Главная / Математика / Ашық сабақ "Оң сандар және теріс сандарға есептер шығару"

Ашық сабақ "Оң сандар және теріс сандарға есептер шығару"

Сабақтың тақырыбы: Оң сандар және теріс сандарға есептер шығару

Сабақтың мақсаты: 1)Білімділік: оң сандар және теріс сандар туралы оқушылардың алған білімдеріне білім қосу;

2)Дамытушылық: Оқушылардың алған білімдерін прақтика арқылы дамыту, оқушыларға абакус құралын таныстыра отырып, есеп шығару арқылы дамыту;

3) Тәрбиелік: Оқушыларды нақтылыққа, ұйымшылдыққа, дәлдікке, есептерді шығаруда тиянақтылыққа тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп - саралап оқыту, сын тұрғысынан ойлау

Сабақтың көрнекілігі: абакус, акт, интерактивті тақта

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру

а) сәлемдесу

ә) түгендеу

б) оқушыларды топқа бөлу

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ Жаңа сабақ

Оқушыларға сандардың және теріс сандардың шығу тарихы, абакус құралы туралы 3 топқа интернеттен жаңаша мағлұматтар іздеуді тапсырамын. (2 минут уақыт беріледі.)

Сандар теориясы — математиканың бүтін, рационал және алгебралық сандардың қасиеттерін зерттейтін саласы. Әсіресе оң натурал сандар 1, 2, 3, …, оның қасиеттері мен оларға арифмет. амалдар қолдану Сандар теориясының зерттеу аясында ерекше орын алады. Грекияда б.з.б. 6 ғ-да (Пифагор мектебінде) бүтін сандардың бөлінгіштігі зерттеліп, бүтін сандардың жеке түрлері (мыс., жай сандар, құрама сандар, квадрат сандар) ажыратылды, кемел сандардың құрылымы қарастырылды. Евклид “Негіздерінде” Евклид алгоритміне сүйеніп, екі бүтін санның ең үлкен ортақ бөлгішін табуға арналған жүйелі бөлінгіштік теориясы құрылды. Онда Евклид жай сандардың шексіз көп болатынын дәлелдеді. Диофанд (б.з.б. 3 ғ.) “Арифметика” деген еңбегінде теңдеулердің бүтін санды шешулерін табумен айналысып, Сандар теориясын дамытуға үлкен үлес қосты. Сандар теориясының кейбір мәселелеріҚытайда (2 ғ-дан бастап), Үндістанда (7 ғ-дан бастап), Шығыс араб елдерінде (9 ғ-дан бастап) қарастырылды. Еуропада Сандар теориясының дамуы П.Ферма (1601 — 65) зерттеулерінен басталады. Ферма өзінің атақты теоремасын дәлелдеген және бұл теорема салыстыру теориясында үлкен рөл атқарған кіші теорема болды. Теріс сан - нөлден кіші нақты сан.Теріс сан - сан өсінде санақтың бас нүктесінің сол жағында, яғни нөлдің сол жағында орналасқан нүктелермен белгіленген.Көне заманнан белгілі натурал сандар математиктерді кейбір жағдайларда тұйыққа тіреген.Алғашында кіші сандарды үлкен сандарға бөлу амалы, кейіннен кіші саннан үлкен санды шегеру мәселесі туындаған.Кіші санды үлкен санға бөлу амалы орындалу үшін бөлшек сандар ұғымы, соңынан кіші саннан үлкен санды шегеру теріс сандар ұғымын енгізумен біржолата шешілген.Теріс сан ұғымы алғашқы кездері біздің заманымыздың VII ғасырында Үнді елінің математиктерінің ойын мазалаған.Олар кіші саннан үлкен санды шегеру мәселесін сауда-саттықта қолданылатын қарыз(борыш) ұғымымен ұштастыру нәтижесінде жаңа ұғым - теріс сан ұғымын қалыптастырған.Сауда-саттық ісіндегі қарыз(борыш) мәселесі кіші саннан үлкен санды шегерудің түпқазығы іспеттес болды.Үнді математиктері кіші саннан ұлкен санды шегеруді мысалы, 3 - 5 айырымы түрінде есептемеген, керісінше 5 - 3 айырымы түрінде азайтып, нәтижесін "қарыз"("борыш"), яғни берешек пұл немесе басқадай зат деп түсіндірген.Осылайша есептеу негізінде қосу және азайту амалын орындау мүмкін болғанымен көбейту және бөлу ережелерін түсіндіру мүмкін болмаған.

C:\Users\204-1\Pictures\imagesGZX2Z5WY.jpgC:\Users\204-1\Pictures\Free-Shipping-Abacus-for-School-Math-Learning-Wooden-Frame-27cm-8cm-2-2cm-.jpg

Абакус. Абак(гр.abakіon, лат.abacub – тақта, есептеу тақтасы)Классикалық архитектура ордерлерінде абак әдетте шаршы үлгіде болып, шеті түзу (дорилік, ионилік ордерлер) немесе иілген (коринфтік ордер) түрде кездеседі.Есептеуіш құрал, параллель жатқан екі сырғанақ стержень мен бусинкадан тұрады. Бусинкалар ондық санды көрсетсе, стерженьдер – ондық разрядтқа сәйкес келеді. Абак ежелгі Вавилонда пайда болған, қазіргі таңдағы сандық калькулятордың негізі осы құралға негізделген. Орта ғасырларда Еуропа саудагерлері арасында және араб елінде кең қолданыста болған, бірақ уақыт өте келе араб сандары бар құрал қолданылып, абактың орнын басқан. 18 ғасырдан соң Еуропада да аз қолданыста болды, дегенмен Орталық Шығыс, Қытай және Жапонияда әлі де пайдаланылады.

Кітаппен жұмыс. 409, 410, 412

Абакуспен есептелетн есеп

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1 - кезең


1

3

2

4

3

4

5

4

5

5

1

-1

-2

-2

-1

3

-3

4

2

5

5

5

5

5

-2

5

-3

Жауабы

8

9

6

7

6

8

6

6

6

2 - кезең


11

15

13

12

22

23

25

32

24

22

11

-11

11

-12

-13

11

-11

-12

-33

12

20

-12

11

11

-21

12

11

22

-22

-11

22

22

11

12

-13

-13

Жауабы

22

16

11

33

43

32

27

20

10







Жауаптары

Есептер

0,8

40

8

11

31

1) 2,4 : 3 =

Б

Д

Ж

А

З

2) 5x = 40

Қ

Н

І

Э

С

3) 56: 7+3 =

Т

К

Р

Л

Я

4) 8 * 3 + 7 =

Ә

Е

О

Й

І

5) hello_html_m7295e6e5.gif

Ғ

М

Ф

Ч

И











Жауаптары

Есептер

12,3

60

4

0

11

1) 8,2 *1,5 =


К

Д

Ж

А

З

2) 3x = 12

Қ

Н

М

Э

С

3) 60 : 15 + 7=

Т

К

Р

Л

.

4) 2 * 5 -10 =

Ә

Ғ

О

Е

І

5) hello_html_235be350.gif

Ғ

Е

Ф

Ч

И















Жауаптары

Есептер

3,84

29

20

30

24

1) 1,6*2,4


Т

Д

Ж

А

З

2) 3x = 60

Қ

Н

Е

Э

С

3) 30:2 + 15

Т

К

Р

Ң

Ә

4) 6* 2 + 12

Ә

Ғ

О

Е

І

5) hello_html_41263c63.gif

Ғ

З

Ф

Ч

И











ІҮ. Үйге тапсырма беру

Ү. Бағалау.

Ашық сабақ "Оң сандар және теріс сандарға есептер шығару"
  • Математика
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Оң сандар және теріс сандарға есептер шығару

Сабақтың мақсаты: 1)Білімділік: оң сандар және теріс сандар туралы оқушылардың алған білімдеріне білім қосу;

2)Дамытушылық: Оқушылардың алған білімдерін прақтика арқылы дамыту, оқушыларға абакус құралын таныстыра отырып, есеп шығару арқылы дамыту;

3) Тәрбиелік: Оқушыларды нақтылыққа, ұйымшылдыққа, дәлдікке, есептерді шығаруда тиянақтылыққа тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп - саралап оқыту, сын тұрғысынан ойлау

Сабақтың көрнекілігі: абакус, акт, интерактивті тақта

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру

а) сәлемдесу

ә) түгендеу

б) оқушыларды топқа бөлу

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ Жаңа сабақ

Оқушыларға сандардың және теріс сандардың шығу тарихы, абакус құралы туралы 3 топқа интернеттен жаңаша мағлұматтар іздеуді тапсырамын. (2 минут уақыт беріледі.)

Сандар теориясы — математиканың бүтін, рационал және алгебралық сандардың қасиеттерін зерттейтін саласы. Әсіресе оң натурал сандар 1, 2, 3, …, оның қасиеттері мен оларға арифмет. амалдар қолдану Сандар теориясының зерттеу аясында ерекше орын алады. Грекияда б.з.б. 6 ғ-да (Пифагор мектебінде) бүтін сандардың бөлінгіштігі зерттеліп, бүтін сандардың жеке түрлері (мыс., жай сандар, құрама сандар, квадрат сандар) ажыратылды, кемел сандардың құрылымы қарастырылды. Евклид “Негіздерінде” Евклид алгоритміне сүйеніп, екі бүтін санның ең үлкен ортақ бөлгішін табуға арналған жүйелі бөлінгіштік теориясы құрылды. Онда Евклид жай сандардың шексіз көп болатынын дәлелдеді. Диофанд (б.з.б. 3 ғ.) “Арифметика” деген еңбегінде теңдеулердің бүтін санды шешулерін табумен айналысып, Сандар теориясын дамытуға үлкен үлес қосты. Сандар теориясының кейбір мәселелеріҚытайда (2 ғ-дан бастап), Үндістанда (7 ғ-дан бастап), Шығыс араб елдерінде (9 ғ-дан бастап) қарастырылды. Еуропада Сандар теориясының дамуы П.Ферма (1601 — 65) зерттеулерінен басталады. Ферма өзінің атақты теоремасын дәлелдеген және бұл теорема салыстыру теориясында үлкен рөл атқарған кіші теорема болды.
Автор Есбосынова Айжан Байбөріқызы
Дата добавления 12.11.2015
Раздел Математика
Подраздел Планирования
Просмотров 663
Номер материала MA-062197
Скачать свидетельство о публикации
