Главная / Начальные классы / Ана тілі Ф. Оңғарсынова "Жылу"

Ана тілі Ф. Оңғарсынова "Жылу"



Тақырыбы

Ф. Оңғарсынова «Жылу»

Мақсаты

Оқушыларға өлең мазмұнын оқыту, әңгімелету, талдату арқылы ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамытуға, ой өрістерін кеңейтуге жағдай жасау, анаға деген сүйіспеншіліктерін арттырып, ана жылуы, қамқорлығы жайлы білуге, түсінуге, бағалауға бағыттау.

Негізгі идеялар

Адамгершілік, мейірімділік сезімдерін ояту.

Оқытудағы нәтижелер

  • Ойлай, сөйлей, талдай білуге машықтау

  • Сауатты, түсініп оқуға дағдылау

Ақпарат көзі

Қосымша әдебиеттер

Іс-әрекет түрлері

Топпен жұмыс

Диалогтық оқыту

Бағалау

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Топқа бөліну

2.М.Омаровтың «Ана» өлеңін тыңдату, тақырып бойынша суреттер көрсету.

3.Алғашқы рефлексия кезеңі

Оқушыларға сұрақтар қою

  • Суреттерді көргенде, әуенді тыңдағанда қандай сезімде болдыңдар?

  • Бүгінгін сабағымызда қандай тақырып болады деп ойлайсыңдар ?

4.Ой қозғау:

Құт берекең – атаң қымбат,

Аймалайтын анаң қымбат.

Мейірімді апаң қымбат.

Асқар тауың – әкең қымбат.

  • Мына өлең жолдарынан сіздерде қандай ой туындады?

Сергіту сәті

5.Жаңа материалменмен танысу

а) «Жылу» өлеңінің авторы Фариза Оңғарсыновамен танысу

ә) Өлеңді мәнәнерлеп оқу

б) Сөздік жұмыс

Өң – бет, ажар, түс.

Жалғанда – дүние

Ғұмыр – өмір


в) Кестемен жұмыс


Сұрақтар

Берілген сөз

қандай?

кімнің?

қандай?

қімнің?

ненің?

анам

құшағы

жанары

сүті

нұры


Сөз тіркестерін құрау: анам айдай, менің анам, оның құшағы, жанары күн көзіндей, сүті нәрлі, күн нұры.

г) Суреттер бойынша жұмыс.

- Суреттер арасында қандай байланыс бар?

- Ақын ананы не үшін күнге ұқсатады?

- Ана мейірімі туралы не дейсің?

- Ана сүті туралы ше?

- Ананың алақаны қандай?

Сергіту сәті

6. «Менің анам» тақырыбында эссе жазу

7. Ана туралы мақал – мәтелдер, өлеңдер айту.

Рефлексия кезеңі


Бағалау жинаған жетондарының санына қарай бағалау.

Үйге тапсырма: 131 – 132 бет; 6,7 тапсырмалар

Топтарға бөлініп орналасып отырады.

Әнді тыңдай отырып слайд арқылы суретте көреді.



Сұрақтарға жауап бере отырып тақырып ашылады.







Өлеңді оқу, мазмұнын талдау.







Тапсырмаларды нұсқауларға сәйкес орындап, сұрақтарға жауап беріп талдап отырады.







Кесте бойынша сөз тіркестерін құрастырады










Суреттер бойынша өз ойларын топпен талқылап ортақ шешімдерін айтады.


Сұрақтарға жауап береді





Тақырыпқа сәйкес әр топ мүшесі жеке эссе жазып топпен талқылап ең үздік деген шығармалар оқылады.


Сабақ барысында алған білімдерін қорытындылап ойларымен бөліседі.







Ана тілі Ф. Оңғарсынова "Жылу"
  • Начальные классы
Описание:

 

 

Тақырыбы

Ф. Оңғарсынова «Жылу»

Мақсаты

Оқушыларға өлең мазмұнын оқыту, әңгімелету, талдату арқылы ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамытуға, ой өрістерін кеңейтуге жағдай жасау, анаға деген сүйіспеншіліктерін арттырып, ана жылуы, қамқорлығы жайлы білуге, түсінуге, бағалауға бағыттау.

Негізгі идеялар

Адамгершілік, мейірімділік сезімдерін ояту.

Оқытудағы нәтижелер

·        Ойлай, сөйлей, талдай  білуге машықтау

·        Сауатты, түсініп оқуға дағдылау

Ақпарат көзі

Қосымша әдебиеттер

Іс-әрекет түрлері

Топпен жұмыс

Диалогтық оқыту

Бағалау

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Топқа бөліну

2.М.Омаровтың «Ана» өлеңін тыңдату, тақырып бойынша суреттер көрсету.

3.Алғашқы рефлексия кезеңі

Оқушыларға сұрақтар қою

-         Суреттерді көргенде, әуенді тыңдағанда қандай сезімде болдыңдар?

-         Бүгінгін сабағымызда қандай тақырып болады деп ойлайсыңдар ?

4.Ой қозғау:

Құт берекең – атаң қымбат,

Аймалайтын анаң қымбат.

Мейірімді апаң қымбат.

Асқар тауың – әкең қымбат.

-         Мына өлең жолдарынан сіздерде қандай ой туындады?

Сергіту сәті

5.Жаңа материалменмен танысу

а) «Жылу» өлеңінің авторы Фариза Оңғарсыновамен танысу

ә) Өлеңді мәнәнерлеп оқу

б) Сөздік жұмыс

Өң – бет, ажар, түс.

Жалғанда – дүние

Ғұмыр – өмір

 

в) Кестемен жұмыс

 

Сұрақтар

Берілген сөз

қандай?

кімнің?

қандай?

қімнің?

ненің?

анам

құшағы

жанары

сүті

нұры

 

Сөз тіркестерін құрау: анам айдай, менің анам, оның құшағы, жанары күн көзіндей, сүті нәрлі, күн нұры.

г) Суреттер бойынша жұмыс.

- Суреттер арасында қандай байланыс бар?

- Ақын ананы не үшін күнге ұқсатады?

- Ана мейірімі туралы не дейсің?

- Ана сүті туралы ше?

- Ананың алақаны қандай?

Сергіту сәті

6. «Менің анам» тақырыбында эссе жазу

7. Ана туралы мақал – мәтелдер, өлеңдер айту.

Рефлексия кезеңі

 

Бағалау жинаған жетондарының санына қарай бағалау.

Үйге тапсырма: 131 – 132 бет; 6,7 тапсырмалар

Топтарға бөлініп орналасып отырады.

Әнді тыңдай отырып слайд арқылы суретте көреді.

 

 

Сұрақтарға жауап бере отырып тақырып ашылады.

 

 

 

 

 

 

Өлеңді оқу, мазмұнын талдау.

 

 

 

 

 

 

Тапсырмаларды нұсқауларға сәйкес орындап, сұрақтарға жауап беріп талдап отырады.

 

 

 

 

 

 

Кесте бойынша сөз тіркестерін құрастырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер бойынша өз ойларын топпен талқылап ортақ шешімдерін айтады.

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

Тақырыпқа сәйкес әр топ мүшесі жеке эссе жазып топпен талқылап ең үздік деген шығармалар оқылады.

 

Сабақ барысында алған білімдерін қорытындылап ойларымен бөліседі.

 

 

         

 

 

 

 

 

Автор Шерубаева Назгуль Турсыновна
Дата добавления 20.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 709
Номер материала 54480
Скачать свидетельство о публикации
