- 07.12.2020
- 546
- 3
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: Үстеудің емлесіСабақтың типі: аралас сабақ Сабақтың мақсаты:үстеудің емлесі жайлы түсінік беру,меңгеру.Сабақтың білімділігі-үстеудің емлелері жайлы түсіндіру,білім-білім дағдыларын қалыптастыру.Сабақтың дамытушылығы-үстеудің емлесін берік есте Сақтауға дағдыландыру, берілген мысалдар арқылды үстеулерді құрамына енгізіп сөйлемдер құрастыру, ойлау қабілеттерін арттыру.Сабақтың тәрбиелілігі-оқушыларды сабақта қолданатын мәтіндер арқылы, мысалдар арқылы адамгершілікке тәрбиелеу.Сабақтың көрнелілігі: плакат, үлестірмелі карточкалар, көркем әдебиеттен алынған мәтіндер, оқулық, тақта, бор, суреттер, магнитті тақта.Сабақтың барысы.1.Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру.2.Үй тапсырмасын сұрау.Қойылатын сұрақтар1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар? Сөз таптары дегеніміз не?2.Үстеу дегеніміз не?3.Үстеудің құрамына қарай қандай түрлері бар?4.Негізгі үстеулер қалай жасалады?Мысал келтір.5.Туынды үстеулер қалай жасалады?Мысал келтір,дәлелде.6.Күрделі үстеулер қалай жасалады?Мысал кетір, дәлелде.7.Үстеудің мағынасына қарай қандай түрлері бар?8. Мезгіл үстеу дегеніміз не?Қандай сұрақтарға жауап береді? Мысал келтір.9.Мекен үстеу дегеніміз не?Сұрақтарын ата, мысал келтір.10.Сын-қимыл үстеу дегеніміз не? Сұрақтарын ата, мысал келтір.11.Мөлшер үстеу дегеніміз не?Сұрақтарын ата.12.Күшейткіш үстеу дегеніміз не?мысал келтір.13.Мақсат үстеу дегенңмңз не?Мысал келтір.14.Себеп-салдар үстеуі дегеніміз не?Сұрақтары қандай? Мысал келтір.Сұрақтар өтілген материалды оқушылардың қаншалықты меңгергенін айұындау және еске түсіруге бағытталған.3.Үйге берілген жаттығулардың орындалуын тексеру.4.Сабақ мақсатымен таныстыру.5.Жаңа сабақ.Үстеудің емлесі.Тақтаға плакат ілу, сол арқылы үстеудің емлесін түсіндіру. Оқушылардың өзін қатыстыра отырып ауызша мысалдар келтіру.Тақтамен жұмыс.Төмендегі сөйлемдерді көшіріп жазып, емлесін түсіндір.Көру диктанты.1.Түлкідейін түн қатып,Бөрідейін жол тартып./Махамбет/.2.Ендігәрі мұндай ісіңді көрмейтін болайын.3.Ол қаннен-қаперсіз жүріп келеді.4.Дұшпан ұшақтары қала үстінде күні-түні ұшып, бомбаларды боратып жатыр.6.Жаңа сабақтан түсінгендерін тексеру.Сынып оқушыларын екі командаға бөлу.1-топ. Перфокартамен жұмыс /ауызша/. Мысалдар Мезгіл Мекен Мөлшер Сын-қимыл Күшейткіш Мақсат Себеп-салдар Ала Жаздай + өңкей Аса + Ақырын + + Мұншама + Қасақана + Тысқары + 2- топ Үстеудің мағынасына қарай түрлері Үстеуді жаз Мезгіл Мекен Мөлшер Сын-қимыл Күшейткіш Мақсат Себеп-салдар Үлестірмелі карточкамен жұмыс.Шарты. Үстеу орнына сұраулары берілген. Ойлап тауып, орнына қой. №1а)Еріншекке /қашанғыдан? Қашаңғы? / оңай.ә) \Қай уақытта? / тұрған жігіттің ырысы артық? №2 Қазша қанатын жаяды,Үйрекше мойнын созадыҚұсша қонады./Жұмбақ/ №3Ендігәрі, ерте, жазғытұры үстеулерін қатыстырып сөйлем ойла.Қандай үстеу екенін тап. №4Амалсыздан, қыстыгүні үстеулерін қатыстырып сөйлем құра.Кітаппен жұмыс. Сабақты бекіту мақсатында жаттығумен жұмыс. 4-5 оқушыдан сұрау.7.Оқушы білімін бағалау.8.Үйге тапсырма беру.
6 664 887 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Лобанова Елена Михайловна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
5 ч.
Мини-курс
2 ч.