Главная / Математика / Арифметикалық амалдар

Арифметикалық амалдар

hello_html_m29222d7f.gifhello_html_m4efc1511.gifhello_html_5a2daf2b.gifПән: Математика

Сынып: 4

Күн:

Тақырыбы: Арифметикалық амалдар

Мақсаты: Бал-ды көбейту амалымен ж/е көбейту кезінде компоненттердің аталуымен таныстыру.

Көбейту амалының нақты мән-мағынасы туралы білімдерін қалыптастыру, есептеу

дағдыларын жетілдіру.

Сабақта бір-бірімен қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: оқулық., қөбейту кестесі

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Үй жұмысын тексеру

III.Тірек білім, білік ж/е дағдыларын белсендіру.

Жаңа тақырыпты №1 арқылы түсіндіру.

1 қорапта 5 кәмпит бар.

3 қорапта, 5,6 қорапта?

5 + 5 + 5 = 15 5 кәмпиттен 3 рет 5 х 3 = 15 бесті үшке көбейту.

5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 25 5 кәмпиттен 5 рет 5 х 5 = 25 бесті беске көбейту.

5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 30 5 кәмпиттен 6 рет 5 х 6 = 30 бесті алтыға көбейту.


Көбейтінді

5 х 3 = 15


I көбейткіш II көбейткіш көбейтіндінің мәні

« . » немесе « х » - көбейту таңбасы

2 Алдымен қосудың, содан кейін көбейтудің көмегімен жаз.

3 + 3 + 3 + 3 = 12

3 х 4 = 12 т.с.с.

3 Қосудың көмегімен есепте.

40 х 2 = 40 + 40 = 80

9 х 3 = 9 + 9 + 9 = 27

120 х 3 = 120 + 120 + 120 = 360 т.с.с.

4 Барлығы – 985

Көркем әд – т – 350

Сөздік – 145

Қалғаны – оқулықтар

Оқулықтар - ?

Шешуі: 1) 350 + 145 = 495 немесе 985 - ( 350 + 145 ) = 490

2) 985 – 495 = 490 ( оқулықтар )

6 Теңдеулерді шеш

35 + х = 471 + 68 а – 150 = 900 – 385 865 – d = 210 + 235

35 + х = 539 а – 150 = 515 865 – d = 445

х = 539 – 35 а = 515 + 150 d = 865 - 445

х = 504 а = 565 d =420

35 + 504 = 471 + 68 565 – 150 = 900 – 385 865 – 420 = 210 + 235

539 = 539 515 = 515 445 = 445





IV. Қорыту

V. Бағалау

VI. Үй жұмысы 7 бет №6


6 620 + 351 = 971 918 – 758 = 160 487 – 288 = 199 1000 – 854 = 246

725 – 238 = 487 356 + 215 = 771 934 – 547 = 387 215 + 854 = 1000

363 + 498 = 861 745 – 616 = 129 564 + 325 = 889 453 + 477 = 930











































Арифметикалық амалдар
  • Математика
Описание:

Пән: Математика

Сынып: 4

Күн:

Тақырыбы: Арифметикалық амалдар

Мақсаты: Бал-ды көбейту амалымен ж/е көбейту кезінде компоненттердің аталуымен таныстыру.

Көбейту амалының нақты мән-мағынасы туралы білімдерін қалыптастыру, есептеу

дағдыларын жетілдіру.

Сабақта бір-бірімен қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: оқулық., қөбейту кестесі

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Үй жұмысын тексеру

III.Тірек білім, білік ж/е дағдыларын белсендіру.

Жаңа тақырыпты №1 арқылы түсіндіру.

1 қорапта 5 кәмпит бар.

3 қорапта, 5,6 қорапта?

5 + 5 + 5 = 15 5 кәмпиттен 3 рет 5 х 3 = 15 бесті үшке көбейту.

5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 25 5 кәмпиттен 5 рет 5 х 5 = 25 бесті беске көбейту.

5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 30 5 кәмпиттен 6 рет 5 х 6 = 30 бесті алтыға көбейту.

Көбейтінді

5 х 3 = 15


I көбейткіш II көбейткіш көбейтіндінің мәні

« . » немесе « х » - көбейту таңбасы

№2 Алдымен қосудың, содан кейін көбейтудің көмегімен жаз.

3 + 3 + 3 + 3 = 12

3 х 4 = 12 т.с.с.

№3 Қосудың көмегімен есепте.

40 х 2 = 40 + 40 = 80

9 х 3 = 9 + 9 + 9 = 27

120 х 3 = 120 + 120 + 120 = 360 т.с.с.

№4 Барлығы – 985

Көркем әд – т – 350

Сөздік – 145

Қалғаны – оқулықтар

Оқулықтар - ?

Шешуі: 1) 350 + 145 = 495 немесе 985 - ( 350 + 145 ) = 490

2) 985 – 495 = 490 ( оқулықтар )

№6 Теңдеулерді шеш

35 + х = 471 + 68 а – 150 = 900 – 385 865 – d = 210 + 235

35 + х = 539 а – 150 = 515 865 – d = 445

х = 539 – 35 а = 515 + 150 d = 865 - 445

х = 504 а = 565 d =420

35 + 504 = 471 + 68 565 – 150 = 900 – 385 865 – 420 = 210 + 235

539 = 539 515 = 515 445 = 445

IV. Қорыту

V. Бағалау

VI. Үй жұмысы 7 бет №6

№6 620 + 351 = 971 918 – 758 = 160 487 – 288 = 199 1000 – 854 = 246

725 – 238 = 487 356 + 215 = 771 934 – 547 = 387 215 + 854 = 1000

363 + 498 = 861 745 – 616 = 129 564 + 325 = 889 453 + 477 = 930


Автор Шулгауова Бупежан Зейнеловна
Дата добавления 21.08.2016
Раздел Математика
Подраздел Планирования
Просмотров 239
Номер материала MA-067593
Скачать свидетельство о публикации
