Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыАлыстау жылдамдығы

Алыстау жылдамдығы

Скачать материал

Күні

Пәннің атауы

Математика

Тақырыбы:

Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Алыстау жылдамдығы.

Мақсаты:

Бір-бірінен қарама-қарсы қозғалыс бағытын (алыстау) мағынасын ұғынады, қозғалысқа  байланысты есептерді шығаруда сызба, кесте бойынша шығаруға жаттығады.

1) Мазмұнына байланысты: Денелердің қозғалыс бағытын анықтап,есеп мазмұнына сәйкес сызба сызады,шығарады;

2) Сын тұрғысынан ойлау:    Қозғалыс  шамаларының  тәуелділігін есептеуде  қолдана білуге үйренеді;

3) Топпен жұмыс: Оқушылардың  математикалық ой-белсенділігі қалыптасып сабаққа қызығушылығы артады;

Оқыту нәтижесі

Бірінен-бірі  қарама-қарсы бағыттағы  қозғалыс  кезіндегі алыста жылдамдығын табуды  үйренеді

Есепті өздігінен талдап, түсініп шығаруға дағдыланады

Ойлау қабілеті артады

Негізгі идеялары

Топпен және жұппен  жұмыс  жасату  арқылы  оқушыларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу .

Жетістік критерийі

v  Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс жағдайындағы алыстау  жылдамдығын табуды үйренеді.

Сілтеме:

Математика 4 сынып, оқулық

Күтілетін нәтиже:

v  Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс жағдайындағы алыстау  жылдамдығын табуды;

v  Формуламен жазуды;

v  Берілген сызба сурет бойынша мәтінді есеп құрастыруды;

Ақпарат көздері, қолданатын материалдар

 тақырыпқа байланысты парақшалар,  А4 форматтағы қағаздар, маркер, стикер

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу.

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету: ашық сұрақтар қою,

Негізгі дереккөздері:

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 2015 жыл, математика оқулығы, әдістемелік журналдар.

Сабақтың барысы:

Мұғалім әрекеті:

Тапсырмалар береді.

Оқушы әрекеті:

Тапсырмалар орындайды, талдайды.

Ұйымдастыру

 2 минут

 Шаттық шеңберін құру. Бір-біріне сәттілік тілеу.

Қызығушылығын ояту

«Ой шабуылы» әдісі

3 минут

Сұрақ-жауап.

1. Қозғалыс жылдамдығы  дегеніміз не ?
2. Жылдамдықтың  қандай өлшеу бірліктерін білеміз ?
3. Жылдамдықты қандай әріппен белгілейміз ?
4. Барлық  денелердің жылдамдықтары  бірдей ме ?
5. Жылдамдық пен уақыт арқылы жүрілген жолды қалай өрнектейміз?

6. Жылдамдықтың  бағытын қандай жағдайда оң, ал қандай жағдайда теріс деп алу келісілген?

7. Қозғалыс шамаларының бір-біріне тәуелділігін тұжырымдайды;

 

       Формула

            Ереже

І топ

    S= U*t

 Қашықтықты табу үшін жылдамдықты уақытқа көбейтеді.

ІІ

топ

    U= S : t

Жылдамдықты табу үшін,қашықтықты уақытқа бөледі.

 

ІІІ

топ

    t = S: U

Уақытты табу үшін,қашықтықты

жылдамдыққа бөледі.

Білу-түсіну.

7 минут

 

№1 есеп.

Сызбаға қарайық. Жаяу бірінен-бірі алыстап барады.
V¹=4 км/сағ -------------------- t =3сағ --------------------- V²=6 км/сағ

-----------------------------------S = ? км
Уақыт бірлігінде нысандардың бірірінен-бірі алыстауын алыстау  жылдамдығы дейді. Бірінен-бірі қарама - қарсы бағытта қозғалу кезінде алыстау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең болады.
V алыстау = V¹ + V²
6 + 4 = 10 ( км/сағ )- жаяу адамдардың  алыстау жылдамдығы.
Біріне-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс кезінде алыстау

жылдамдығы  жылдамдықтардың қосындысына тең.   6+4=10км/сағ.-жаяу адамдардың бірінен-бірі алыстау жылдамдығы.

Қолдану.

Оқулықпен жұмыс

Тақтамен жұмыс.

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№2 есеп. Есептердің шартын, сұрағын, шешуін және жауабын бір-бірімен салыстыр.

а) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ, ал екіншісінікі 10 км/сағ. Олар 2 сағ. кейін бір-бірінен қандай қашықтықта болады?

 

 

ә) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ, ал екіншісінікі 10 км/сағ. Неше сағаттан кейін олардың арақашықтығы 44 км болды?

 

 

б) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. 2 сағ. кейін олардың арақашықтығы 44 км болды. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ. болса, екіншісі қандай жылдамдықпен жүрген.

 

Есеп 3

Тігін цехы 35 м матадан 7 көйлек тікті. 75 м матадан осындай  неше көйлек тігуге болады.

 

 

Есеп 4

Динараның 500 тг бар еді. Ол оның 180 тг. пияз, алқалған ақшасының жартысына картоп сатып алды.Динараның қанша ақшасы қалды?

№2 есеп. Есептердің шартын, сұрағын, шешуін және жауабын бір-бірімен салыстыр.

а) V1-12 км/сағ

V2-10 км/сағ

t- 2 сағ

S-?

V=V1+V2;

12+10=22

S= V×t

S=2×22=44

Жауабы: 44  км

 

ә)  S=44 км

    V1- 12 км/сағ

    V2- 10 км/сағ

     t-? сағ

V=V1+V2;

12+10=22

t = S: V

44:22=2

Жауабы: 2сағ. кейін

б) S=44 км

    V1- 12 км/сағ

    V2- ? км/сағ

     t-2 сағ

V=S:t

V= 44:2=22км

22 км –12 км/сағ =10 км/сағ

Жаубы: 10 км/сағ

 

Есеп 3 . талдау, шығару: 
35м-7көйлек 
75м-? көйлек 
Ш: 75 : (35:7)=15 (көйлек) 
Ж: 15 көйлек

 

Ш: (500-180):2=160тг 
Ж-ы: Қалғаны 160тг. 

Талдау.

Өткенді еске түсіру.

3 минут

 

 

 

 

№6. Амалдарды орындау (3 нұсқаға бөлу): 

7км834м×4=31км336м             13сағ48мин×5=69сағ 
9км7м×8=72км56м                  

16м 74см:9=186см 
16кг752г:8= 2кг94г                   1т20кг:4=1020кг:4=255кг 
4т8кг:8=4008:8=501кг             

14м 35см:5=1435:5=287см 
18т8ц:4=188ц:4=47ц 

Жинақтау.

Қолжетімді тапсырма

3 минут

 

 

 

 

 

№5    бөліндінің мәнін тап

 

 

 

 

 

«Бір сөзден көп сөз» құрастыру:

 

 

 

№5

І нұсқа                                        ІІ нұсқа 
8953:7=1279
                             7080:5=1416 
42568:8=5321
                           30744:9=3416 

 

Ітоп

жылдамдық

Жыл,адым,мал,жылы,дымқыл, дамыл,қыл,

алдым, алды,қыжыл.

ІІ топ

қашықтық

Қашық,ашық,ақы,

ақтық,тық,қаш,шақ,

ІІІ топ

уақыт

Ақ,уақ,ақы,тақ,тауық,уық,тау,ату,ат.

Бағалау.

 2минут

1.      Алыстау жылдамдығы неге тең?
Жылдамдықтардың қосындысына
Жылдамдықтардың айырмасына
Жылдамдықтардың көбейтіндісіне

2.      Формуламен жазып көрсет

Сабақты қорытындылау.

Рефлексия бөлімі.

2 минут

Жазбаша кері байланыс орнату.

Бүгінгі алған білімдеріңіз толықты ма? Өздеріңізге не алдыңыздар?

Жазбаша кері байланыс жаза отырып, «Білім ағашына» іледі.

Үйге: №7, 8

Бағалау.

2 минут

Смайлик арқылы

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Алыстау жылдамдығы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Консультант по финансам

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
