Главная / География / Ашық сабақ тақырыбы Шығыс Еуропа жазығы

Ашық сабақ тақырыбы Шығыс Еуропа жазығы

Масалимова Дидар Маулиевна

География пәні мұғалімі

ШҚО, Семей қаласы

«№38 жалпы орта білім беретін мектеп-лицей» КММ


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сынып: 8

Күні:

Пән: География

Сабақ тақырыбы

Шығыс Еуропа жазығы

Сілтеме

8-сынып оқулығы,Ұ.Ә.Есназарова, әдістемелік нұсқаулық, жұмыс дәптері

Мақсаты

- Шығыс Еуропа жазығының географиялық орны, жер бедері, геологиясы, климаты, өзен-көлдері, табиғат зоналары туралы түсініктер алады.

- Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.

- Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

- Шығыс Еуропа жазығының географиялық орнымен танысады.

- Жер бедері, геологиясы, климатының ерекшеліктерін сипаттайды.

-Топпен жұмыс жасау арқылы сыни ойлауға ынталанады, ойын еркін жеткізеді.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Көрнекіліктер мен

құрал-жабдықтар

Интерактивті тақта, оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, карталар, постерлер, слайдтар.

Әдіс-тәсілдер

Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, Джигсо әдісі

Кезеңдер/уақыт (45/)

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

І кезең Сабақтың барысы

Ұйымдастыру

3 мин

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

-Бүгінгі сабақ ерекше сабақ. Сабағыма қатысып отырған әр оқушыны белсенділікке шақырамын.

Жағымды психологиялық ахуал туғызуда оқушылар бір-бірін  өз есімдерінің бірінші әрпіне сәйкес жағымды  сөз тіркестері арқылы тілек білдіреді. Нұрай-нұрлы, Ақерке-ақылды, Әйгерім-әдемі, Камилла-көрікті, Ақерке-алғыр, Сабина-сымбатты, Алихан-абыройлы, Тойжан-талапты, Аяулым-ақжарқын, Диляра-дарынды, Алмас-айбынды, Малика-мәдениетті, Бекболат-байсалды, Гаухар-гүлдей жайнаған.

Топтарға бөліну

ІІ кезең

5 мин

Үй тапсырмасын сұрау.


- Қазақстанның жері неше табиғат аймақтарына бөлінеді?

-Жазықтарды ата

-Тауларды ата


-Картаға Қазақстанның физикалық-географиялық аудандарын дұрыс орналастыру тапсырылады.

-Сөздік сұрау (зона, белдеу, жануарлар әлемі, өсімдіктер

әлемі, орманды дала, дала, шөлейт, шөл, биіктік белдеу,

табиғат зонасы)









«Миға шабуыл»

Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу.

Мен жатырмын бөлігінде батыстың

Мұнай менен газым бар

Каспий маңы, Жалпы сырт, Орал алды

Ойпат пен үстірттерім және бар

Ойлап көрші қай жазықпын табыңдар?

(Шығыс Еуропа жазығы)

Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.

-Осы сабақтан нені білгілеріңіз, не үйренгілеріңіз келеді?

- Қандай мақсат қояр едіңдер?

- Осы мақсаттарға жету үшін тапсырмаларды орындайық.

Оқушылар интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындайды.

- Қазақстанның жері ірі 9 аймаққа бөлінеді?

-Жазықтары: Шығыс Еуропа, Батыс Сібір, Тұран

-Таулары: Сарыарқа, Орал, Алтай, Жетісу Алатауы, Сауыр-Тарбағатай, Тянь-Шань

-Оқушылар Қазақстанның физикалық–географиялық аудандарын орналастырады.

-Оқушылар берілген сөздердің ағылшын тілінде жауабын айтады.

зона, белдеу-Belt, zone

жануарлар әлемі-fauna

өсімдіктер әлемі-flora

Орманды дала- forest steppe

Дала-steppe

Шөлейт-near desert zone

Шөл-desert

Биіктік белдеу-highland

Табиғат зонасы-nature zone


Оқушылар жұмбақ-өленнің шешуін айтып, тақырыпты ашады.






Оқушылар Шығыс Еуропа жазығы жөнінде не білгісі келетіңдерін жайлы айтып, сабаққа мақсат қояды.


ІІІ кезең Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар

22 мин


«Мағынаны тану»

  1. Джигсо әдісі бойынша оқушыларға ағылшын тілінде мәтінді оқуға бөліп беріледі.

  2. Топқа түсінгендерін айтып, талқылау.

Сергіту сәтін өткізу (жаттығу жасату 2 мин)

  1. Әр топқа берілген тапсырмалар бойынша таныстырылым жасайды.

  2. Мәтіннен географиялық терминдерді теріп, сөздікке жазу.









«Қызығушылықты ояту»

  1. Кескін картадағы тапсырмаларды орындау (өзендерін, көлдерін, пайдалы қазбаларын белгілеу).

  2. Шығыс Еуропа жазығының жер бедері мен өзендерін ағылшын тілінде жазып, белгілеу.


  1. Оқушылар ағылшын тілінде мәтінді оқып, аударады.


  1. Топта түсінгендерін бір-бірлеріне айтып, талқылайды.



  1. 1-топқа географиялық орны

2-топқа пайдалы қазбалары, өзендері

3-топқа өсімдік, жануарлары

  1. Терминдерді тауып жазады.

Жазық-plain

Ойпат-lowland

Қырат-hilly locality

Үстірт-superficially

Каспий маңы ойпаты-Caspian lowland

Жалпы сырт қараты-Zhalpy Syrt hilly locality

Орал алды үстірті-Ural aldy superficially

Бэр төмпешіктері-

Картамен жұмыс

  1. Кескін картаға Каспий теңізін, Жайық, Ойыл, Жем өзендерін белгілейді.

  2. Шығыс Еуропа жазығынның жер бедерлері мен өзендері: Caspian lowland, Zhalpy Syrt, Oral aldy, Caspian sea, Zhem, Zhaiykh, Oiyl сөздерін ағылшын тілінде жазып, белгілейді.

12 мин


Топтарға тапсырма

1-топқа «Семантикалық карта» толтыру.

Name

Geographical location

Geology


Deposits


Rivers


The Caspian lowland





Zhem





Karashyganak





East platform of Europe





Zhaiykh





Zhalpy Syrt





Teniz





Archaea






2-топқа «Resources» кестесін толтыру.





3-топқа «Fish bone» диаграммасында берілген сандарды тауып, жазу.







1-топ. Оқушылар «Семантикалық картада» берілген сөздерді нені білдіретінін тауып, «+» таңбасын қояды.

Name

Geographical location

Geology


Deposits


Rivers


The Caspian lowland

+




Zhem




+

Karashyganak



+


East platform of Europe


+



Zhaiykh




+

Zhalpy Syrt

+




Teniz



+


Archaea


+



2-топ. Пайдалы қазбалары туралы кестені толтырады.

Resources

Deposits

Uses what

oil

Теңіз, Жаңажол

Жанармай, жол,парфюмерия

gas

Қарашығанақ

Көлікке, тұрмыста

salt

Каспий маңы ойпаты

Асқа, малға

3-топ. «Fish bone» диаграммасында берілген сандардың нені білдіретінін тауып, толтырады.






3 мин

Үйге тапсырма: Жаңа сөздерді жаттау.

Әр топ өз-өздерін смайликтер арқылы бағалайды.

Бүгінгі сабақ несімен қызықты?
Бүгінгі сабақтың ерекшелігі неде?
Бүгінгі сабақтың негізгі түйіні неде?

Кері байланыста «Әлем ағашына» стикерлерді жапсыру арқылы оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді.


Ашық сабақ тақырыбы Шығыс Еуропа жазығы
  • География
Описание:

- Шығыс Еуропа  жазығының  географиялық  орны,  жер  бедері,  геологиясы,  климаты, өзен-көлдері,  табиғат зоналары  туралы  түсініктер алады.

- Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.

- Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.

«Миға шабуыл»

Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу.

Мен жатырмын бөлігінде батыстың

Мұнай менен газым бар

Каспий маңы, Жалпы сырт, Орал алды

Ойпат пен үстірттерім және бар

Ойлап көрші қай жазықпын табыңдар? 

 

  (Шығыс Еуропа жазығы)

Автор Масалимова Дидар Маулиевна
Дата добавления 09.01.2015
Раздел География
Подраздел
Просмотров 3026
Номер материала 49823
Скачать свидетельство о публикации
