Главная / Начальные классы / Ана тілі 3- сынып Сабақтың тақырыбы: Құстар айтысы

Ана тілі 3- сынып Сабақтың тақырыбы: Құстар айтысы

Атырау қаласы.

Ф.Оңғарсынова орта мектептің

бастауыш сынып мұғалімі

Клауова Жаннагүл Қизатоллақызы

Ана тілі 3- сынып

Сабақтың тақырыбы: Құстар айтысы
Сабақтың мақсаттары:

1)Білімділігі: Оқушыларға мәтіннің мазмұнын игерту.
2)Д амытушылығы:Жаңа технология стратегияларын пайдалана отырып,ой өрісін шығармашылыққа баулу. 3)Тәрбиелігі: Белсенділігін арттыра отырып, ұйымшыл, тату болуға, құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, сұрақ - жауап, топтастыру, салыстыру, сахналау .
Сабақтың көрнекілігі: Мақал - мәтелдер, венн диаграммасы, Құстардың суреті, слайдтар, карта.
Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру.
Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім.
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім.

II. Үй тапсырмасын сұрау.

1- бөлім Сәлемдесу - адамгершілік белгісі.
2- бөлім Ашулы көк қаршыға.
3- бөлім Қарт әншінің батасы.

4- бөлім Күндей жомарт, шөлдей сараң қарт.

Қарт әнші өзіне сәлемдесуге келген жас балаға риза болып , болысқа бермеген қимас қаршығасын балаға ұсынады.

Халқымыз ер жүрек батырларын қыранға, сұлуларын аққуға

Әншілерін бұлбұлға теңеген.

Біздің елде құстардың 489 түрі мекендейді, олар далалы , шөлді, орманды,таулы,сулы жерлерде болады. 80%-ті ағашты зиянкестерден қорғайды .

III.ЖАҢА САБАҚ: Құстар айтысы (Үнді ертегісі)

Олай болса, бүгін құстар айтысы атты үнді ертегісімен танысамыз.

1.Картамен жұмыс . Үнді мемлекетін көрсету.

Үндістанның астанасы - Дели қаласы. (картадан көрсету)

2.Үнді сөзімен байланысты өмірде не бар ?

Үнді шайы, үнді биі, үнді киносы.

3.Жұмбақтар: Көгершін , Қарға , Торғай.

Бейбіт құсы аталады,

Бар әлемге жар салады.

Танисың ба ол құсты

Аты қалай аталады? ( Көгершін)



Ұшқаны қызық жалпылдап,

Өзі сондай қарқылдақ ( Қарға )



Итпен бірге таласып,

Табаққа қонып қоймайды

Білесің бе айта ғой,

Танисың ба? (Торғай)

4. Құстар айтысы (Үнді ертегісі)

Ертегі деген не?

Ертегі – адамның қиялынан туған ой жүйріктігінен пайда болған шығарма. Ертегілер қиял- ғажайып, хайуанаттар туралы, шыншыл ертегілер болып бөлінеді.

5.Оқулықпен жұмыс.

6.Сөздік жұмыс.

Жанжал - ұрыс, керіс.
Құсбегі – құс өсіруші, баптаушы.

7. Салыстыру.
- Сонымен бұл ертегідегі негізгі ой ынтымақ пен алауыздық екен.
- Олай болса, салыстырайық.
Ынтымақ -Алауыздық
Бірлік -Келіспеушілік
Сенімділік -Сенімсіздік

8.Сергіту сәті.

Біз балдырған баламыз

Құстай қанат қағамыз

Дүниені аралап

Оқып білім аламыз

Көзді салып қараңыз

Былай қанат қағамыз.

9.Топтық жұмыс.

I топ.
Мәтінге жоспар құрыңдар.

II топ.

Мәтінді сахналау. (Қарға мен көгершіннің айтысы)

10. Құстарға көмек ( Ойын ) Тапсырмаларды орындау.

1.Келеді көп құс ұшып

Кептер , аққу , қосшымшық

Сауысқан , қарға , торғайда

Ұшып жур осы тоғайда

Қанша құс бар қосып шық ( 7 )

2.Төменде үш қаз ұшады

Үшеуі бұлтты құшады

Өзеннен көрдік екеуін

Айтшы қаз нешеу екенін. ( 8 )

3. «Құстар» қай сөз табы, сұрақ қой , дыбыстық талдау жаса.

1 1.Қызықты мағлұматтар.

Ең кішкентай құс- колибри

Ең үлкен құс- түйеқұс

Ең алып құс-самұрық

Ең жүзгіш құс- пингвин

Ең қырағы құс- сұңқар

12.Шығармашылық тапсырма.

I топ. Қарғаға мінездеме

II топ. Көгершінге мінездеме

IV. Бағалау.

V. Сабақты қорытындылау.

Мәтіндегі негізгі ой?

Құсбегі деген кім?

Мәтіндегі құстардың атын ата.

Бұл ертегі ертегінің қай түріне жатады?

VI. Үйге тапсырма:

1.Ертегінің мазмұнын әңгімелеу.

2.Осы мәтін негізінде 5 - 6 сөйлемнен тұратын эссе жазу.




















Ана тілі 3- сынып Сабақтың тақырыбы: Құстар айтысы
  • Начальные классы
Описание:

                                                                                                                                                                    Атырау  қаласы.

  Ф.Оңғарсынова орта мектептің

                                                                                                                                                                бастауыш  сынып мұғалімі

Клауова  Жаннагүл  Қизатоллақызы

                       Ана  тілі    3- сынып

Сабақтың тақырыбы:  Құстар айтысы   
Сабақтың мақсаттары:

 1)Білімділігі:  Оқушыларға  мәтіннің  мазмұнын  игерту.
2)Д амытушылығы:Жаңа  технология  стратегияларын пайдалана  отырып,ой  өрісін  шығармашылыққа  баулу.  3)Тәрбиелігі: Белсенділігін арттыра отырып, ұйымшыл, тату болуға,  құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, сұрақ - жауап,   топтастыру, салыстыру, сахналау .   
Сабақтың көрнекілігі:    Мақал - мәтелдер, венн диаграммасы, Құстардың суреті, слайдтар, карта.
Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру.
     Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім.
    Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
    Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені,
    Болашағым, бақытым, дара тілім.

II. Үй тапсырмасын сұрау.

1- бөлім   Сәлемдесу - адамгершілік   белгісі.
2- бөлім   Ашулы   көк   қаршыға.
3- бөлім  Қарт  әншінің  батасы.

4- бөлім  Күндей жомарт, шөлдей сараң қарт.

Қарт әнші өзіне сәлемдесуге келген жас балаға риза болып , болысқа бермеген қимас қаршығасын балаға ұсынады.

Халқымыз ер жүрек батырларын қыранға, сұлуларын аққуға

Әншілерін бұлбұлға теңеген.

Біздің елде құстардың 489 түрі мекендейді, олар далалы , шөлді, орманды,таулы,сулы жерлерде болады. 80%-ті  ағашты зиянкестерден қорғайды .

III.ЖАҢА САБАҚ: Құстар айтысы (Үнді ертегісі)

Олай болса, бүгін құстар айтысы атты үнді ертегісімен танысамыз.

1.Картамен жұмыс . Үнді мемлекетін көрсету.

 Үндістанның астанасы - Дели қаласы. (картадан көрсету)

2.Үнді сөзімен байланысты өмірде не бар ?

Үнді  шайы, үнді биі,  үнді  киносы.

3.Жұмбақтар: Көгершін , Қарға , Торғай.

Бейбіт құсы аталады,

Бар әлемге жар салады.

Танисың ба ол құсты

Аты қалай аталады?             ( Көгершін)

 

Ұшқаны қызық жалпылдап,

Өзі сондай қарқылдақ          ( Қарға )

 

Итпен бірге таласып,

Табаққа қонып қоймайды

Білесің бе айта ғой,

Танисың ба?                      (Торғай)

4. Құстар айтысы (Үнді ертегісі)

Ертегі деген не?

Ертегі – адамның қиялынан  туған  ой  жүйріктігінен  пайда болған  шығарма.  Ертегілер қиял- ғажайып, хайуанаттар туралы, шыншыл ертегілер болып бөлінеді.

5.Оқулықпен жұмыс.

6.Сөздік жұмыс.

Жанжал - ұрыс, керіс.
Құсбегі – құс өсіруші, баптаушы.

7. Салыстыру.
- Сонымен бұл ертегідегі негізгі ой ынтымақ пен алауыздық екен.
- Олай болса, салыстырайық.
                           Ынтымақ -Алауыздық
                           Бірлік -Келіспеушілік
                          Сенімділік -Сенімсіздік

8.Сергіту сәті.

Біз балдырған баламыз

Құстай қанат қағамыз

Дүниені аралап

Оқып білім аламыз

Көзді салып қараңыз

Былай қанат қағамыз.

9.Топтық жұмыс.

 I топ.
Мәтінге жоспар құрыңдар.

II топ.

Мәтінді сахналау. (Қарға мен көгершіннің айтысы)

10. Құстарға көмек ( Ойын ) Тапсырмаларды орындау.

1.Келеді көп құс ұшып

Кептер , аққу , қосшымшық

Сауысқан , қарға , торғайда

Ұшып жур осы тоғайда

Қанша құс бар қосып шық ( 7 )  

2.Төменде үш қаз ұшады

Үшеуі бұлтты құшады

Өзеннен көрдік екеуін

Айтшы қаз нешеу екенін. ( 8 )

3. «Құстар» қай сөз табы, сұрақ қой , дыбыстық талдау жаса.

1 1.Қызықты мағлұматтар.

Ең кішкентай  құс- колибри

Ең үлкен  құс- түйеқұс

Ең алып  құс-самұрық

Ең жүзгіш  құс- пингвин

Ең қырағы  құс- сұңқар

12.Шығармашылық тапсырма.

I топ. Қарғаға мінездеме

II топ. Көгершінге мінездеме

IV. Бағалау.

V. Сабақты қорытындылау.

Мәтіндегі негізгі ой?

Құсбегі деген кім?

Мәтіндегі құстардың атын ата.

Бұл ертегі ертегінің қай түріне жатады?

VI. Үйге тапсырма:

1.Ертегінің    мазмұнын әңгімелеу.

2.Осы мәтін негізінде 5 - 6 сөйлемнен тұратын эссе жазу.

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

Автор Клауова Жаннагүл Кизатоллакызы
Дата добавления 05.03.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 2403
Номер материала 57601
Скачать свидетельство о публикации
