4-тоқсан: Пән мұғалімі:
Пән мұғалімі: Нұрғазиева Г.Ч.
Мерзімі
16.05.2014 ж.
Сабақтың тақырыбы
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Сілтеме
6-сыныбының қазақ тілі оқулығы, музыкалық аспап туралы презентация.
Жалпы мақсаттар
1. Ұлттық аспаптар туралы білімдерін нақтылай отрып отырып, оқушылардың сөздік қорларын молайту,ауызекі сөйлеу тілін дамыту.
Оқыту нәтижелері
Сабақтың тақырыбы бойынша өз ойларын еркін айтады. Сөздік қорындағы сөздерді қолдана отырып сөйлеп үйренеді. Топтық, жұптық , жұмысқа бейімделеді.
Сабақтың негізгі идеясы
*Сын тұрғысынан ойлау технологиясын, Топтастыру, стратегиясын қолдана отырып оқушыларды ой тастау, топтық ,тапсырмаларды орындауда оқушылар өз жұмыстарына жауапкершілігін сезінуге ықпал етеді. *АКТ-ны қолдана отырып, шығарашылық деңгейге жетелеу.
*Диалогтық оқытуды пайдалана отырып, оқушылардың белсенділігін арттыру.
Сабақтың көрнекілігі
Интербелсенді тақта, маркерлер, плакаттар, түрлі-түсті қағаздар.
Сабақтың өту барысы
Мұғалімнің іс ірекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
уақыт
Ұйымдастыру кезеңі
(психологиялық ахуал)
Амандасу, « Сәлем салу»
тренингін ұйымдастыру.
Ұлттық аспаптардың түрлері бойынша
үш топқа бөлу. Сабаққа
психологиялық тұрғыдан
дайындау, сынып ережесімен
таныстыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Жақсы тілектермен
мадақтау, Бой сергіту сәтін
ұйымдастыру. Сабақтың аяғында рефлексия ұйымдастыру.
Оқушылар шеңбер құра отырып, амандылық-саулық тілейді. Ағылшынша, қытайша, славянша, үндіше сәлемдеседі.
Оқушылар музыкалық аспап түрлері арқылы бөлінеді. Суреттер арқылы сабақтың тақырыбын ашады. (Миға шабуыл)
3
3
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Слайд №1,2.3. Сабақтың тақырыбымен таныстыру
Слайд №2 Сабақтың мақсатын айқындау, оқушылары сабақтың мақсатымен таныстыру.
3
Бағалу криткрийлері мен таныстыру
Үш топқа бағалау парағы беріледі. Бағалау парағында өтілетін тапсырмалар бойынша нақты критерийлер белгіленген. Тапсырмалар бойынша өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы және мұғалімнің жиынтық бағалауы қойылады.
Сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады.Музыка аспаптары туралы мәлімет алады
Оқушылар берілген етістіктермен сөйлемдер құрады.Жұптық жұмыс
3
Қызығушылығын ояту
Ой толғау: Топ бойынша. Музыка тыңдау арқылы музыка аспаптарын тыңдау арқылы атауларын айтады.
Миға шабуыл стратегиясы: №3 слайд.
«Құс жолы»арқылы Көп нүктенің орнына тиісді сөздерді қойып, сөз тіркестерін құрайды. Нотада жасырылған сұрақтарға жауап береді.
Бой сергіту сәтін ұйымдастыру. Сабақтың аяғында рефлексия жүргізіу.
Топ бойынша әр-түрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындайды. . Сынып бойынша өз пікірлерімен бөліседі.
7
Негізгі идеяны ашу. Ойтолғаныс кезеңі.
Сабақ барысында негізгі идеяны ашу үшін оқушыларға бағыт-бағдар беру. Жаң тақырып бойынша сөйлеу тілін дамытуға түрткі болу. Жаңа тақырып бойынша белгілі нәтижеге жетуді жоспарлау.
№1. Алдын ала берілген тапсырма бойынша музыка аспаптарын сипаттап береді.
Жаңа сөздерді қолданып «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша мәтін құрастыру.
Музыка қойылады,баяу ырғақта мәтін оқылады
№2. Әр топқа мәтін ұсынылады. Топпен талқылап мәтінді аударады. Ұсынылған музыкалық аспапты сипаттап, жасалу жолын туралы әңгімелейді.
Сабақтың барысында
Жаң сөздерді дұрыс қолдана біледі. Берілген мәтінді аударады.
5
7
Сабақты қорытындылау.
Тақырыпқа байланысты «Блиц турнир» жүргізу:
1.Саған музыка ұнай ма?
Маған музыка тыңдау ұнайды.
2. Қандай музыкалық аспаптарды білесін?
Домбыра, қобыз, жетіген, сырнай.
3. Қандай үйірмеге барасын?
Мен домбыра үйірмесіне барамын.
4.Домбыра қандай аспап?
Домбыра шертпелі аспап.
5.Ұрмалы аспап қалай аталады?
Даңғара, дауылпаз.
Оқушылар алған білімдірін ауызекі сөйлеуде қолдану арқылы кері байланысқа шығады.
5
5
Бағалау.
Топ скипері өз тобының сабаққа қатысу белсенділігін атап өтіп жұлдызша беру арқылы бағалап өтеді.
Бағалау критерийлері бойынша жүзеге асады. Жиынтық баға қойылады.
Өзін-өзі бағалайды, топ стипері бағалайды.
Үй тапсырмасын беру.
«Музыкалық аспаптар» мәтінді мазмұндау. Көне аспаптар туралы мәлімет жинау.
3
Сабақтың мақсаты:
Ұлттық аспаптар туралы білімдерін нақтылай отрып отырып, оқушылардың сөздік қорларын молайту,ауызекі сөйлеу тілін дамыту.
Сабақтың міндеті :
1.Музыкалық аспаптар туралы толық мағлұмат беру.
Диалогтік әдісті қолдану,
3.Ынтымақтастыққа тәрбиелеу.
Қолданылатын модульдер: «Сын тұрғысынан ойлау», «оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер», «Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Оқытуда басқару және көшбасшылық»,«Оқытуда ақпараттық технологияларды пайдалану», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
Стратегиялық іс -әрекеттер: Диалогтік оқыту, миға шабуыл, кері байланыс, бағалау, АВС сұхбат , «Алма ағашы» стратегиясы,Бір айналым сөйлесу»«Жұптас-ойлан-бөліс»стратегиясы,«Блиц турнир».
Психологиялық ахуал. Ұйымдастыру кезеңі.
Тұлғааралық байланысты орнату.
Оқушылармен амандасып, түгендеу. .Оқушылармен шеңбер құру арқылы, «Амандасу» тренингін өткізу, шағын топтарға бөлу. Спикерлерді оқушылармен ақылдаса отырып, сайлау.
Музыкалық аспаптың үнін тыңдай отырып, алғы сөзбен?,сабақтың тақырыбын ашу.
Оқушылар шеңбер құра отырып, амандылық-саулық тілейді. Ағылшынша, қытайша, славянша, үндіше сәлемдеседі.
Оқушылар музыкалық аспап түрлері арқылы бөлінеді. Суреттер арқылы сабақтың тақырыбын ашады. (Миға шабуыл)
Қима қағаздар
Тұсаукесер
Қызығушылықты ояту
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Музыкалық аспап туралы түсінік беру.
Сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады.Музыка аспаптары туралы мәлімет алады
Оқушылар берілген етістіктермен сөйлемдер құрады.Жұптық жұмыс
интерактивті такта
Негізгі бөлім
Мағынаны тану
Сергіту сәті:
Қара жорға биі
«Менің жанымның үні»
Глоссарий:
таза ауа-чистый воздух
табиғат-природа
бүршік-почка
бүр-бутон
шу-шум
пайдалы-полезно
сайрағанәні-песня
1тапсырма
Жаңа сөздерді қолданып «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша мәтін құрастыру.
Музыка қойылады,баяу ырғақта мәтін оқылады
1тапсырма
Мәтінді оқып, сын есімдерді тауып, жазу «АВС» стратегиясынқолдану.
2-тапсырма
«Жұптас-ойлан-бөліс»стратегиясы бойынша «Көктемгі демалыс» тақырыбына диалог құрастыру
3-тапсырма «Көктемгі демалысты қалай өткіздім?»ментальді карта жасау
Жаңа сөзерді интербелсенді тақтадан бір рет оқиды да,тақта жабылады. Келесі тақтада сөздердің аудармалары ауыстырылып қойылады соны оқушылар дәптерлеріне дұрыс аудармасын таып жазады. Жазып болған соң тақтаға қарап тексереді.
Жаңа сөздерді қолданып, топтағы әр оқушы тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен жалғастырып,логикалық байланысқан мәтінқұрады.
Мәтінді оқып, етістіктерге сұрақ қою арқылы тауып, жазады. Бірінші топ екінші топка сұрақ қояды ,екінші топ жауап береді, үшінші топ жазып алып отырып диалог құрастырады , төртінші топ бақылап бағалайды.
Оқушылар жұптасады, ойлана отырып диалог құрастырады
Оқушылар
өздерінің көктемгі демалыста қалай демалғандарын, қайда барғандары, немен айналысқандары туралы кластер құрайды.
Қалам ,дәптер мәтін,сөздік
Постер ,маркер
Тақырыпқа байланысты «Блиц турнир» жүргізу:
1. Көктем айлары қандай?
2. Көктемде қандай мерекелер болады?
3. Көктемде ауа райы қандай болады?
4. Адамдар қалай киінеді?
5. Табиғатта қандай өзгерістер болады?
Сол тапсырмаларға жауап береді.
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма беру
«Алма ағашы» стратегиясын қолдану. «Бүгінгі сабақтан алған әсерім»
Оқушыларды әр тапсырмадан кейін өз өздерін бағдаршам арқылы бағалау.
Ережені жаттау,күз мезгілінің құрып келу
Оқушы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашатын бір сөйлем жазады.
Смайликтер
1-кезең Ұйымдастыру
Сөздікпен жұмыс
Жазба жұмысы
Шығармашылық жұмыс
Кері байланыс
Топ басшысы
Жиынтық
баға