Главная / Начальные классы / « Көктем сәні » халық ауыз ертегісі

« Көктем сәні » халық ауыз ертегісі


Тақырыбы : « Көктем сәні » халық ауыз ертегісі


Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік мақсаты: Ертегінің мазмұнын түсініп, мағынасын ашуға ,еркін сөйлей білуге үйрету.

2. Дамытушылық мақсаты: Сөздік қорын , логикалық ойын, актерлық қабілетін дамыту.

3. Табиғатты қорғауға, әсемдікті қадірлеуге, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.


Міндеттері:

- үй тапсырмасына жауап беру;

  • жазба жұмыстарын сауатты орындау;

  • ертегінің мазмұнын түсіп оқу ;

  • ертегідегі жануарларды ажырату;

  • ертегінің мағынасын ашу ;

  • диалогтың не екендігін түсіну ;

  • табиғаттың аң - құстарына қамқор болуға тәрбиелеу.


Көрнекілік:


  • Бейінтақтамменен сабақ өткізу, аңдардың суреттері, сызба.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, әңгімелеу, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

Псилологиялық жаттығу орындау арқылы оқушылардың зейінін, назарын сабаққа аудару.

Мұғалімнің сөзі

Балалар, сіздер сабаққа зейін қойыңдар!Іштеріңнен :

«Мен жақсы адаммын, мен үлкенмін ! – деп бірнеше рет қайталаңдар. Бір-біріңе қарап жымиыңдар»

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Ілияс Жансүгіровтың «Жазғытұрым өлеңін» жатқа айту, мағынасын сұрау. «Көктем» тақырыбына шығарма жазған шығармасын оқыту.

Өлеңде көктемнің қандай белгілері жайлы айтылған.

ІІІ Білімдерін тексеру:

1. Саған көктем мезгілі ұнай ма?

2. Несімен ұнайды?


hello_html_3da7fd73.png




ІҮ Мақсат қою кезеңі

1. Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Жаңа сабаққа даярлық

Сіздер қандай ертегіні білесіздер?

Ү Жаңа сабақ

Мұғалім сөзі

-Балалар, жаңа сабақта сіздердің жақсы көретін, жан-жануарлар туралы ертегіні оқимыз.

- Бұл ертегінің авторы жоқ, бірақ халық ауыз ертегісі.

-Халық ауыз ертегісі деген сөзді сіздер қалай түсінезісдер?

Оқушылардың жауабын тыңдау

Мұғалімнің сөзі

-Дұрыс айтасыздар, балалар, бұл ауыздан-ауызға таралған, біздің күнімізге дейін жеткен ертегілер.

Оқушылар ертегіні өз бастақ дауыстап оқиды.

Сол кезде бейінтақтада осы ертегінің ішіндегі аңдардың суреті кезекпе –кезек көрсетіледі.


hello_html_3da7fd73.png


hello_html_m3dac5f97.jpghello_html_m6d9825ee.jpghello_html_m6d9825ee.jpg


hello_html_29ecfc45.jpghello_html_m5575f243.jpghello_html_m5575f243.jpg









Ертегіні түсініп рольге бөліп оқу.

Сөздік жұмысы

1.Шалқыған көңіл

2.Жылылық

3. Нөсер


Мұғалімнің сөзі

-Балалар сіздер қазір осы ертегіні рөльге бөліп, қойылымын көрсеткіңіз келеме?

Оқушылардың келісімін алғаннан кейін, мұғалім оқушыларға алдын ала даярланған аңдардың бейне суретін таратып береді.

Мұғалімнің сөзі

-Қазір балалар, қай аңның суретін алсаңдар сол аңның оқулықтан сөзін оқып жатқа айтуға даярланып отырыңдар.

Оқушылар даяр болған кезде мұғалім «Көктемнің сәні» тақырыбындағы ертегіні басқа сынып оқушыларына қойылым ретінде көрсетеді.

Сұрақтарға жауап беру

1. Аң патшасы арыстан екендігін ертегінің қай жерінен байқадыңдар?

2. Ертегіде қандай аңдар жайлы айтылған?

3. Бұлғын не деді?

4. Қалай ойлайсың?

5. Басқа аңдар бұлғынмен келісті ме?

6. Сенің пікірің?

Қорытынды

Оқушылардың білімін тексеру мақсатында сызбаны толтыру.

Мұғалім алдын-ала даярланған күлтелерді гүлдің айналасына орналастыруды сұрайды.

Бұл күлтелердегі сөздер аңдардың көктем сәні дегеніміз не сұрақтарының жауабы.

hello_html_3da7fd73.png

Мұғалімнің сөзі

1.Бүгін қандай тақырып өттік?

2. Ертегі сіздерге ұнады ма?

3. Өзің осы гүлді тағы қандай гүл шоғымен толтырар едің?

4. Көктемде тағы қандай өзгерістер болады?

Сергіту сәті

Балалар сіздер көктем мезгілін жақсы көресіздер екен олай болса, «Көктем» өлеңінің бір шумағын жатқа айтайық.

Үйге тапсырма

1.Ертегіні оқу, әңгімелеу.

2. Көктем мезгіліне сурет салу.

3.Бағалау, мадақтау.



http://videouroki.net/filecom.php?fileid=98703043

hello_html_m35cb9835.png

hello_html_722c092d.gif







Облыстық семинар

2014жыл


Ашық сабақ тақырыбы:

«Көктем сәні»














Бастауыш сынып мұғалімі

Наурызбаева Гүлзира Табелгановна










« Көктем сәні » халық ауыз ертегісі
  • Начальные классы
Описание:

Тақырыбы : « Көктем сәні » халық ауыз ертегісі

 

Сабақтың  мақсаты: 

       1.Білімділік мақсаты: Ертегінің мазмұнын түсініп, мағынасын ашуға ,еркін сөйлей білуге үйрету.

        2. Дамытушылық  мақсаты: Сөздік қорын , логикалық ойын, актерлық қабілетін  дамыту.

        3. Табиғатты қорғауға, әсемдікті қадірлеуге, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

 

Міндеттері:

  -      үй тапсырмасына жауап беру;

-          жазба жұмыстарын сауатты орындау;

-          ертегінің мазмұнын түсіп оқу ;

-          ертегідегі жануарларды ажырату;

-          ертегінің  мағынасын ашу ;

-          диалогтың не екендігін түсіну ;

-          табиғаттың  аң - құстарына   қамқор  болуға  тәрбиелеу.

 

Көрнекілік:

 

-        Бейінтақтамменен  сабақ өткізу, аңдардың суреттері, сызба.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, әңгімелеу, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

 І Ұйымдастыру кезеңі

 Псилологиялық жаттығу орындау  арқылы оқушылардың зейінін,  назарын сабаққа аудару.

Мұғалімнің сөзі

Балалар, сіздер сабаққа зейін қойыңдар!Іштеріңнен :

«Мен жақсы адаммын, мен үлкенмін ! – деп бірнеше рет қайталаңдар. Бір-біріңе қарап жымиыңдар»

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Ілияс Жансүгіровтың «Жазғытұрым өлеңін» жатқа айту, мағынасын сұрау. «Көктем» тақырыбына шығарма жазған шығармасын оқыту.

Өлеңде көктемнің қандай белгілері жайлы айтылған.

ІІІ Білімдерін тексеру:

1. Саған көктем мезгілі ұнай ма?

2. Несімен ұнайды?

 

 

 

 

ІҮ Мақсат қою кезеңі

1. Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Жаңа сабаққа даярлық

Сіздер  қандай ертегіні  білесіздер?

Ү Жаңа сабақ

Мұғалім  сөзі

-Балалар, жаңа сабақта сіздердің жақсы көретін, жан-жануарлар туралы ертегіні оқимыз.

- Бұл ертегінің авторы жоқ, бірақ халық ауыз ертегісі.

-Халық ауыз ертегісі деген сөзді сіздер қалай түсінезісдер?

Оқушылардың жауабын тыңдау

Мұғалімнің сөзі

-Дұрыс айтасыздар, балалар, бұл ауыздан-ауызға таралған, біздің күнімізге дейін жеткен ертегілер.

  Оқушылар ертегіні өз бастақ дауыстап оқиды.

Сол кезде бейінтақтада осы ертегінің ішіндегі аңдардың суреті кезекпе –кезек көрсетіледі. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ертегіні түсініп рольге бөліп оқу.

Сөздік жұмысы

1.Шалқыған көңіл

2.Жылылық

3. Нөсер

 

Мұғалімнің сөзі

-Балалар сіздер қазір осы ертегіні рөльге бөліп, қойылымын көрсеткіңіз келеме?

Оқушылардың келісімін алғаннан кейін, мұғалім  оқушыларға алдын ала даярланған аңдардың бейне суретін таратып береді.

Мұғалімнің сөзі

-Қазір балалар, қай аңның суретін алсаңдар сол аңның оқулықтан сөзін оқып жатқа айтуға даярланып отырыңдар.

Оқушылар даяр болған кезде мұғалім «Көктемнің сәні» тақырыбындағы ертегіні басқа сынып оқушыларына қойылым ретінде көрсетеді.

Сұрақтарға жауап беру

1. Аң патшасы арыстан екендігін ертегінің қай жерінен байқадыңдар?

2. Ертегіде қандай аңдар жайлы айтылған?

3. Бұлғын  не деді?

4. Қалай ойлайсың?

5. Басқа аңдар бұлғынмен келісті ме? 

6. Сенің пікірің?

Қорытынды

Оқушылардың білімін тексеру мақсатында  сызбаны толтыру.

 Мұғалім алдын-ала даярланған күлтелерді гүлдің айналасына орналастыруды сұрайды.

Бұл күлтелердегі  сөздер аңдардың көктем  сәні  дегеніміз  не  сұрақтарының  жауабы.

Мұғалімнің сөзі

1.Бүгін қандай тақырып өттік?

2. Ертегі сіздерге ұнады ма?

3. Өзің осы гүлді тағы қандай гүл шоғымен толтырар едің?

4. Көктемде тағы қандай өзгерістер болады?

 Сергіту сәті

Балалар сіздер көктем мезгілін жақсы көресіздер екен олай болса, «Көктем» өлеңінің бір шумағын жатқа айтайық. 

 Үйге тапсырма

1.Ертегіні оқу, әңгімелеу.

2. Көктем мезгіліне сурет салу.

3.Бағалау, мадақтау.

 

 Тақырыбы : « Көктем сәні » халық ауыз ертегісі

 

Сабақтың  мақсаты: 

       1.Білімділік мақсаты: Ертегінің мазмұнын түсініп, мағынасын ашуға ,еркін сөйлей білуге үйрету.

        2. Дамытушылық  мақсаты: Сөздік қорын , логикалық ойын, актерлық қабілетін  дамыту.

        3. Табиғатты қорғауға, әсемдікті қадірлеуге, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

 

Міндеттері:

  -      үй тапсырмасына жауап беру;

-          жазба жұмыстарын сауатты орындау;

-          ертегінің мазмұнын түсіп оқу ;

-          ертегідегі жануарларды ажырату;

-          ертегінің  мағынасын ашу ;

-          диалогтың не екендігін түсіну ;

-          табиғаттың  аң - құстарына   қамқор  болуға  тәрбиелеу.

 

Көрнекілік:

 

-        Бейінтақтамменен  сабақ өткізу, аңдардың суреттері, сызба.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, әңгімелеу, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

 І Ұйымдастыру кезеңі

 Псилологиялық жаттығу орындау  арқылы оқушылардың зейінін,  назарын сабаққа аудару.

Мұғалімнің сөзі

Балалар, сіздер сабаққа зейін қойыңдар!Іштеріңнен :

«Мен жақсы адаммын, мен үлкенмін ! – деп бірнеше рет қайталаңдар. Бір-біріңе қарап жымиыңдар»

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Ілияс Жансүгіровтың «Жазғытұрым өлеңін» жатқа айту, мағынасын сұрау. «Көктем» тақырыбына шығарма жазған шығармасын оқыту.

Өлеңде көктемнің қандай белгілері жайлы айтылған.

ІІІ Білімдерін тексеру:

1. Саған көктем мезгілі ұнай ма?

2. Несімен ұнайды?

 

 

 

 

ІҮ Мақсат қою кезеңі

1. Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Жаңа сабаққа даярлық

Сіздер  қандай ертегіні  білесіздер?

Ү Жаңа сабақ

Мұғалім  сөзі

-Балалар, жаңа сабақта сіздердің жақсы көретін, жан-жануарлар туралы ертегіні оқимыз.

- Бұл ертегінің авторы жоқ, бірақ халық ауыз ертегісі.

-Халық ауыз ертегісі деген сөзді сіздер қалай түсінезісдер?

Оқушылардың жауабын тыңдау

Мұғалімнің сөзі

-Дұрыс айтасыздар, балалар, бұл ауыздан-ауызға таралған, біздің күнімізге дейін жеткен ертегілер.

  Оқушылар ертегіні өз бастақ дауыстап оқиды.

Сол кезде бейінтақтада осы ертегінің ішіндегі аңдардың суреті кезекпе –кезек көрсетіледі. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ертегіні түсініп рольге бөліп оқу.

Сөздік жұмысы

1.Шалқыған көңіл

2.Жылылық

3. Нөсер

 

Мұғалімнің сөзі

-Балалар сіздер қазір осы ертегіні рөльге бөліп, қойылымын көрсеткіңіз келеме?

Оқушылардың келісімін алғаннан кейін, мұғалім  оқушыларға алдын ала даярланған аңдардың бейне суретін таратып береді.

Мұғалімнің сөзі

-Қазір балалар, қай аңның суретін алсаңдар сол аңның оқулықтан сөзін оқып жатқа айтуға даярланып отырыңдар.

Оқушылар даяр болған кезде мұғалім «Көктемнің сәні» тақырыбындағы ертегіні басқа сынып оқушыларына қойылым ретінде көрсетеді.

Сұрақтарға жауап беру

1. Аң патшасы арыстан екендігін ертегінің қай жерінен байқадыңдар?

2. Ертегіде қандай аңдар жайлы айтылған?

3. Бұлғын  не деді?

4. Қалай ойлайсың?

5. Басқа аңдар бұлғынмен келісті ме? 

6. Сенің пікірің?

Қорытынды

Оқушылардың білімін тексеру мақсатында  сызбаны толтыру.

 Мұғалім алдын-ала даярланған күлтелерді гүлдің айналасына орналастыруды сұрайды.

Бұл күлтелердегі  сөздер аңдардың көктем  сәні  дегеніміз  не  сұрақтарының  жауабы.

Мұғалімнің сөзі

1.Бүгін қандай тақырып өттік?

2. Ертегі сіздерге ұнады ма?

3. Өзің осы гүлді тағы қандай гүл шоғымен толтырар едің?

4. Көктемде тағы қандай өзгерістер болады?

 Сергіту сәті

Балалар сіздер көктем мезгілін жақсы көресіздер екен олай болса, «Көктем» өлеңінің бір шумағын жатқа айтайық. 

 Үйге тапсырма

1.Ертегіні оқу, әңгімелеу.

2. Көктем мезгіліне сурет салу.

3.Бағалау, мадақтау.

 

Автор Гайыпбаева Моншак Курбанбаевна
Дата добавления 14.02.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 1077
Номер материала 56310
Скачать свидетельство о публикации
