Инфоурок Математика КонспектыАрифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

Скачать материал

Сынып 9

Пән: алгебра

 

Сабақ №                                               Күні:  4.12.14 

Сабақтың тақырыбы:  Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

Сабақтың түрі: Өткен материалды қайталау мен бекіту

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Арифметикалық прогрессияның n-ші және алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолдану дағдыларын қалыптастыру;

Дамытушылық: Қосымша материалдар мен тарихы деректерді жинақтай отырып, интернет желісі арқылы пайдалы ақпараттарды саралай алуға дағдыландыру

Тәрбиелік: пәнге деген қызығушылықтарын арттыра отырып, өзара қарым-қатынастарын жақсарта отырып, мәдениеттілікке тәрбиелеу

                                                          

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: интерактивті тақта, интернет желісі, қосымша суреттер, презентация

                                           

Сабақтың кезеңдері

ҮДМ  оқыту аспектісі

1

Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру және қайталау тақырыбын таныстыру, топқа бөлу, бағалау парақтарын үлестіру

2

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

image004«Сөзжұмбақ шешу»

 1. Квадраттық функцияның

                                              графигі.

2. Дәлелдеуді қажет ететін 

                                           тұжырым

3. Жазықтықтағы нүктенің орнын

                 көрсететін сандар жұбы.

4. 7 сыныптан бастап өтетін ежелгі    

     Вавилон және Мысырда

     дамыған математиканың бөлімі

5.      Түзу сөзінің орысшасы

6.      Сандар аралығы

7.      Дәлелдеусіз қабылданатын           

                                          тұжырым.

8. Ассимптота

9. Координаталық жазықтықтағы ось

10. Мен сөзінің орысшасы

 

«Прогрессия» деген сөз шығады. Анықтамасын оқушылардан сұраудан

 

3

Өткен материалды жан-жақты қайталау

сәйкестендіру арқылы формулардың сәйкесін анықтауи

1) Арифметикалық прогрессияның анықтамасы

                                          

2) 2) Арифметикалық прогрессиясының айырмасының формуласы

                                                 

3) Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

                                                                                                 

4) Арифметикалық пргрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

 

 

5) Арифметикалық прогрессияның қасиеті

 

 

 

 


4

Өткен материалды бекіту

І. Теориялық бөлім:

«Прогрессия» атты мұражайға саяхат. Мұражайда 3 зал бар. Олар:

1)      ғылымдар залы

2)      ғажайыптар залы

3)      кереметтер залы

әр топ залдың суретін таңдау арқылы астында  жасырылған тапсырмаларды орындайды

1)      ғылымдар залы тапсырма- прогрессия ежелгі тарихта. Прогрессияның шығу тарихы, прогрессияны алғашқы болып кәім қолданды, қай жылдары, қандай математик қашан екендігін қосымша суреттер арқылы, интернет желісін пайдалану арқылы көрсетеді.

2)      ғажайыптар залы тапсырмасы- арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формулаларын қорытып шығару

3)      кереметтер залының тапсырмасы- арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қорытып шығару

әр топ тапсырмаларын постерде орындайды 10 минут уақыт өткен соң тапсырмалар қорғалады және бағаланады.

Тақырыпты аша алуы

толық аша ала

3

жартылай ашылды

2

ауытқып кетті

1

Толық жеткізе алуы

анық,толық

3

түсініксіз

2

жеткізе алмады

1

 

 

ІІ бөлім: практикалық бөлім:

Мұражайдың әр залын аралағаннан кейін қайтар алдында өздеріне сыйлық алады. Олар Қазақстанның сыйлықтар сувенирлері. Суреттерді таңдап, астында жасырылған есептерді шығарады.

Семипалатинская гостиница "NomAD" - Гостиница города Семей(Семипалатинск), Гостиницы Семея - Фотогалерея

 

 Машинаның жаңа моделін сынау кезінде әр күн сайын алдыңғысынан 20% арттырып отыратын болса, онда 5-ші күні қанша километр жүрген болар еді. Егер бірінші күні 200 км жүрсе.

Конный казахский воин с копьем, луком и секирой (айбалта), артикул EM-32AA

                       Құрылыста қажет болатын ағаштарды жинау суреттегі түрде қолданған. Оның табанында,яғни соңғы қатары 12 ағаштан тұратын болса, онда осы үймеде барлығы қанша ағаш болады

Тарелка керамическая подарочная, Алматы, Прочие подаркиҚұстар тобы оңтүстікке қарай ұшып барады. Олар бірінші күні 201 км, ал қалған әр күні алдыңғы күнге қарағанда 2 км артық ұшады. Егер олардың ұшу жол аралғы 4342 км болса, қыстайтын жерлеріне неше күнде жетеді?

әр тапсырма дәптерге және постерде орындалып,  қорғалады бағаланады

Есептің шығарылуы

Дұрыс,қатесіз

3

1 қате

2

2 қате

1

Шығарылуын түсіндіре алуы

анық,толық

3

түсініксіз

2

жеткізе алмады

1

 

 

ІІІ бөлім: «Сахналау»  әр топ тапсырмаларға тарихи есептерді алады. Сол есептің мазмұнына сәйкес көрініс көрсетеді.

 

№1. Ежелгі үнді патшасы Шерам шахмат ойынын ойлап тапқан өнертапқыш (оның аты Сета) марапаттау мақсатында оған қалағанын алуды ұсынады. Сонда Сета шахмат тақтасындағы 64 шаршының  біріншісіне 1 дән, екіншісіне 2 дән, үшіншісіне 4 дән, төртіншісіне 8 дән және т.с.с., яғни әрбір шаршыға алдынғысынан 2 есе көп дән  беруді өтінеді. Алғашында патша өнертапқыштың бұл «тым болмашы » тілегіне таң қалып, оны орындауға бұйрық береді. Артынан оны орындауға оның  қазынасындағы астықтың жетпейтінін  есепшісі түсіндірген. Бұны орындау үшін Қазақстанда 1 жылда жиналатын астық  мөлшері орта есеппен 1 000 000 000  пұтқа тең десек,  онда ішпей-жемей 230 584 жыл еңбек ету керек екен.

№2  Ертеде бір шаруа базарға барып атын 156 рубльге сатпақшы болады.  Оны алмақшы болған купец өте қымбатқа сатып жатқанын айтады. Сол кезде сатушы шаруа: « жарайды, онда атты тегін аласың, егер оның аяғының тағасындағы шегелерге ғана төлесең болды»- дейді. Оны естіген купец қуанып келісе кетеді. Ал шегелер әр тағада  алтаудан,  бірінші шегеге жарты рубль, екінші шегеге екі жарты рубль,  ал үшіншіге төрт жарты рубль, сөйтіп әр шешеге алдыңғысынан екі есе көп ақша беретінін біліп, бұның аттың құнынан аз болады деп ойлаған сатып алушы  келісе кетеді.  Бұны есептей келе 42000 р болатынын ол ойлаған жоқ.  Көрініс бағаланады.

Көрініс мазмұнына сай

толық аша ала

3

жартылай ашылды

2

ауытқып кетті

1

Рөлге енуі

шынайылық

3

жасандылық

2

Рөлге ене алмады

1

8

Сабақты қортындылау кезеңі

«Ыстық орындық» әдісі арқылы бірнеше  оқушыны  ортаға шығарып, сабақта қолданылған формулалар, сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау

 

Сабақтың соңында кері байланыстар үшін стикерге оқушылардың «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалату.

9

Үй тапсырмасын орындауға нұсқау

№ 255          №259                  №264

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Электронный архивариус

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
