Главная / Биология / 6 сынып.Таңдау курсы "Адыраспан- дәрілік өсімдік."

6 сынып.Таңдау курсы "Адыраспан- дәрілік өсімдік."

Таңдау курсы: Жасыл дәріхана.

14.01.15 ж.

6 ғ сыныбы.

Сабақтың тақырыбы :Адыраспан –дәрілік өсімдік.

Сабақтың мақсаты :

Адыраспан туралы түсінік беру, оның денсаулыққа пайдасы зор екендігі туралы айту.

1.Білімділік:

Халық медицинасының негізінде адыраспанның адам денсаулығын жақсартуда маңызы зор екендігі туралы білім беру.

2.Дамытушылық:

Жалпы қабілеттілікті, еріктілікті, танымдық қызығушылықты,біліктілікті қалыптастыру.

3.Тәрбиелік:

Табиғатты сүюге,қоршаған ортаны аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақ өткізу әдісі:Сұрақ-жауап, сайыс түрінде, баяндау,жеке және топпен.

Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта, адыраспанның, дәрілік өсімдіктердің кеппешөптері,суреттер,сөзжұмбақтар,таратпа материалдар.

Пән аралық байланыс: География,медицина,химия.

I. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу, түгендеу.
2.Сабақтың мақсатын жариялау.


II. Үй тапсырмасын сұрау:
1.Жасыл қорғаушылар деген кімдер?

2. Жасыл қорғаушылардың мақсаты не?

3.«Жасыл ел» жастар отрядының қандай жұмыстарын білесіңдер?

4. Жазғы демалыста мектеп ауласында не істейсіңдер?

Слайд көрсету: Жасыл ел.

Кім көп біледі?Ол үшін 3 қатардан 3 оқушы шығып, дәрілік өсімдіктердің аттарын айтып жарысады.Осы дәрілік өсімдіктердің бірі- адыраспанға тоқталамыз.

ІІІ.Жаңа тақырып: Адыраспан –дәрілік өсімдік.

Қасиетті Хантауымның етегінде,Қос тұма, тастақты жер, беткейінде.

Өседі бар ауруға шипа болар,Адыраспан – түйіндер піскен кезде.

Балалар адыраспан туралы кім не біледі?Ол қандай өсімдік?Неліктен ол киелі шөп деп аталады?

Жалпы сипаттама: Адыраспан-түйетабандар тұқымдас, тарамдалған бұтағы мол ,көп жылдық шөптесінді өсімдік, жапырақтары кезектесе бітеді. Бозғылт-сары гүлдері жеке-жеке өседі. Жемісі-қоңыр түсті ірі ұрығы бар, диаметрі 1сантиметрдей шар тәріздес қауашақ. Биіктігі 30-60 сантиметрдей, мамыр-маусым айларында гүлдейді. Улы өсімдік. Құрамында алкалоид бар.

Кездесетін жері: Сортаң топырақты, далалы жер.Пайдаланатын бөлігі: шөбі, жапырағы, гүлі. Кеппешөбін көрсету.

Адыраспанның түрлері: Ақ және қызыл адыраспан.( Слайд көрсету).

Медицина, халық емі: Қолданылуы:



Шебер сынып:Оқушы шығады.1.Адыраспан шөбінен тұнба жасату.

2.Бөлмені залалсыздандыру.

IV.Бекіту сұрақтары: Cөзжұмбақ «Адыраспан».

1. Адыраспанның құрамындағы улы зат( алкалоид).
2. Ауру сөзінің синонимі (
дерт).
3. Адыраспанның қандай түрі бар?(
қызыл,ақ)
4. Адыраспаннан бұлау жасайтын ауру түрі.
(
ревматизм)
5. Адыраспанның тұнбасын қандай ауруға ішеді?
(асқазан)
6. Адыраспанның кездесетін жері? (
сортаң).
7. Ем сөзінің синонимі (шипа).
8. Адыраспанның гүлінің түсі (
ақ).
9. Ағзаның ауруға қарсы тұру қабілеті (
иммунитет)

V.Қорытынды:Постер қорғау.

1.Адыраспан- қандай өсімдік,жалпы сипаттама.

2. Адыраспанның қандай қасиеттері бар?

3. Адыраспанды қандай ауруға қолданады?

VI.Бағалау: Көңілді смайликтер” арқылы бағалау.





















«№15 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ









Ашық сабақ

Таңдау курсы: Жасыл дәріхана.

6 ғ сыныбы.

Сабақтың тақырыбы :

Адыраспан –дәрілік өсімдік.







Өткізген: Айтказина Лязат Болатовна





2015 ж

6 сынып.Таңдау курсы "Адыраспан- дәрілік өсімдік."
  • Биология
Описание:

Таңдау курсы: Жасыл дәріхана.

14.01.15 ж.

6 ғ сыныбы.

Сабақтың тақырыбы :Адыраспан –дәрілік өсімдік.

Сабақтың мақсаты :

 Адыраспан туралы түсінік беру, оның денсаулыққа  пайдасы   зор екендігі туралы айту.

 1.Білімділік:

 Халық медицинасының  негізінде адыраспанның адам денсаулығын жақсартуда маңызы зор екендігі туралы білім беру.

  2.Дамытушылық:

Жалпы қабілеттілікті, еріктілікті, танымдық қызығушылықты,біліктілікті қалыптастыру.

  3.Тәрбиелік:

Табиғатты сүюге,қоршаған ортаны аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақ өткізу әдісі:Сұрақ-жауап, сайыс түрінде,  баяндау,жеке және топпен.

Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта, адыраспанның, дәрілік өсімдіктердің кеппешөптері,суреттер,сөзжұмбақтар,таратпа материалдар.

Пән аралық байланыс: География,медицина,химия.

I. Ұйымдастыру кезеңі.           1.Сәлемдесу, түгендеу.
                                                      2.Сабақтың мақсатын жариялау.


II. Үй тапсырмасын сұрау:
1.Жасыл қорғаушылар деген кімдер?

2. Жасыл қорғаушылардың мақсаты не?

3.«Жасыл ел» жастар отрядының қандай жұмыстарын білесіңдер?

4. Жазғы демалыста мектеп ауласында не істейсіңдер?

Слайд көрсету: Жасыл ел.

Кім көп біледі?Ол үшін 3 қатардан 3 оқушы шығып, дәрілік өсімдіктердің аттарын айтып жарысады.Осы дәрілік өсімдіктердің бірі- адыраспанға тоқталамыз.

ІІІ.Жаңа тақырып:       Адыраспан –дәрілік  өсімдік.

Қасиетті Хантауымның  етегінде,Қос тұма, тастақты жер, беткейінде.

Өседі бар ауруға шипа болар,Адыраспан – түйіндер піскен кезде.

Балалар адыраспан туралы кім не біледі?Ол қандай өсімдік?Неліктен ол киелі шөп деп аталады?

Жалпы сипаттама: Адыраспан-түйетабандар тұқымдас, тарамдалған бұтағы мол ,көп жылдық шөптесінді өсімдік, жапырақтары кезектесе бітеді. Бозғылт-сары гүлдері жеке-жеке өседі. Жемісі-қоңыр түсті ірі ұрығы бар, диаметрі 1сантиметрдей шар тәріздес қауашақ. Биіктігі 30-60 сантиметрдей, мамыр-маусым айларында гүлдейді. Улы өсімдік. Құрамында алкалоид бар.

Кездесетін жері: Сортаң топырақты, далалы жер.Пайдаланатын бөлігі: шөбі, жапырағы, гүлі.  Кеппешөбін көрсету.

Адыраспанның түрлері: Ақ және қызыл адыраспан.( Слайд көрсету).

Медицина, халық емі: Қолданылуы:

 

Шебер сынып:Оқушы шығады.1.Адыраспан шөбінен тұнба жасату.

                                                       2.Бөлмені залалсыздандыру.

IV.Бекіту сұрақтары:  Cөзжұмбақ «Адыраспан».

1. Адыраспанның құрамындағы улы зат( алкалоид).
2. Ауру сөзінің синонимі (дерт).
3. Адыраспанның қандай түрі бар?(қызыл,ақ)
4. Адыраспаннан бұлау жасайтын ауру түрі. 
    (ревматизм)
5. Адыраспанның тұнбасын қандай ауруға ішеді?
    (асқазан)
6. Адыраспанның  кездесетін жері? (сортаң).
7. Ем сөзінің синонимі (шипа).
8. Адыраспанның гүлінің түсі (ақ).
9. Ағзаның ауруға қарсы тұру қабілеті (иммунитет)

V.Қорытынды:Постер қорғау.

1.Адыраспан- қандай өсімдік,жалпы сипаттама.

2. Адыраспанның қандай қасиеттері бар?

3. Адыраспанды қандай  ауруға қолданады?

VI.Бағалау: Көңілді смайликтер” арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

Автор Айтказина Лязат Болатовна
Дата добавления 22.02.2015
Раздел Биология
Подраздел Другое
Просмотров 1444
Номер материала 56882
Скачать свидетельство о публикации
