Сабақ тақырыбы:
|
Ауа және сызықтық
перспектива
|
Мақсаты :
|
Білімділік: Оқушыларға бейнелеу өнерінің негізгі
заңдылықтарының бірі – перспектива заңдылығының ережелерімен таныстыру.
Перспектива заңдылықтары арқылы коршаған ортаны, табиғатты танып
білуі.
|
Дамытушылық: Білімдерін кеңейту, дүниетанымды
қалыптастыру, оқушылардың шығармашылық қабілетін, эмоциялық сезімдерін,
танымдық куштерін, ой-өрісін, қиялын, оқуға өнерге қызығушылықтарын дамыту,
эстетикалық талғамдары мен қажеттіліктеріне қарай бейнелеу іс-әрекетіне
машықтандыру.
|
Тәрбиелік:Туған ел табиғаты, оның сұлулығымен
көркемдігін бағалауға тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтижелер:
|
Перспектива заңдылықтарының негізгі ерекшеліктерімен танысады.
Перспектива арқылы қоршаған ортаны табиғатты танып біледі.
|
Оқушыларды оқыту үшін бағалау түрлерін кіріктіру:
|
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау, «Топ басшысы бағалау»,Қол
шапалақтау арқылы. Жиынтық бағалау
|
Қажетті
ресурстар:
|
Перспективалық көрініс суреттері, сызбалар, слайттар т.б.
|
Сабақ барысы
|
Уақыт
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушылар іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
(4-5 мин)
|
Оқушылармен
сәлемдесу, оқушының сабаққа қатысуын және дайындығын тексеру. Оқушы назарын
сабаққа аудару.
Ынтымақтастық
атмосферанын қалыптастыру:
«Досым cаған
тілерім» тренингі
Сиқырлы дорба. (топқа
бөлу)
Сабақтың мақсаты
мен бағалау туралы түсінік беремін.
|
Мұғаліммен
амандасады, кезекші сыныптағы жоқ оқушыны айтады.
Мұғалім мен оқушылар
шенберге тұрып бір-біріне жақсы тілектер айтады. Мысалы: Ермек досым саған
тілегім БАҚЫТТЫ БОЛ... Сабаққа жақсы қатысуларына сәттілік тілейді
Сиқырлы дорбадан
алынған асықтардағы сандарға байланысты топтарға бөлінді.
Оқушылар топ
басшысын сайлайды.
Топ басшының
басына беретка кигізіледі.
Топ басышысы
бағалау парағын алады.
|
Маркер, стикер, слайд, бағалау парақшасы, оқушыларды
топқа бөлу, оқушыларға топқа бөлу парақшасын үлестіреді.
|
Үй тапсырмасын тексеру
(7 мин)
|
Үй тапсырмасы:
Өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексеру:
1.Бейнелеу өнері жанрларын сәйкестендіру.
2. Өткен сабаққа шолу жасау, қайталау.
3. Экспресс-тест алу (слайт)
4.Суретшілерді тап.
|
Берілген сұрақтарды топта талдайды. Сұрақ-
жауап береді.
|
Интербелсенді тақта
Суретшілер портреттері
|
Сергіту сәті
(2 мин)
|
Есте сақта
|
Оқушылар тақтада жазылған сөздерді есте
сақтап қағаз паракшаларына жазады.
|
|
Жаңа сабақ
(15 мин)
|
"Перспектива"
тақырыбы бойынша тұсаукесер көрсету.
Топтарға тапсырмалар беріледі.
Топтық жұмысты
қорғауға топ топ мүшелерін шақырады.
|
Тұсаукесерді тамашалайды.
Берілген тапсырмалар бойынша топтар тапсырмалар нобайын салады.
1-топ. Табиғат көрінісі
2-топ. Мектеп кабинеттері (интерер)
3-топ Темір жолмен электр бағандары
4-топ Қала көшелері
Топтар постерді қорғауға бір-екі оқушыдан шығады, қорғайды. Салынған
суреттерді перспективаның қай түріне жататының , сурет салыну жолдарын
түсіндіріп өтеді.
|
Интербелсенді тақта
Қара қарындаш, оқулық,
А3 пішімі,
бояу карындаштар
|
Диалог арқылы сабақты қортындылау.
(5 -6мин)
|
Жаңа сабақта
түсінгендері жайлы диалог құру. Оқушыларға сұрақ-жауап арқылы және суретшілер
туындыларын көрсету арқылы қортындылау.
|
Жаңа сабақ жайлы өз ойларын айтады.
Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, суретшілер туындаларын талдауға
белсенді ат салысады.
|
Суретші шығармалары
|
Бағалау
(5-6 мин)
|
Топтарды және жекелей оқушыларды қолпаштау сөздерімен. Жиынтық
бағалау.
|
Топ басшысы өз
топ мүшелерінде белсенді болған оқушыларды атап өтеді. Басқа топтардың
жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды. Тұрып бағаларын айтып өтеді.
|
Бағалау парақшасы
|
Рефлексия
(2 мин)
|
"Екі жұлдыз,бір тілек"
Оқушыларға стикерлер тарату.
|
Стикерлерге cынып оқушыларына, мектепке
тілек жазады. Сабақ туралы, түсінгендері жайлы өз ойларын білдіреді.
|
|
Үйге тапсырма
(2 мин)
|
Өз болмемізді бейнелеп келу.
|
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.
Алған бағаларын қойдырады
|
|
|
|
|
|
|