Главная / Начальные классы / Ана тілі Оқымысты бала

Ана тілі Оқымысты бала

Ана тілі.

Тақырыбы: Оқымысты бала. Буын

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділігі: Буын туралы түсінігін пысықтау. Мәтінмен таныстырып, мазмұнын меңгерту.

  2. Дамытушылық: ой-өрісін, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту. Өз ойын жеткізе білуге, сауатты жазуға, оқуға дағдыландыру. Сөз қорын байыту.

  3. Тәрбиелігі: алған білімін өмірде қолдануға, адамгершілікке, еңбек-сүйгіштікке, ұқыптылыққа, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: кесте, кеспелер.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың типі: жаңа сабақты топтастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

Балалардың құрал-жабдықтарын алғызып дайындау.

Психологиялық дайындық.

Гүл өсірсең терлеп,

Мұның аты – еңбек.

Кесте тіксең зерлеп.

Мұның аты – еңбек.

Сабағыңа жөндеп

Әзірленсең – еңбек

Қиындықтың бәрін

Еңбек қана жеңбек.

Смайликтерден көңіл-күйді білдіреді.

Өткен тақырыптарды қайталау;

Балалар дыбыс, әріп, дауысты және дауыссыз дыбыстар, жуан-жіңішке дыбыстар, буын туралы сұрақтарды бір-біріне қояды.

ІІ Үй тапсрымасын тексеру.

64-жаттығу. Ерт-те, ұрт-та, айт-па;

Құ-мырс-қа, жұ-мырт-қа, ше-гірт-ке.

«Төзім» әңгімесінің мазмұнын сұраймыз.

  • Бұл әңгімеден қандай үлгі алдық? Әжесінің Аяулымға айтқан сөзін кім тауып оқып береді.

  • Төзіммен тыңдасаң, сен де ұғар едің. Ықылас болса, төзім де болады.

ІІІ Жаңа сабақ.

Жұмбақ шешу:

  1. И дыбысының қай әрібі дауысты дыбыстың жанында кездеседі? Й

  2. «Сең» дегенде,

«Кең» дегенде

«Тең» дегенде,

«Ең» дегенде

Тұратын соңғы әріп

Қай әріп? (ң)

  1. Әрі дауысты, әрі дауыссыз.

Кездеседі барлық сөзде.

Бұл қай әріп? (у).

Осы й, ң, у дыбыстар сөздің ортасында кездескенде қалай буынға бөлуге болатынын үйренеміз.

Й, у, ң дыбыстары екі дауысты дыбыстың ортасында кезедсіп тұрса, онда екінші буынның басында айтылады.

Тақтаға сөздер жазылады, оларды буынға бөлу қажет.

О-йын-шық жа-ңа-лық а-уа

Қа-йың қо-ңы-рау а-уыл

Мо-йын жа-ңылт-паш да-уыс

Же-ңіс

Те-ңіз қа-уын

Же-ңіл ба-уыр

Дәптермен жұмыс.

Дүниетанумен байланыс (қазір қай мезгіл және нешінші ай мен күн епкендігін сұраймыз. Күннің ауа-райын бақылайды. Яғни, күн ашық немесе күн бұлтты).

Көркем жазу: Нн. Нан.

О-йын-шық, қа-йың, қо-ңы-рау, а-уыл, ба-уыр.

Ережені айтқызу. Және «көбейеді» сөзінде ғана үшінші буыннан басталатынын аңғарту.

66-жаттығу. Төмендегі бір буынды сөздерді оқиды. Бір буныды сөздер буынға бөлінбейтіні байқату.

Ай, ақ, ат, ән, ас, ін, оң, он, сүт, қаз, жаз, көл, көз, сөз, доп, шөп.

Математикамен байланыс: мәні он болатын өрнектерді құру (5+5, 6+4, 7+3, 8+2, 9+1)

Сергіту сәті:

Оңға, оңға түзу тұр,

Солға, солға түзу тұр

Алға қарай бір қадам,

Артқа қарай бір қадам.

Жоғары-төмен қарайық

Орнымызды табайық.

Мәтінмен жұмыс. «Оқымысты бала» мәтінін түсініп оқу.

Мәтіннің авторымен таныстыру. Міржақып Дулатов (1885-1935) ақын, жазушы, қоғам қайраткері. Торғай уезі, Сарқопа ауылдық округінде дүниеге келген. Әкесі Дулат – шебер кісі, етік тіккен. Шешесі Дәмеш әнші кісі.

  1. Сөздік жұмысы:

жазғытұрым-көктемнің аяқталып жазудың келуі;

тырма-еңбек құрал-сайманы

ғылымдар-білім негіздері

  1. Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқып береді.

- Балалар, мәтіннен баланың оқымысты не оқымысты емес екендігін байқап тыңдап, отырамыз.

  1. Балалар мәтінді оқиды.

  2. Сұрақ-жауап:

- Әкесі баласына қандай жұмыс тапсырды?

- Тырманы алып, шапқан шөпті жинау.

- Баласы не деп жауап берді?

- қазақ сөздерін ұмытып, «тырма» деген сөздің не екенін білмейтінін айтты.

- Бала қандай жағдайға душар болды?

- Сол сәтте, тырманың басын байқамай басып кетіп, сабы тақ етіп маңдайына келіп тиеді.

- Оқымсыты баланың бұл қылығын қалай түсінесің?

Оқымысты балаға мінездеме береміз:

Группа 17






4. Сабақты қорыту;

- Бүгінгі сабақта буынға қатысты не үйрендік? Й, у, ң екі дауысты дыбыстың ортасында келсе, екінші буынның басында айтылатынын.

- «Оқымысты бала» мәтіннің авторы кім? М.Дулатов

- Мәтіннен қандай үлгі аламыз? Жат қылықтан аулақ болуға


5. Бағалау.

6. Үйге тапсырма беру: «Оқымысты бала» мәтінін түсініп оқу. Ереже жаттау.



Ана тілі Оқымысты бала
  • Начальные классы
Описание:

Ана тілі.

Тақырыбы: Оқымысты бала. Буын 

Сабақтың мақсаты:

1.     Білімділігі: Буын туралы түсінігін пысықтау. Мәтінмен таныстырып, мазмұнын меңгерту.

2.     Дамытушылық: ой-өрісін, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту. Өз ойын жеткізе білуге, сауатты жазуға, оқуға дағдыландыру. Сөз қорын байыту.

3.     Тәрбиелігі: алған білімін өмірде қолдануға, адамгершілікке, еңбек-сүйгіштікке, ұқыптылыққа, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: кесте, кеспелер.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың типі: жаңа сабақты топтастыру.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

Балалардың құрал-жабдықтарын алғызып дайындау.

Психологиялық дайындық.

Гүл өсірсең терлеп,

Мұның аты – еңбек.

Кесте тіксең зерлеп.

Мұның аты – еңбек.

Сабағыңа жөндеп

Әзірленсең – еңбек

Қиындықтың бәрін

Еңбек қана жеңбек.

Смайликтерден көңіл-күйді білдіреді.

Өткен тақырыптарды қайталау;

Балалар дыбыс, әріп, дауысты және дауыссыз дыбыстар, жуан-жіңішке дыбыстар, буын туралы сұрақтарды бір-біріне қояды.

ІІ Үй тапсрымасын тексеру.

64-жаттығу. Ерт-те, ұрт-та, айт-па;

                   Құ-мырс-қа, жұ-мырт-қа, ше-гірт-ке.

«Төзім» әңгімесінің мазмұнын сұраймыз.

Ø Бұл әңгімеден қандай үлгі алдық? Әжесінің Аяулымға айтқан сөзін кім тауып оқып береді.

Ø Төзіммен тыңдасаң, сен де ұғар едің. Ықылас болса, төзім де болады.

ІІІ Жаңа сабақ.

Жұмбақ шешу:

1.     И дыбысының қай әріпі дауысты дыбыстың жанында кездеседі? Й

2.     «Сең» дегенде,

«Кең» дегенде

«Тең» дегенде,

«Ең» дегенде

Тұратын соңғы әріп

Қай әріп? (ң)

3.     Әрі дауысты, әрі дауыссыз.

Кездеседі барлық сөзде.

Бұл қай әріп? (у).

– Осы й, ң, у дыбыстар сөздің ортасында кездескенде қалай буынға бөлуге болатынын үйренеміз.

Й, у, ң дыбыстары екі дауысты дыбыстың ортасында кездесіп тұрса, онда екінші буынның басында айтылады.

Тақтаға сөздер жазылады, оларды буынға бөлу қажет.

О-йын-шық                  жа-ңа-лық                    а-уа

Қа-йың                         қо-ңы-рау                     а-уыл

Мо-йын                        жа-ңылт-паш                да-уыс

                                      Же-ңіс

                                      Те-ңіз                            қа-уын

                                      Же-ңіл                          ба-уыр

Дәптермен жұмыс.

Дүниетанумен байланыс (қазір қай мезгіл және нешінші ай мен күн епкендігін сұраймыз. Күннің ауа-райын бақылайды. Яғни, күн ашық немесе күн бұлтты).

Көркем жазу: Нн. Нан.

О-йын-шық,  қа-йың, қо-ңы-рау, а-уыл, ба-уыр.

Ережені айтқызу. Және «көбейеді» сөзінде ғана үшінші буыннан басталатынын аңғарту.

66-жаттығу. Төмендегі бір буынды сөздерді оқиды. Бір буныды сөздер буынға бөлінбейтіні байқату.

Ай, ақ, ат, ән, ас, ін, оң, он, сүт, қаз, жаз, көл, көз, сөз, доп, шөп.

Математикамен байланыс: мәні он болатын өрнектерді құру (5+5, 6+4, 7+3, 8+2, 9+1)

Сергіту сәті:

                   Оңға, оңға түзу тұр,

                   Солға, солға түзу тұр

                   Алға қарай бір қадам,

                   Артқа қарай бір қадам.

                   Жоғары-төмен қарайық

                   Орнымызды табайық.

Мәтінмен жұмыс. «Оқымысты бала» мәтінін түсініп оқу.

Мәтіннің авторымен таныстыру.  Міржақып Дулатов (1885-1935) ақын, жазушы, қоғам қайраткері. Торғай уезі, Сарқопа ауылдық округінде дүниеге келген. Әкесі Дулат – шебер кісі, етік тіккен. Шешесі Дәмеш әнші кісі.

1.     Сөздік жұмысы:

жазғытұрым-көктемнің аяқталып жаздың келуі;

тырма-еңбек құрал-сайманы

ғылымдар-білім негіздері

2.     Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқып береді.

- Балалар, мәтіннен баланың оқымысты не оқымысты емес екендігін байқап тыңдап, отырамыз.

3.     Балалар мәтінді оқиды.

4.     Сұрақ-жауап:

- Әкесі баласына қандай жұмыс тапсырды?

- Тырманы алып, шапқан шөпті жинау.

- Баласы не деп жауап берді?

- қазақ сөздерін ұмытып, «тырма» деген сөздің не екенін білмейтінін айтты.

- Бала қандай жағдайға душар болды?

- Сол сәтте, тырманың басын байқамай басып кетіп, сабы тақ етіп маңдайына келіп тиеді.

- Оқымсыты баланың бұл қылығын қалай түсінесің?

Оқымысты балаға мінездеме береміз:

 

 

 

 

 

 

 

4. Сабақты қорыту;

- Бүгінгі сабақта буынға қатысты не үйрендік? Й, у, ң екі дауысты дыбыстың ортасында келсе, екінші буынның басында айтылатынын.

- «Оқымысты бала» мәтіннің авторы кім? М.Дулатов

- Мәтіннен қандай үлгі аламыз? Жат қылықтан аулақ болуға

 

5. Бағалау.

6. Үйге тапсырма беру: «Оқымысты бала» мәтінін түсініп оқу. Ереже жаттау.

 

 

 

Автор Елубаева Лязат Алпысбаевна
Дата добавления 20.02.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 1082
Номер материала 56816
Скачать свидетельство о публикации
