Главная / Начальные классы / 4 сынып Дүниетану "Балықтар"

4 сынып Дүниетану "Балықтар"

Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы

«№ 32 жалпы орта білім беретін мектеп»КММ











hello_html_m366e330f.gif

Дүниетану

Тақырыбы: Балықтар










Бастауыш сынып мұғалімі: Қайрақбаева Лаура Ержанқызы










Күні:

Тақырыбы: Балықтар 
Мақсаты :1.Балықтардың тіршілігі және олардың сыртқы құрылысы туралы

оқушыларға түсінік беру. 
2.Дүниетанымдарын,сабаққа деген қызығушылықтарын арттыра

отырып, сөздік қорын байыта отырып,өз ойларын еркін жеткізе

білуге дағдыландыру. Оқушылардың қиялдарын дамыту. 
3.Балықтардың маңызын түсіндіре отырып,оларды қорғауға

баулу. 
Сабақтың түрі:Ашық сабақ.

Пән аралық байланыс: бейнелеу өнері. 
Сабақтың көрнекіліктері: суреттер, сергіту сәті, слайдтар, музыка, т.б. заттар.
Сабақтың барысы: 
І.Ұйымдастыру кезеңі. 
-Балалар,казір бізде дүниетану сабағы.Қанеки оқу-құралдарымызды реттеп сабаққа дайындалайық.Сабақты бастамас бұрын сендердің назарларыңды интерактивті тақтаға аударамын . 
(Психологиялық дайындық.Бейнеролик көрсету) 
-Балалар,сендерге ұнады ма? 
-Ендеше,бүгінгі сабағымыз қызықты өту үшін сендерге және өзіме сәттілік тілеймін. 
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін біз мына сөзжұмбақты шешуіміз қажет.(интерактивті тақтадағы сөзжұмбақты шеше отырып,жауаптарын балалардың өздеріне жазғызу) 
Тапсырмалары : 
1. Қосмекенділердің басқаша атауы (амфибия)
2. Кенді пайдалы қазбалардың құрамында не бар (металл)
3. Ең кішкентай құс (колибрий)
4. Жердің өсімдік өсетін құнарлы беті. (Топ
ырақ)
5. Қорегін ұшып жүріп табатын құс (
қыран)
6. Бунақденелілер мен буынаяқтыларды бір сөзбен не дейміз (Жәндік
тер)
7.Суды өткізбейтін тау жынысы (гр
анит)
8. Бауырымен жорғалаушылардың екінші атауы (
рептилия)

hello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif

hello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif

hello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif

hello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif


hello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif

hello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif

hello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif

hello_html_m2d1c4ec0.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gifhello_html_m454f7d9b.gif




-Тамаша.Қанеки хормен ортада шыққан сөзді оқып жіберейікші.(Балықтар) 
-Ендеше біздің бүгін өтетін тақырыбымыз «Балықтар»екен. 


ІІ. Жаңа сабақ 
Мұғалімнің түсіндірмесі: 
Балықтар дүние жүзіндегі кез келген су қоймасында (мұхит, теңіз,көлдер,өзендерде )тіршілік етеді.Балықтар - омыртқалы жануарлар. Балықтар тек суда ғана тіршілік етеді, сондықтан олардың дене пішіні мекен ететін орны мен тіршілік жағдайларына байланысты алуан түрлі болып келеді. Енді балықтың сыртқы құрылысына назар аударайық.(Балықтың суретін көрсету) 


1.Балықтардың денесі қабыршықтан тұрады. 

2.Балықтар өмір бойы желбезек арқылы тыныс алады. 
Бастың артқы және бүйір жағында жалпақ желбезек қақпалары болады. Желбезектер осы қақпақтардың астында орналасқан. 


3.Жүзбе қанаттары тепе-теңдікті сақтап,бағытын анықтай алады,яғни балықтың жүзу кезіндегі түрлі қимылдары, олардың қанаттарының түрліше қозғалуына байланысты. Балықтар қос қанаттары арқылы су ішінде денесін бұрып отырады. Егер қос қанаттарын денесіне таяп байласақ, олар бауырын судың бетіне қаратып қалқып су бетіне шығады 


4.Балықтардың ілгері қарай қозғалуына құйрық қанаты басты органы болып табылады, ол денені басқару қызметін атқарады. 


5.Барлық сүйекті балықтардың торсылдағы болады.Ол судың төмеңгі қабаттарына дейін баруға мүмкіндік жасайды. 
Балықтардың адам өміріндегі маңызы өте зор. Балықтан тамақтық продуктылар өндірумен қатар тіршіліктік маңызы бар пайдалы витамин, қоректік ұн тыңайтқыштық түктер де өндіріледі.Жылына миллиондаған балықтар ауланады да,балықтардың саны азаюда.Сондықтан арнайы су қоймаларында балықтар қолдан көбейтіледі. 

-Балалар,сендер сендер қандай өзендерді білесіңдер?Ал біздің жақта қандай өзен ағады? 
-Қазір Ертіс өзені туралы сендерген әңгімелеп береді.
Ал сендер мұқият тыңдап отырыңдар. 

Ертіс өзені Қытай территориясы, Қазақстан және Ресей территориялары бойынша ағады Қытайдын Қазақстанда Қара Ертіс деген атаумен ағып, ағынды Зайсан көліне құяды.
Ертіс Зайсан көлінен ағып Бұхтармы, Өскемен, Шульба су қоймаларынан Оба өзеніне келіп құяды

Іле өзені сияқты Ертіс өзені де Қазақстан үшін тұщы судың қайнар көзі болып саналады, Республикамыздың экономикасында маңызды рөлге ие, Ертіс – Қарағанды арнасымен Астана қаласын ауыз сумен қамтамасыз етеді сонымен қатар, Қарағанды, Семей, Павлодар, Екібастұз, Теміртау, Орталық Қазақстанның ауылшаруашылығын сумен қамтамасыз етуде. 

Ертіс – демалуды ұнататындардың сүйікті орны. Қысы, жазы көптеген балық аулаушылар бос уақыттарын өзеннің маңында өткізеді. Ертіс өзенінде мекен ететін шортан, Алабұға және Сазанды, Сүйріктерді көруге болады. Ертіс өзені демалушылардың назарын құмды жағалауларымен тартады. Ыстық күндерде салқын суға түсу, жағалаулардың әсемдігі барлығы, барлығы туристерді арбайды.

hello_html_69cc4aea.jpg hello_html_708525ae.jpg hello_html_m3a1a985e.jpg


-Ертіс өзенінде қандай балықтар бар екен? 
-Біздің бірнеше оқушымыз осы балықтар туралы мәлеметтер жинаған еді,енді соларды тыңдап көрейік.(Оқушылар балықтардың суреттерін көрсете отырып, хабарлама жасайды) 
Саза́н [1] - (латынша Cyprinus carpio) – тұқы тұқымдасына жататын балық. Саза́нның қабыршағы ірі, аузының екі езуінде мұртшалары бар, жұтқыншақ тісі жақсы дамыған. Қазақстанда 2 түр тармағы: Еуропа cаза́ны (Саза́н Cyprinus carpіo) және Арал саза́ны (Саза́н Cyprinus aralensіs) бар. Біріншісі – Жайық, Жем, Еділ өзендерінде, Шалқар мен Каспий теңіздерінің құяр жеріндегі өзендерде; ал екіншісі Арал теңізі, Сырдария, Сарысу, Шу өзендерінің бойында тараған. Ересектерінің ұзындығы 40 – 45 (кейде 100) см-дей, салмағы 2,5 (ірілері 20) кг-дай болады. 

hello_html_m5e43c7eb.jpg

Шортан (лат. Esox lucіus) — албырттар отрядының өзі аттас тұқымдасына жататын балық; ірі жыртқыш, шортан тәрізділер отрядының бір тұқымы. Қазақстанныңбарлық табиғи су айдындарында кездеседі. Дене пішіні жебе тәрізді, ұсақ қабыршақтар жапқан, ұзындығы 1,1 м-ге, салмағы 16 кг-ға жетеді, арқа қанаты аналь (құйрықасты) қанатының деңгейінде, басы жалпақ, ұзын жақтарының астыңғысы үстіңгісінен ілгері ұмсынған. Аузы үлкен, онда көптеген тістері бар, тістерінің өткір қырлары артқа қарай иілген, сондықтан оның аузына түскен жемтігі аузынан кері шыға алмайды. Түсі өзі тіршілік ететін ортасына байланысты құбылып отырады, бүйірінде көлденең жолақты ірі қоңыр түсті дақтары болады.

hello_html_722383f0.jpg

Сүйрік - бекіре тұқымдастарының ішіндегі бірден-бір тұщы су балығы. Оны Каспий, Азов, Қара, теңіздерінен, сондай-ақ Батыс Сібір өзендеріненаулайды. Орташа салмағы 250—800 г.

hello_html_m713f27cc.png

Табан балықтар (Abramis) — тұқы балықтар тұқымдастарына жатады. Тұрғылықты және жартылай тұрғылықты түрлері кездеседі. Жалаңаш төс қыры құрсақ жүзбеқанаттарынан соң орналасқан, анал жүзбеқанаттары ұзын. Еуразия су қоймаларында 3 түрі таралған: бентофаг табан балық, аққөз балық және планктонофаг көктыран. Ең кең таралғаны табан балық. Дене ұзындығы 50 см, сапмағы 5 кг дейін. Солтүстік, Балтық, Ақ Баренц, Қара, Азов, Каспий және Арал теңіздері бассейінін тұрғылықты және өтпелі түрлерін құрайды. Бағалы кәсіпшілік балықтар.

hello_html_m6f54de41.jpg

-Өте жақсы.Қанеки осы беттерді бір-біріне жапсырайықшы.Бізде балықтар туралы кітапша дайын болды. 


ІІІ.Сергіту сәті

«Не жоқ?» ойыны тақтада балық түрлері ілініп тұрады тізіп қойылады, түн болып көзімізді жұмғанда, суреттің біреуі жоғалып кетеді. Сол жоғалған суретті, күн шығып, шайдай ашылғанда оқушылар іздейді. Орнында жоқ суретті оқушылар атын атап, «жоқ» деуі керек.


ІҮ.Сабақты бекіту 
-Балалар,қазір оқулығымыздың 137 бетін ашып,мәтінді бір оқып шығайықшы. 
(Тізбек бойынша мәтінді оқыту) 

Сонымен, 
1. Балықтар қайда өмір сүреді екен? 
2. Балық қалай тыныс алады. 
3. Қанаты,құйрығы қандай қызмет атқарады? 
4. Қандай балықтармен таныстық? 

ІҮ.Практикалық жұмыс. Ойын «Балық аулау» Аквариумды балыққа толтыру


-Ал енді біз аквариум балықтарын бояп аквариумга салайық бояуларыңды дайындап жіберіңдерші. 
Ол ушін біз сендермен мынадай жұмыс жасап көрейік. Қазір сендер мына жерде кишкене колшик корип тұрсындар сол көлшиктен биз балық аулап көрейік, балалар бир бирден балық аулауға кіріседі ал онын ішінен ар түрлі сары, жасыл, қызыл, коңыр түсті фигуралар ауланады әр фигурада тапсырмалар бар қай түсті тапсырманың дұрыс жауабын тапса, балалар алдарындағы балықтарының кез келген ұнған болігін сол түспен бояйды. Тапсырма бітіп бояп болғанда балықтар ауланады, балалар бояған балықтарды аквариумға салады.


Ү.Қорытындылау. 
-Бүгінгі сабақтан естелік ретінде мен сендерге алтын балықтар сыйлағым келіп тұр.Сабаққа белсенді қатысқандарын үшін алғысымды білдіремін. 


Бағалау. 
Үйге тапсырма:
137-138 бет.оқу,мазмұны



























4 сынып Дүниетану "Балықтар"
  • Начальные классы
Описание:

"№32 ЖОББМ" КММ бастауыш сынып мұғалімі Қайрақбаева Лаура Ержанқызы 

Күні:

Тақырыбы:    Балықтар 
Мақсаты :1.Балықтардың тіршілігі және олардың сыртқы құрылысы туралы

              оқушыларға түсінік беру. 
                  2.Дүниетанымдарын,сабаққа деген қызығушылықтарын арттыра

             отырып, сөздік қорын байыта отырып,өз ойларын еркін жеткізе

             білуге дағдыландыру. Оқушылардың қиялдарын дамыту. 
                  3.Балықтардың маңызын түсіндіре отырып,оларды қорғауға  

             баулу. 
Сабақтың түрі:Ашық сабақ.

Пән аралық байланыс: бейнелеу өнері. 
Сабақтың көрнекіліктері: суреттер, сергіту сәті, слайдтар, музыка, т.б. заттар.
Сабақтың барысы: 
І.Ұйымдастыру кезеңі. 
-Балалар,казір бізде дүниетану сабағы.Қанеки оқу-құралдарымызды реттеп сабаққа дайындалайық.Сабақты бастамас бұрын сендердің назарларыңды интерактивті тақтаға аударамын . 
(Психологиялық дайындық.Бейнеролик көрсету) 
-Балалар,сендерге ұнады ма? 
-Ендеше,бүгінгі сабағымыз қызықты өту үшін сендерге және өзіме сәттілік тілеймін. 
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін біз мына сөзжұмбақты шешуіміз қажет.(интерактивті тақтадағы сөзжұмбақты шеше отырып,жауаптарын балалардың өздеріне жазғызу) 
Тапсырмалары : 
1. Қосмекенділердің басқаша атауы 
(амфибия)
2.
Кенді пайдалы қазбалардың құрамында не бар (металл)
3.
Ең кішкентай құс (колибрий)
4. Жердің өсімдік өсетін құнарлы беті. (Топырақ)
5. Қорегін ұшып жүріп табатын құс (қыран)
6. Бунақденелілер мен буынаяқтыларды бір сөзбен не дейміз (Жәндіктер)
7.Суды өткізбейтін тау жынысы (гранит)
8. Бауырымен жорғалаушылардың екінші атауы (рептилия)

 
 

 

 

 

                        

 
 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

-Тамаша.Қанеки хормен ортада шыққан сөзді оқып жіберейікші.(Балықтар) 
-Ендеше біздің бүгін өтетін тақырыбымыз «Балықтар»екен. 


ІІ. Жаңа сабақ 
Мұғалімнің түсіндірмесі: 
Балықтар дүние жүзіндегі кез келген су қоймасында (мұхит, теңіз,көлдер,өзендерде )тіршілік етеді.Балықтар - омыртқалы жануарлар. Балықтар тек суда ғана тіршілік етеді, сондықтан олардың дене пішіні мекен ететін орны мен тіршілік жағдайларына байланысты алуан түрлі болып келеді. Енді балықтың сыртқы құрылысына назар аударайық.(Балықтың суретін көрсету) 


1.Балықтардың денесі қабыршықтан тұрады. 

2.Балықтар өмір бойы желбезек арқылы тыныс алады. 
Бастың артқы және бүйір жағында жалпақ желбезек қақпалары болады. Желбезектер осы қақпақтардың астында орналасқан. 


3.Жүзбе қанаттары тепе-теңдікті сақтап,бағытын анықтай алады,яғни балықтың жүзу кезіндегі түрлі қимылдары, олардың қанаттарының түрліше қозғалуына байланысты. Балықтар қос қанаттары арқылы су ішінде денесін бұрып отырады. Егер қос қанаттарын денесіне таяп байласақ, олар бауырын судың бетіне қаратып қалқып су бетіне шығады 


4.Балықтардың ілгері қарай қозғалуына құйрық қанаты басты органы болып табылады, ол денені басқару қызметін атқарады. 


5.Барлық сүйекті балықтардың торсылдағы болады.Ол судың төмеңгі қабаттарына дейін баруға мүмкіндік жасайды. 
Балықтардың адам өміріндегі маңызы өте зор. Балықтан тамақтық продуктылар өндірумен қатар тіршіліктік маңызы бар пайдалы витамин, қоректік ұн тыңайтқыштық түктер де өндіріледі.Жылына миллиондаған балықтар ауланады да,балықтардың саны азаюда.Сондықтан арнайы су қоймаларында балықтар қолдан көбейтіледі. 

-Балалар,сендер сендер қандай өзендерді білесіңдер?Ал біздің жақта қандай өзен ағады? 
-Қазір Ертіс өзені туралы сендерген әңгімелеп береді.
Ал сендер мұқият тыңдап отырыңдар. 

Ертіс өзені  Қытай территориясы, Қазақстан және Ресей территориялары бойынша ағады Қытайдын Қазақстанда Қара Ертіс деген атаумен ағып, ағынды Зайсан көліне құяды.
Ертіс Зайсан көлінен ағып Бұхтармы, Өскемен, Шульба су қоймаларынан Оба өзеніне келіп құяды

Іле өзені сияқты Ертіс өзені де Қазақстан үшін тұщы судың қайнар көзі болып саналады, Республикамыздың экономикасында маңызды рөлге ие, Ертіс – Қарағанды арнасымен Астана қаласын ауыз сумен қамтамасыз етеді сонымен қатар, Қарағанды, Семей, Павлодар, Екібастұз, Теміртау, Орталық Қазақстанның ауылшаруашылығын сумен қамтамасыз етуде. 

Ертіс – демалуды ұнататындардың сүйікті орны. Қысы, жазы көптеген балық аулаушылар бос уақыттарын өзеннің маңында өткізеді. Ертіс өзенінде мекен ететін шортан, Алабұға және Сазанды, Сүйріктерді көруге болады. Ертіс өзені демалушылардың назарын құмды жағалауларымен тартады. Ыстық күндерде салқын суға түсу, жағалаулардың әсемдігі барлығы, барлығы туристерді арбайды.

               

 
-Ертіс өзенінде қандай балықтар бар екен? 
-Біздің бірнеше оқушымыз осы балықтар туралы мәлеметтер жинаған еді,енді соларды тыңдап көрейік.(Оқушылар балықтардың суреттерін көрсете отырып, хабарлама жасайды) 
         Саза́н [1] - (латынша Cyprinus carpio) – тұқы тұқымдасына жататын балық. Саза́нның қабыршағы ірі, аузының екі езуінде мұртшалары бар, жұтқыншақ тісі жақсы дамыған. Қазақстанда 2 түр тармағы: Еуропа cаза́ны (Саза́н Cyprinus carpіo) және Арал саза́ны (Саза́н Cyprinus aralensіs) бар. Біріншісі – Жайық, Жем, Еділ өзендерінде, Шалқар мен Каспий теңіздерінің құяр жеріндегі өзендерде; ал екіншісі Арал теңізі, Сырдария, Сарысу, Шу өзендерінің бойында тараған. Ересектерінің ұзындығы 40 – 45 (кейде 100) см-дей, салмағы 2,5 (ірілері 20) кг-дай болады. 

Шортан (лат. Esox lucіus) — албырттар отрядының өзі аттас тұқымдасына жататын балық; ірі жыртқыш, шортан тәрізділер отрядының бір тұқымы. Қазақстанныңбарлық табиғи су айдындарында кездеседі. Дене пішіні жебе тәрізді, ұсақ қабыршақтар жапқан, ұзындығы 1,1 м-ге, салмағы 16 кг-ға жетеді, арқа қанаты аналь (құйрықасты) қанатының деңгейінде, басы жалпақ, ұзын жақтарының астыңғысы үстіңгісінен ілгері ұмсынған. Аузы үлкен, онда көптеген тістері бар, тістерінің өткір қырлары артқа қарай иілген, сондықтан оның аузына түскен жемтігі аузынан кері шыға алмайды. Түсі өзі тіршілік ететін ортасына байланысты құбылып отырады, бүйірінде көлденең жолақты ірі қоңыр түсті дақтары болады.

Сүйрік - бекіре тұқымдастарының ішіндегі бірден-бір тұщы су балығы. Оны Каспий, Азов, Қара,  теңіздерінен, сондай-ақ Батыс Сібір өзендеріненаулайды. Орташа салмағы 250—800 г.

Табан балықтар (Abramis) — тұқы балықтар тұқымдастарына жатады. Тұрғылықты және жартылай тұрғылықты түрлері кездеседі. Жалаңаш төс қыры құрсақ жүзбеқанаттарынан соң орналасқан, анал жүзбеқанаттары ұзын. Еуразия су қоймаларында 3 түрі таралған: бентофаг табан балық, аққөз балық және планктонофаг көктыран. Ең кең таралғаны табан балық. Дене ұзындығы 50 см, сапмағы 5 кг дейін. Солтүстік, Балтық, Ақ Баренц, Қара, Азов, Каспий және Арал теңіздері бассейінін тұрғылықты және өтпелі түрлерін құрайды. Бағалы кәсіпшілік балықтар.

-Өте жақсы.Қанеки осы беттерді бір-біріне жапсырайықшы.Бізде балықтар туралы кітапша дайын болды. 


ІІІ.Сергіту сәті

«Не жоқ?» ойыны тақтада балық түрлері ілініп тұрады тізіп қойылады, түн болып көзімізді жұмғанда, суреттің  біреуі жоғалып кетеді. Сол жоғалған суретті, күн шығып, шайдай ашылғанда оқушылар іздейді. Орнында жоқ суретті оқушылар атын атап, «жоқ» деуі керек.

 

ІҮ.Сабақты бекіту 
-Балалар,қазір оқулығымыздың 137 бетін ашып,мәтінді бір оқып шығайықшы. 
(Тізбек бойынша мәтінді оқыту) 

Сонымен, 
1. Балықтар қайда өмір сүреді екен? 
2. Балық қалай тыныс алады. 
3. Қанаты,құйрығы қандай қызмет атқарады? 
4. Қандай балықтармен таныстық? 

ІҮ.Практикалық жұмыс. Ойын «Балық аулау» Аквариумды балыққа толтыру

 

-Ал енді біз аквариум балықтарын бояп аквариумга салайық бояуларыңды дайындап жіберіңдерші. 
Ол ушін біз сендермен мынадай жұмыс жасап көрейік. Қазір сендер мына жерде кишкене колшик корип тұрсындар сол көлшиктен биз балық аулап көрейік, балалар бир бирден балық аулауға кіріседі ал онын ішінен ар түрлі сары, жасыл, қызыл, коңыр түсті фигуралар ауланады әр фигурада тапсырмалар бар қай түсті тапсырманың дұрыс жауабын тапса, балалар алдарындағы балықтарының кез келген ұнған болігін сол түспен бояйды. Тапсырма бітіп бояп болғанда балықтар ауланады, балалар бояған балықтарды аквариумға салады.


Ү.Қорытындылау. 
-Бүгінгі сабақтан естелік ретінде мен сендерге алтын балықтар сыйлағым келіп тұр.Сабаққа белсенді қатысқандарын үшін алғысымды білдіремін. 


Бағалау. 
Үйге тапсырма:
137-138 бет.оқу,мазмұны

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор Қайрақбаева Лаура Ержанқызы
Дата добавления 30.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 1095
Номер материала 55317
Скачать свидетельство о публикации
