- Учебник: «Организация хранения и контроль запасов и сырья. Профессиональное образование», Володина М.В., Сопачева Т.А.
- Тема: Глава 3 КОНТРОЛЬ ЗАПАСОВ И НАЛИЧИЯ ПРОДУКТОВ
- 02.01.2021
- 3368
- 8
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Күні: 18.02.16 Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 5Сабақтың тақырыбы: «Жаңа достар» әңгімесінің мазмұны мен идеясы. ПейзажСабақтың мақсаты: білімділік - оқыған шығарманың мазмұнын меңгерту, мәтінге талдау;дамытушылық - ізденушілік белсенділігін, танымдық қабілетін дамыту, қорытынды ой түйіндету;тәрбиелік – адал достыққа, бауырмалдылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.Сабақтың типі: Білімді бекітуСабақтың түрі:Топтық сайыс, әдеби талдауСабақтың әдісі: сұрақ – жауап, талдауСабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, сызба – кестелер, кітап көрмесі т.б.Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих,бейнелеуСабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығын, «Жаңа достар» әңгімесін оқып келу. Оқушылар үш топқа бөлінеді. «Ұлағат» тобы «Шапағат» тобы «Мейірім» тобы.III. Қызығушылықты ояту Топқа бөлінген оқушылардың көңіл күйлерін білу үшін оларға қағаздар таратылып, сол қағазға табиғат бейнесін салады.IV. Дискуссиялық карта 3 топқа 5 сұрақтан берілген, олар қолдарындағы жауап парағына «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді.І. «Ұлағат» тобы сұрақтары1. Ғ.Мүсірепов 1902 жылы дүниеге келді ме?2. Әңгіме «Екі ақсақ,бір желаяқ – үш боздақ, енді базарға қарай бет алдық» деп басталады ма ?3. «Жаңа достар» «Қазақ солдаты» романынан үзінді ме ?4. Мен қазір ондамын... Бұл Шегеннің сөзі ме ?5. Оның болмайды, Костия! Оқу керек деген Шеген бе?ІІ. «Шапағат» тобы сұрақтары1. Ғ.Мүсірепов Солтүстік Қазақстан облысының Жамбыл ауданында дүниеге келген бе?2. «Оқимын десең, оқи ғой күнім! Әкеңнің де бір арманы оқу боп өтіп еді» - деген Мария апайдың сөзі ме ?3. Әңгімеде Ұлы Отан соғысы кезеңіндегі Балалар өмірі суреттеле ме?4. «Қазақ батыры» «Қазақ солдаты»романының бұрынғы атауы ма?5. Жас милиционер маған темекі ұсынып еді, мен алдым да, ортасынан бір сындырып лақтырып жібердім. Шегеннің сөзі ме, Бораштың сөзі ме?ІІІ. «Мейірім» тобы сұрақтары1.Ғ.Мүсірепов әңгіме жазудың Бейімбеттен кейінгі шебері ме ?2.Зытып келем, зытып келем. Артыма қарай – қарай зытам... әңгіме осылай аяқтала ма?3. Балалар тамақ табу үшін базар халқына өнер көрсетті ме ?4. Қайрош бейнесі Кеңес Одағының батыры Қайырғали Смағұлов бейнесі ме?5.Қайрош шешесімен бірге ауылға қайтып кетті ме ?V. Шығармашылық тапсырма. * Мәтіннен Шеген мен Бораштың портретін табу, дәптерге жазу.1. Портрет дегеніміз не?2. Пейзаж туралы түсінік беру. (жаңа термин) Көркем шығармада суреттелетін табиғат көрінісін пейзаж дейді.3. "Жаңа достар" үзіндісінен пейзажды табу.... Күн де батты. Теңіз үстіне қорғасындай басқан бір ауыр тұман да көтерілді. Қара тұманның ауырлығынан теңіз беті қайысып, төмен түсіп кеткендей сезіледі... * Шығармадан жазушы қолданған мақал - мәтелдерді теріп жазу."Әліпті таяқ деп білмейсің". "Өлімнен ұят күшті". "Қарға баласын аппағым деп сүйеді".VI. Мағынаны тануДЖИГСО әдісі бойынша мына тақырыптарға жоспар құру, мазмұнды жоспарды ұсыну. І «Ұлағат» тобыҚайроштың басынан кешкендеріІІ «Шапағат» тобыЖаңа достар Бораш пен Шеген ІІІ «Мейірім» тобы.Әңгімедегі абзал аналарVII. Сатылай кешенді талдауІ. «Ұлағат» тобыКейіпкелерге мінездемеПортретІІ. «Шапағат» тобыПейзажМақал – мәтелІІІ. «Мейірім» тобыТұрақты тіркесЖер-су атауларыКейіпкерлердің сөздерін табу семантикалық карта арқылы жеке оқушылармен жұмыстана отырып жүргізіледі. Семантикалық карта КейіпкерсөзіҚайрошМарияБорашШегенО , қасқаның жатысын – ай!КейіпкерсөзіҚайрошМарияШегенМилиционерАдам болады екенсің, айналайын!КейіпкерсөзіӘйелдерБорашМарияШегенМынау бүгін аяқтан айырылыпты ғой. Байғұс - ай КейіпкерСөзіӘйелдерБорашМилиционерШегенЕкі мың сегіз жүз сексен жеті! Өлтірдің , Костя, өлтірдің мені. КейіпкерсөзіАнасБорашМарияШегенКөресіз бе, балаңыз қандай ақылды. Оқу оқығысы келеді.VIII. Сабақты бекіту. Әр топ «Жаңа достар» тақырыбы бойынша келесі топқа сұрақтан тұратын сауалнама дайындайды.IX. Ой – толғаныс. Үш топ мына тақырыптарда өз ойларын жеткізеді.І топ «Болмасын, соғыс болмасын»ІІ топ «Жетімдерді жебей жүр»ІІІ топ «Менің досым»X. Сабақтың қорытындысыБағалау: Әр топқа бағалау парағы беріледі, сол бойынша бағаланады.Үйге тапсырма: Шығарма бойынша "Менің сүйікті кейіпкерім" тақырыбына мәтін жаз.
6 624 754 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Батурин Евгений Александрович. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
6 ч.