Главная / Иностранные языки / Ас - адамның арқауы 7 сынып

Ас - адамның арқауы 7 сынып

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gif

Сабақ тақырыбы: Ас-адамның арқауы

Сабақ мақсаты: тамақ тақырыбында әңгімелеу

Сабақ міндеттері:

А) білімділік - қос сөздер және олардың жасалу жолдарын таныстыру, түсіндіру;

Ә) дамытушылық - оқушылардың ой қабілетіне әсер ету арқылы өздігімен жұмыс әрекеттерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту

Б) тәрбиелік - білім алуға, оқуға деген құштарлықтарының артуына ықпал ету.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақ әдісі: оқу, түсіндіру, жаздыру, грамматикалық тапсырмалар орындау

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

А) сәлемдесу, түгендеу

Ә) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

ІІ. Жаңа сабақ

Ас-адамның арқауы

Асыңыз дәмді болсын!

Сөздік


Тамақ - еда, пища өсімдік -растение

Ағза -организм сұйық май –растительное масло

Ақуыз -белок құрам - состав

көмірсутек -углеводород тәулік -сутки

қамтамасыз ету –обеспечить


1 . Мәтінді түсініп оқып, мазмұндап беріңдер.


Ас-адамның арқауы


Адам әр уақытта тамақ ішпей тұрмайды. Ол алуан түрлі болады.Тамақ арқылы ағза қажетті мөлшерде ақуызбен, маймен, көмірсутегімен, минералды заттармен, дәрумендермен, сумен қамтамасыз етіледі. Әдетте тауық жұмыртқасы, ірімшік пен сүзбе таза ақуыздан тұрады. Ет пен балықта да ақуыз көп болады. Майлар да әртүрлі болады.Өсімдіктен алынатын сұйық майлар да аз емес. Қант пен крахмалда, ботқада, нанда, картопта, жеміс жидектердің құрамында көмірсутек көп бола-ды.Адамға тәулік сайын күніне жүз грамм ақуыз, сексен бес грамм май, төрт жүз грамм көмірсутек қажет.


2 . Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңдер.


1.Тамақтану арқылы адам өз ағзасын немен қамтамасыз етеді?

2.Қандай тамақтар таза ақуыздан тұрады?

3.Көмірсутек қандай тамақтардың құрамында көп кездеседі?

4.Адамға тәулік сайын қанша ақуыз,май,көмірсутек қажет?


3 . Суреттегі тамақтардың түрлерін атап, олармен сөз тіркестерін құрастырыңдар.

1254738512_eggs_1tvorogmyasogorbushahello_html_m14179dae.png820743saharxleb65111620090414-milch


4 . Мәтінді пайдалана отырып «Азық –түлік дүкенінде» тақырыбына диалог құрастырыңдар.


Қос сөздер

Екі түбірдің қосарланып немесе қайталанып айтылуынан жасалған сөздер қос сөздер деп аталады.Мысалы: азық-түлік,қант-шай, ет-мет, көрші-көлем, киім-кешек т.б.

Қос сөздер

Қосарлама қос сөздер Қайталама қос сөздер


Қос сөздердің жасалу жолдары

1.Бір сөздің ешқандай өзгеріссіз қайталануынан: айта-айта, көре-көре, бара-бара,төбе-төбе т.б.

2.Буындардың қосарлануынан:ап-ащы, кіп-кішкене, тіп-тік т.б.

3.Бір дыбыстың өзгеруінен: ет-мет, тарс-тұрс, кісі-місі т.б.

4.Мағынас жағынан жақын немесе қарама-қарсы сөздерден: аспай-саспай, жатса-тұрса, талан-тараж т.б.

5 . Сенің отбасыңда қандай тамақтарды жиі дайындайды? Тірек сөздерді пайдалана отырып,әңгімелеп айт.


Кеспе,тауық сорпасы, көкөніс сорпасы, палау, ботқа, қазақша ет,тұшпара, қуырылған картоп, манты, қуырдақ,қуырылған балық, лағман.


6 . Берілген күрдері сөздерді пайдалана отырып,сөйлемдер құрастырыңдар.

Жиі-жиі, азық-түлік,асқазан, көмірсутек.

ІІІ. Сабақты қорытындылау

IV. Үйге тапсырма: қос сөздердің ережесін жаттау,

V. Бағалау

Ас - адамның арқауы 7 сынып
  • Иностранные языки
Описание:

Сабақ тақырыбы:Ас-адамның арқауы

Сабақ мақсаты: тамақ тақырыбында әңгімелеу

Сабақ міндеттері:

А) білімділік - қос сөздер және олардың жасалу жолдарын таныстыру, түсіндіру;

Ә) дамытушылық - оқушылардың ой қабілетіне әсер ету арқылы өздігімен жұмыс әрекеттерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту

Б) тәрбиелік - білім алуға, оқуға деген құштарлықтарының артуына ықпал ету.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақ әдісі: оқу, түсіндіру, жаздыру, грамматикалық тапсырмалар орындау

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

А) сәлемдесу, түгендеу

Ә) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

ІІ. Жаңа сабақ

Ас-адамның арқауы

Асыңыз дәмді болсын!

Сөздік

Тамақ - еда, пища өсімдік -растение

Ағза -организм сұйық май –растительное масло

Ақуыз -белок құрам - состав

көмірсутек -углеводород тәулік -сутки

қамтамасыз ету –обеспечить

1 . Мәтінді түсініп оқып, мазмұндап беріңдер.

Ас-адамның арқауы

Адам әр уақытта тамақ ішпей тұрмайды. Ол алуан түрлі болады.Тамақ арқылы ағза қажетті мөлшерде ақуызбен, маймен, көмірсутегімен, минералды заттармен, дәрумендермен, сумен қамтамасыз етіледі. Әдетте тауық жұмыртқасы, ірімшік пен сүзбе таза ақуыздан тұрады. Ет пен балықта да ақуыз көп болады. Майлар да әртүрлі болады.Өсімдіктен алынатын сұйық майлар да аз емес. Қант пен крахмалда, ботқада, нанда, картопта, жеміс жидектердің құрамында көмірсутек көп бола-ды.Адамға тәулік сайын күніне жүз грамм ақуыз, сексен бес грамм май, төрт жүз грамм көмірсутек қажет.

2 . Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңдер.

1.Тамақтану арқылы адам өз ағзасын немен қамтамасыз етеді?

2.Қандай тамақтар таза ақуыздан тұрады?

3.Көмірсутек қандай тамақтардың құрамында көп кездеседі?

4.Адамға тәулік сайын қанша ақуыз,май,көмірсутек қажет?

3 . Суреттегі тамақтардың түрлерін атап, олармен сөз тіркестерін құрастырыңдар.

4 . Мәтінді пайдалана отырып «Азық –түлік дүкенінде» тақырыбына диалог құрастырыңдар.

Қос сөздер

Екі түбірдің қосарланып немесе қайталанып айтылуынан жасалған сөздер қос сөздер деп аталады.Мысалы: азық-түлік,қант-шай, ет-мет, көрші-көлем, киім-кешек т.б.

Қос сөздер

Қосарлама қос сөздер Қайталама қос сөздер

Қос сөздердің жасалу жолдары

1.Бір сөздің ешқандай өзгеріссіз қайталануынан: айта-айта, көре-көре, бара-бара,төбе-төбе т.б.

2.Буындардың қосарлануынан:ап-ащы, кіп-кішкене, тіп-тік т.б.

3.Бір дыбыстың өзгеруінен: ет-мет, тарс-тұрс, кісі-місі т.б.

4.Мағынас жағынан жақын немесе қарама-қарсы сөздерден: аспай-саспай, жатса-тұрса, талан-тараж т.б.

5 . Сенің отбасыңда қандай тамақтарды жиі дайындайды? Тірек сөздерді пайдалана отырып,әңгімелеп айт.

Кеспе,тауық сорпасы, көкөніс сорпасы, палау, ботқа, қазақша ет,тұшпара, қуырылған картоп, манты, қуырдақ,қуырылған балық, лағман.

6 . Берілген күрдері сөздерді пайдалана отырып,сөйлемдер құрастырыңдар.

Жиі-жиі, азық-түлік,асқазан, көмірсутек.

ІІІ. Сабақты қорытындылау

IV. Үйге тапсырма: қос сөздердің ережесін жаттау,

V. Бағалау

Автор Ибраева Айнур Сериковна
Дата добавления 04.05.2015
Раздел Иностранные языки
Подраздел Планирования
Просмотров 2059
Номер материала 58844
Скачать свидетельство о публикации
