Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚазақ тілі пәнінен "Себеп - салдар үстеуі" тақырыбына ашық сабақ

Қазақ тілі пәнінен "Себеп - салдар үстеуі" тақырыбына ашық сабақ

Скачать материал

Күні: 24.02.2016 ж.                                                                                                              Сыныбы: 6 «Е»                                                                                                                           Сабақтың тақырыбы: Себеп - салдар үстеуі
Сабақтың мақсаты:
1. Үстеу туралы ұғымды тереңдей түсіндіру. Үстеуге тән ерекшеліктер мен оның мағынасына қарай бөлінуін ұғындыру. Себеп - салдар үстеуі туралы мағлұмат беру.
2. Оқушылардың ақыл - ойларын, іскерлік белсенділіктерін, шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал жасау.
3. Өз ойын дұрыс айта білу негізінде жүйелі сөйлеуге баулу, ұжымшылдыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың әдіс – тәсілдері: СТО стратегиялары, түсіндірмелі - көрнекілік, топпен, жеке оқушымен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: дидактикалық материялдар.
Техникалық құрал - жабдық: мультимедиа проекторы
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту
1. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылар 2 топқа бөлінеді;
ә) топтың спикерлері сайланып, оларға бағалау парақшалары таратылады;                                                                                                                                                               б) психологиялық орта туғызу:
- Оқушылар, жұмыс барысында көтеріңкі көңіл - күй тудыру үшін бір - бірімізге сәттілік тілейік.
2. Үй тапсырмасын тексеру:
а) «Интервью» әдісі бойынша әр топтан бір оқушы шығып, кореспондент ретінде келесі топқа үйге берілген тақырып бойынша сұрақтар қояды;
ә)  үйге берілген жаттығу бойынша жазған жазба жұмыстарын оқиды.                                                                                                                                                                                              «Таза тақта» әдісі бойынша оқушылар гүлдерге жазылған сұрақтарға сабақ барысында жауап береді.                                                                                                                                                             3. Жаңа сабақ                                                                                                                                  ІІ. Мағынаны тану:
   - Оқушылар, біз іс-әрекеттің қалай, қашан, не мақсатпен болатындығын білдік. Ал қимылдың болу себебін бізге себеп-салдар үстеуі айқындайды. Мысалы, амалсыздан келіп отыр, бекерге айтқансың, т.б
   - Себеп - салдар үстеуі қимылдың, іс - әрекеттің болу себебін немесе салдарын (нәтижесін) білдіреді де, не себепті? неге? қалай? деген сұрақтарға жауап береді. Себеп - салдар үстеуіне текке, құр босқа, жоққа, амалсыздан, лажсыздан, шарасыздан, бекерге сияқты сөздер жатады.
 Оқулықпен жұмыс:
1 топқа – 294 - жаттығу.                                                                                                                   2 топқа – 295 – жаттығу.                                                                                                                   1-топқа - «Суреттер сөйлейді». Мағыналы суреттерді байланыстырып мақал-мәтел айту.                                                     
 2-топқа - «Ойлан, тап»  деп аталатын сұрақтар мен тапсырмалар жазылған парақшалар топтарға таратылып, оқушылар жауап береді.

«Ертегіні жалғастыр» ойыны                                                                                                      Әр топтан 1 оқушы 1 сөйлемнен айтады. Бірі бастайды, екіншісі қостайды. Ең соңғы сөйлемді айтқан оқушы жеңеді. Содан кейін тағы екі оқушы шығып әңгімені мазмұндайды.                                                                                                                                        4. Сабақты бекіту:
«Дау-дамай» стратегиясы бойынша жаңа сабақты бекіту.                                                        1. Үстеу құрамына қарай екіге бөлінеді. (Иә)
2. Бүгін, ертең сөздері мекен үстеуі. (Жоқ)
3. Үстеу заттың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөз табы. (Жоқ)
4. Мекен үстеуі қимылдың, іс - әрекеттің болу орнын білдіреді. (Иә)
5. Үстеулер мағынасына қарай жеті түрге бөлінеді. (Иә)
6. Күшейткіш үстеуі қалай, не мақсатпен деген сұрақтарға жауап береді. (Жоқ)   7.Қасақана, жорта, әдейі деген сөздер себеп-салдар үстеуі. (Жоқ)                                       8.Себеп-салдар үстеуі қимылдың, іс-әрекеттің болу себебін немесе салдарын                      білдіреді.         (Иә)                                    
5. Сабақты қорытындылау:                                                                                                                                         Ой қорыту                                                                                                                                          - Балалар, себеп-салдар үстеуі дегеніміз не екен?                                                                                                   - Себеп дегеніміз не, салдар дегеніміз не?                                                                                         - Біз бүгінгі сабақта мақсатымызға жеттік пе?                                                                                                                                                                     
- Олай болса, біздің дәстүрлі сұрағымыз:
- Екі көз не үшін керек?
- Жақсыларды көру үшін.
- Екі қолың не үшін керек?
- Елге көмек беру үшін керек.
- Құлақ деген не үшін керек?
- Ақыл - кеңес тыңдау үшін
- Тіл мен жағың не үшін керек?
- Ақиқатты айту үшін.
- Ал аяғың ше?
- Шетте жүрсем, туған жерге қайту үшін.
- Ал оқу, білім не үшін қажет?
- Бүгінгі сабағымыздан білімдеріңе білім қостыңдар ма?
- Олай болса, «Өмір» атты теңізде «Білім» атты кемемен «Арман» атты жағаға жетулеріңе тілектеспін.                                                                                                                                      Рефлексия. ББҮ әдісі. Плакатқа стикерлерді жабыстыру.                                                      6.Үйге тапсырма:
 Үстеудің барлық түрін қатыстырып, “Менің болашақ мамандығым” тақырыбына ойтолғау жазу.
7.Бағалау: Топ басшысына берілген бағалау парақша бойынша өзім қорытынды баға қоямын.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі пәнінен "Себеп - салдар үстеуі" тақырыбына ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист в области обращения с отходами

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
