойынша тексеріп шығамын.

III. Жаңа сабақ.

1.Дәптерлеріне бүгінгі күнді, айды жазғызу.

2.Сабақ тақарыбын анықтау. “Жасырынған әріптер” ойыны

7.37.3.37.24.   28.18.7.8.24.25.38.5.38. (әліпби ретімен)

Дыбыс үндестігі.

  Бәрекелді, әліпбидегі әріптер ретін жатқа біледі екенсіңдер.

1. Жаттығу жұмыстары. 328-жаттығу.

а)Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғап жазу.

Ана-лар, мерген-дер, қазақ-тар, поляк-тар, әшекей-лер, қыз-дар, жігіт-тер, чех-тар.

 

б)Сабақты  тапсырмалар орындата отырып түсіндіру.

Буын үндестігін тапқызу. Неге басқа нұсқасы жалғанбайды?

Я әрпінің, Х әрпінің емлесін айтқызу.

Дыбыс үндестігі деген не?

Дыбыс үндестігі сөздің қандай бөліктерінде кездеседі?

а)Сөз бен қосымша жігінде кездеседі: ілгерінді ықпал әсер етеді.

б)Біріккен сөз арасында кездеседі.

  в)Сөз тіркесі, сөз бен сөз арасында кездеседі.

 

Жазылуы 

Айтылуы

Жанболат  

Жамболат

Егінбай  

Егімбай

Көрікбай  

Көрікпай

Жақыпбек 

Жақыппек

Азатгүл  

Азаткүл

Мал қора                 

мал ғора

Қара көк                   

қара гөк

Ала көз                     

ала гөз

330-жаттығу

Қай дыбысқа қай дыбыс әсер етіп тұр?

Қандай сөздердің арасында дыбыс үндестігі кездеседі?

Бір-біріне әсер етуші дыбыстарды анықтау

Жаттығу, талдау жұмыстары.

329-жаттығу. Өз беттерінше жұмыс.

а) Төмендегі сөздердің түбірі мен қосымшасын айырып жазыңдар.

ә) Бір-біріне әсер ететін дыбыстардың астын сызыңдар, алдыңғысын бір, соңғысын екі сызыңдар.

б)4 оқушыға тақтамен жұмыс жасату.

Жеңістер, сабаққа сөздеріне фонетикалық талдау жасату.

         Жеңістер                        Сабаққа

Жіңішке б.с.                           жуан б.с.

Же-ңіс-тер                             са-бақ-қа

А.б   б.б   б.б                          а.б    б.б     а.б

ІV. Пысықтау сұрақтары.

1. Дыбыс үндестігі дегеніміз не?

2. Дыбыс үндестігінің қанша түрі бар?

3. Ілгерінді ықпал деген не?

4. Кейінді ықпал деген не?

5. Дыбыс үндестігі дауысты дыбыстардың үндестігі әсері ме, дауыссыз дыбыстардың бір-біріне әсері ме?

V. Білімдерін бағалау.

VІ. Үй тапсырмасы: 331-жаттығу. Түбір сөздерге  -ың(-ің), -ым(-ім), -м, -ң қосымшаларын жалғап, дыбыс үндестігін сызып келу.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі пәнінен күнделікті сабақ жоспары (5 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Флорист

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

      Қазақ тілі пәнінен күнделікті сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы:  Үндестік заңы. Дыбыс үндестігі

Сабақтың мақсаты: 

білімділік  ̶  оқушыларға дыбыс үндестігі жайлы түсінік беру, ауызша, жазбаша талдау жұмысын жүргізіп, теориялық білімін бекіту, оқушыларды дұрыс сөйлеу, жазуға баулу, іздендіре отырып нәтижеге өз беттерінше жетуге үйрету;

 дамытушылық   ̶  дыбыстық талдау дағдысын қалыптастыру, дұрыс сөйлеуге машықтандыру;

 тәрбиелік   ̶  ана тілін қадірлеуге, білімділікке, сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  жаңа білімді меңгерту сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ойын, талдау, жаттығу жұмыстары, мәтінмен жұмыс, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: сызба, «Жасырынған әріптер»

Сабақтың барысы.

I.Ұйымдастыру кезеңі: 

а) оқушыларды түгендеу; 

ә) оқушы мен сыныптың сабаққа дайындығы; 

б) оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау, ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау.

II. Үй тапсырмасын сұрау.

а) Буын үндестігіне қандай қосымшылар бағынбайды?

ә) Дәптерлерін ашып, қатар бойынша тексеріп шығамын.

III. Жаңа сабақ.

1.Дәптерлеріне бүгінгі күнді, айды жазғызу.

2.Сабақ тақарыбын анықтау. “Жасырынған әріптер” ойыны

7.37.3.37.24.   28.18.7.8.24.25.38.5.38. (әліпби ретімен)

Дыбыс үндестігі.

  Бәрекелді, әліпбидегі әріптер ретін жатқа біледі екенсіңдер.

1. Жаттығу жұмыстары. 328-жаттығу.

а)Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғап жазу.

Ана-лар, мерген-дер, қазақ-тар, поляк-тар, әшекей-лер, қыз-дар, жігіт-тер, чех-тар.

 

б)Сабақты  тапсырмалар орындата отырып түсіндіру.

Буын үндестігін тапқызу. Неге басқа нұсқасы жалғанбайды?

Я әрпінің, Х әрпінің емлесін айтқызу.

Дыбыс үндестігі деген не?

Дыбыс үндестігі сөздің қандай бөліктерінде кездеседі?

а)Сөз бен қосымша жігінде кездеседі: ілгерінді ықпал әсер етеді. 

б)Біріккен сөз арасында кездеседі.

  в)Сөз тіркесі, сөз бен сөз арасында кездеседі. 

 

Жазылуы   Айтылуы

Жанболат   Жамболат

Егінбай   Егімбай

Көрікбай   Көрікпай

Жақыпбек   Жақыппек

Азатгүл   Азаткүл

Мал қора                   мал ғора

Қара көк                     қара гөк

Ала көз                       ала гөз

330-жаттығу

Қай дыбысқа қай дыбыс әсер етіп тұр?

Қандай сөздердің арасында дыбыс үндестігі кездеседі?

Бір-біріне әсер етуші дыбыстарды анықтау

Жаттығу, талдау жұмыстары.

329-жаттығу. Өз беттерінше жұмыс.

а) Төмендегі сөздердің түбірі мен қосымшасын айырып жазыңдар.

ә) Бір-біріне әсер ететін дыбыстардың астын сызыңдар, алдыңғысын бір, соңғысын екі сызыңдар.

б)4 оқушыға тақтамен жұмыс жасату.

Жеңістер, сабаққа сөздеріне фонетикалық талдау жасату.

         Жеңістер                        Сабаққа

Жіңішке б.с.                           жуан б.с.

Же-ңіс-тер                             са-бақ-қа

А.б   б.б   б.б                          а.б    б.б     а.б

ІV. Пысықтау сұрақтары.

1. Дыбыс үндестігі дегеніміз не?

2. Дыбыс үндестігінің қанша түрі бар?

3. Ілгерінді ықпал деген не?

4. Кейінді ықпал деген не?

5. Дыбыс үндестігі дауысты дыбыстардың үндестігі әсері ме, дауыссыз дыбыстардың бір-біріне әсері ме?

V. Білімдерін бағалау.

VІ. Үй тапсырмасы: 331-жаттығу. Түбір сөздерге  -ың(-ің), -ым(-ім), -м, -ң қосымшаларын жалғап, дыбыс үндестігін сызып келу.

Скачать материал
