Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыҚазақ тілі . Тақырыбы: Сөйлем мүшелері

Қазақ тілі . Тақырыбы: Сөйлем мүшелері

Скачать материал

Қазақ тілі

Тақырыбы: Сөйлем  мүшелері

Мақсаты:Сөйлем мүшелері туралы  түсініктерін пысықтау,оқушылардың  өздеріне  сөйлем мүшелеріне  талдауға   үйрету.

Міндеті:1) Ұқыпты,сауатты жазуға  дағдыландыру

              2) Сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту

              3) Топта  бірлесе жұмыс істеуге  қалыптастыру

Күтілетін нәтиже:1) Сөйлем мүшелері туралы  білімдерін  қайталайды ,оқушылар    сөйлем мүшелеріне  талдай алады. Ұқыпты,сауатты жазуға  дағдыланады

              2) Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті  дамиды

              3) Топта бірлесе жұмыс істеуге  қалыптасады

Сабақтың түрі: пысықтау  сабағы

Көрнекілігі:  Суреттер, тірек сызбалар,үлестірме , семантикалық   карта

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Талдау әдісі, Жұптық жұмыс,«Жұмбақты  шеш»,«Мақал  құрастырайық» 

Оқыту технологиясы:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту,Оқытуды басқару және көшбасшылық,талантты және дарынды балаларды оқыту,АКТ

        Кезеңдер

      Жұмыс түрлері

   Мұғалімнің іс-әрекеті

 Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру  кезеңі:

Психологиялық ахуал

Балалардың көңіл-күйін көтеру: тренинг «Жақсы тілек » Топқа бөлу

Балалар  біздің сыныпқа   қонақтар келіп отыр. Қонақтармен амандасайық: 

 

Бір-бірінің қолын ұстап  жылы сөздер айтады

4 топқа бөлінеді  

Арайлап таң атты,

Алтын сәуле таратты.

Күлімдеп күн келді

Жарқырап нұр берді.

Қайырлы таң,

Қайырлы күн

ІІ.Үй тапсырмасы:

Талдау әдісі

Қосымша  жаттығу:

Мәлік  доппен  ойнады. Мал  өрістен  қайтты. Самат  қалаға келді.Әсия   төсекті  әдемілеп  жинады

Сұрақтарға жауап береді

 

Бұлар қандай сөйлемдер?

Сұраулы,  лепті сөйлемдерге  айналдыр

ІІІ.Қызығушылығын ояту:

 

Білу

Семантикалық   карта

 

Сөйлем мүшелеріне талдау

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу : Олай  болса, бүгін біз сөйлем  мүшелерін пысықтау  мақсатында, оларды  талдауға, көркем, сауатты  жазуға  үйренеміз

Интерактивті   тақтада белгілейді

ІV.Жаңа сабақ:

Мағынаны тану:

Түсіну

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

Талдау 

 

 

 

 

 

Дәптермен  жұмыс :

 

 

Көркем  жазу:

 

 

Оқулықпен  жұмыс:

 

 

 

«Жұмбақты  шеш»

 

 

«Мақал  құрастырайық»

 

Сергіту сәті

«Ертегіні  жалғастыр»

 

 

 

Дарынды

 

Үлгерімі төмен

 

Қазанның  23-ші

Сынып жұмысы

Сөйлем  мүшелері

Марал әңгімені  оқыды.

 

 

17-жаттығу

 

 

 

18-жаттығу   Әр  топқа  бөліп    беру

 

19-жаттығу

 

 

21-жаттығу   

 

 

 

Үлестірме

 

Үлестірме

 

Бүгінгі күннің  ретін  дәптерге  жазамыз

Түсіндіреді:

Сөйлем  мүшелеріне  талдау.    Қалай  талдаймыз?

Көшіріп жазып,әр сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар екенін анықтайды

Жұмбақты оқып,шешуін табады.

 

Берілген  сөздерден  мақал  құрастырып  жазу.

Би  жаттығулары

Ертегіні  жалғастырып  айтады.

Неше сөйлем  мүшесі  бар екенін  анықтайды

Берілген  сөздерден сөйлем  құрастырады

Көп нүктенің  орнына  сөздер  жазады

 

V.Ой толғаныс:

Жинақтау

Постер

Суреттерді жапсырып, сөйлем құрастырады

Постер  қорғау

VІ.Бағалау:

«Бағдаршам»   бойынша бағалау

Кері байланыс

 

 

Бүгін не білдім?

 

 

Пікірлерін жазады

VІІ.Үйге  тапсырма

 

 63 бет   20- жаттығу

 

Әр сөйлемге сөздер қосып   жазу

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі . Тақырыбы: Сөйлем мүшелері"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор школы

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Қазақ тілі

Тақырыбы: Сөйлем  мүшелері

Мақсаты:Сөйлем мүшелері туралы  түсініктерін пысықтау,оқушылардың  өздеріне  сөйлем мүшелеріне  талдауға   үйрету.

Міндеті:1) Ұқыпты,сауатты жазуға  дағдыландыру

              2) Сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту

              3) Топта  бірлесе жұмыс істеуге  қалыптастыру

Күтілетін нәтиже:1) Сөйлем мүшелері туралы  білімдерін  қайталайды ,оқушылар    сөйлем мүшелеріне  талдай алады. Ұқыпты,сауатты жазуға  дағдыланады

              2) Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті  дамиды

              3) Топта бірлесе жұмыс істеуге  қалыптасады

Сабақтың түрі: пысықтау  сабағы

Көрнекілігі:  Суреттер, тірек сызбалар,үлестірме , семантикалық   карта

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Талдау әдісі, Жұптық жұмыс,«Жұмбақты  шеш»,«Мақал  құрастырайық» 

Оқыту технологиясы:Оқыту меноқудағы жаңа тәсілдер,Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту,Оқытуды басқару және көшбасшылық,талантты және дарынды балаларды оқыту,АКТ

 

        Кезеңдер

      Жұмыс түрлері

   Мұғалімнің іс-әрекеті

 Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру  кезеңі:

Психологиялық ахуал

Балалардың көңіл-күйін көтеру: тренинг «Жақсы тілек » Топқа бөлу

Балалар  біздің сыныпқа   қонақтар келіп отыр. Қонақтармен амандасайық: 

 

Бір-бірінің қолын ұстап  жылы сөздер айтады

4 топқа бөлінеді  

Арайлап таң атты,

Алтын сәуле таратты.

Күлімдеп күн келді

Жарқырап нұр берді.

Қайырлы таң,

Қайырлы күн

ІІ.Үй тапсырмасы:

Талдау әдісі

Қосымша  жаттығу:

Мәлік  доппен  ойнады. Мал  өрістен  қайтты. Самат  қалаға келді.Әсия   төсекті  әдемілеп  жинады

Сұрақтарға жауап береді

 

Бұлар қандай сөйлемдер?

Сұраулы,  лепті сөйлемдерге  айналдыр

ІІІ.Қызығушылығын ояту:

 

Білу

Семантикалық   карта

 

Сөйлем мүшелеріне талдау

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу : Олай  болса, бүгін біз сөйлем  мүшелерін пысықтау  мақсатында, оларды  талдауға, көркем, сауатты  жазуға  үйренеміз

Интерактивті   тақтада белгілейді

ІV.Жаңа сабақ:

Мағынаны тану:

Түсіну

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

Талдау 

 

 

 

 

 

Дәптермен  жұмыс :

 

 

Көркем  жазу:

 

 

Оқулықпен  жұмыс:

 

 

 

«Жұмбақты  шеш»

 

 

«Мақал  құрастырайық»

 

Сергіту сәті

«Ертегіні  жалғастыр»

 

 

 

Дарынды

 

Үлгерімі төмен

 

Қазанның  23-ші

Сынып жұмысы

Сөйлем  мүшелері

Марал әңгімені  оқыды.

 

 

17-жаттығу

 

 

 

18-жаттығу   Әр  топқа  бөліп    беру

 

19-жаттығу

 

 

21-жаттығу   

 

 

 

Үлестірме

 

Үлестірме

 

Бүгінгі күннің  ретін  дәптерге  жазамыз

Түсіндіреді:

Сөйлем  мүшелеріне  талдау.    Қалай  талдаймыз?

Көшіріп жазып,әр сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар екенін анықтайды

Жұмбақты оқып,шешуін табады.

 

Берілген  сөздерден  мақал  құрастырып  жазу.

Би  жаттығулары

Ертегіні  жалғастырып  айтады.

Неше сөйлем  мүшесі  бар екенін  анықтайды

Берілген  сөздерден сөйлем  құрастырады

Көп нүктенің  орнына  сөздер  жазады

 

V.Ой толғаныс:

Жинақтау

Постер

Суреттерді жапсырып, сөйлем құрастырады

Постер  қорғау

VІ.Бағалау:

«Бағдаршам»   бойынша бағалау

Кері байланыс

 

 

Бүгін не білдім?

 

 

Пікірлерін жазады

VІІ.Үйге  тапсырма

 

 63 бет   20- жаттығу

 

Әр сөйлемге сөздер қосып   жазу

Скачать материал
