Главная / Математика / Ашық сабақ. "Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті".

Ашық сабақ. "Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті".


Пәні: Математика 6 сынып


Сабақтың тақырыбы: Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті.

Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік: Пропорцияның негізгі қасиеті, белгісіз мүшесін табу жайлы оқушылардың білімдерін тиянақтау; 2) Дамытушылық: Оқушылардың топтық жұмыс істеуін, логикалық ойлау қабілетін дамыту түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық, іскерлік қабілеттерін математика пәніне деген қызығушылығын арттыру; 3) Тәрбиелік: Оқушыларды үйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Қайталау, жинақтау.

Сабақтың әдісі: Топтық, жеке жұмыстар, ойын, шығармашылық.

Пәнаралық байланыс: Ана тілі.

Сабақтың көрнекілігі: Ы. Алтынсарин, М. Жұмабаев портреттері, мақал-мәтелдер жазылған плакаттар, тапсырмалар жазылғанкарточка.

Сабақтың барысы

I Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу.

II Сабақтың тақырыбымен мақсатын хабарлау: Қазақ халқының ел арасынна кеңінен тараған ақыл-ой, оқу-білім туралы мақал-мәтелдеріне сүйене отырып, сабақтың тақырыбын «Оқусыз-білім жоқ, білімсіз- күнің жоқ» деп атап пропорция, пропорцияның негізгі қасиетіжайлы алғанбілімдерімізді ортаға саламыз.

  1. Ақыл-ой,оқу, білім туралы мақал-мәтелдерді айтқызу.

  2. Ағадан-ақыл,атадан нақыл.

А) Оқысаңыз ,балалар,

Шамнан шырақ жағылар

Тілегенің алдыңнан

Іздемей-ақ табылар (Ы. Алтынсарин)


Оқу-білім-ер жаны

Жараспас ерге құр жаны(М. Жұмабаев)


Ә) «Кел, балалар, оқылық!» (мәнерлеп оқу)


III Ой қозғау. Ой ойласаң –кең ойла,алды-артын тең ойла.(топтық жұмыс)

1топ: Пропорция дегеніміз не?

2топ: Пропорцияның негізгі қасиетін айтып беріңдер.

3топ: Пропорцияның белгісіз ортаңғы, шеткі мүшесін қалай табады

IV Жаңа сабақ.

  1. Білім –алып күш, біле-білу де зор күш.

А) Есептерді шығару (әр топтан 1 оқушы)

1топ: Х:20=2:5

hello_html_48b6ab16.gifХ = 20 *2

hello_html_m2823cef2.gif5

Х= 8

2 топ: 6: х = 3:7

X = 6*7/3

X= 14

3 топ: 5:9= 15:x

X= 9*15/5

X =27

Ә) қатынасты есептеңдер (ауызша әртоптан 1 оқушы)
1 топ: hello_html_3a72e669.gifhello_html_14eeb8a0.gif

2 топ: hello_html_m1f5f630a.gifhello_html_5db27a12.gif

3 топ: hello_html_46e5d898.gifhello_html_m5cf7b10f.gif

3) Кітап –білім бұлағы, білім -өмір шырағы

(оқулықпен жұмыс)


60

28 кг картоптан 5,6 кг крахмал алынады. 35 кг картоптан неше килограмм крахмал алынады?


Шешуі:

hello_html_m59492c59.gif28 кг 5,6 кг

3hello_html_m59492c59.gif5 кг х кг


hello_html_m40aa076.gif

Жауабы 70 кг.

61

1hello_html_m59492c59.gif4 л hello_html_m53d4ecad.gif 11,2 кг

3hello_html_m59492c59.gif0 л х кг

Шешуі: hello_html_605c7e26.gif

Жауабы: 240 кг

Сергіту. «Сөйлемді толықтыр» ойыны.

-Қосылғыштардың орнын ауыстырғанмен ......................................

- Көпбұрыш тұйықталған ......................сызық.


  • Құрамында әріпі бар өрнекті .........................

  • Көпбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын ........................дейміз.

  • 1 тәулікте.................... сағат бар.

  • 100 см....................... метірге тең


4)Сиырдың сүті –тілінде, жігіттің құты –білімде

(топ басшыларының жарысы)

9-ға, 8-ге, 7-ге көбейту кестесін, бөлукестесін жатқа айту.

Ойын «Кім тапқыр?» (әр топтан бір оқушы)

Теңдеулерді шешу.

1 топ 29 х -15 х +16100

2 топ hello_html_m33225e64.gif

3 топ 272:х102-85


1)hello_html_m72186da.gif 2)hello_html_m7b4c7a0e.gif 3)hello_html_m2cd6281e.gif

Қорытындылау: оқушылардың пропорция. Пропорциясының негізгі қасиетіне байланысты қолданылған ойындар, есептер, тапсырмаларына байланысты жұмыстарын қорытындылау.

Үйге тапсырма: №66

Оқушыларды бағалау.

Ашық сабақ. "Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті".
  • Математика
Описание:

 

Пәні: Математика                                   6 сынып

 

Сабақтың  тақырыбы: Пропорция. Пропорцияның  негізгі  қасиеті.

Сабақтың  мақсаты:  1) Білімділік: Пропорцияның  негізгі қасиеті, белгісіз  мүшесін табу  жайлы  оқушылардың  білімдерін  тиянақтау;                       2) Дамытушылық: Оқушылардың  топтық жұмыс  істеуін, логикалық ойлау қабілетін  дамыту  түрлі тапсырмалар орындау  барысында  шығармашылық, іскерлік  қабілеттерін математика пәніне  деген қызығушылығын  арттыру; 3) Тәрбиелік: Оқушыларды  үйымшылдыққа, ұқыптылыққа,  тапқырлыққа, ақыл-ой  белсенділігін  арттыруға   тәрбиелеу.

Сабақтың  типі:  Қайталау, жинақтау.

Сабақтың  әдісі: Топтық,  жеке жұмыстар,  ойын, шығармашылық.

Пәнаралық  байланыс: Ана  тілі.

Сабақтың  көрнекілігі: Ы. Алтынсарин, М. Жұмабаев портреттері, мақал-мәтелдер жазылған  плакаттар, тапсырмалар  жазылғанкарточка.

                      

                    Сабақтың  барысы

I Ұйымдастыру  кезеңі:  Оқушылардың  сабаққа  дайындығын  тексеру. Топқа  бөлу.

II Сабақтың  тақырыбымен  мақсатын  хабарлау: Қазақ халқының  ел  арасынна  кеңінен  тараған  ақыл-ой,  оқу-білім  туралы  мақал-мәтелдеріне  сүйене  отырып, сабақтың  тақырыбын  «Оқусыз-білім  жоқ, білімсіз- күнің  жоқ» деп  атап пропорция,  пропорцияның  негізгі  қасиетіжайлы  алғанбілімдерімізді  ортаға  саламыз.

1)    Ақыл-ой,оқу, білім  туралы  мақал-мәтелдерді  айтқызу.

2)    Ағадан-ақыл,атадан  нақыл.

А) Оқысаңыз ,балалар,

     Шамнан шырақ  жағылар

     Тілегенің  алдыңнан

      Іздемей-ақ  табылар (Ы. Алтынсарин)

 

Оқу-білім-ер жаны

Жараспас  ерге  құр  жаны(М. Жұмабаев)

 

Ә) «Кел,  балалар, оқылық!»   (мәнерлеп  оқу)

 

III Ой  қозғау. Ой  ойласаң –кең ойла,алды-артын  тең ойла.(топтық  жұмыс)

1топ: Пропорция  дегеніміз  не?

 

2топ: Пропорцияның  негізгі  қасиетін  айтып  беріңдер.

Автор Айтлесова Нурлы Жылкайдаровна
Дата добавления 01.04.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров 1289
Номер материала 59046
Скачать свидетельство о публикации
