- 02.10.2020
- 8946
- 90
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Пәні: қазақ әдебиеті | Сыныбы: 9 «А» | Күні: 6.02.2015ж |
| ||
Сабақтың тақырыбы. | Ғ. Мүсірепов «Ұлпан» романы. |
|
| ||
Сабақтың мақсаты. | Ғ.Мүсіреповтің «Ұлпан» романына мазмұндық талдау жасай отырып, шығарма тілінің көркемдік ерекшелігі мен жазушының образ сомдаудағы шеберлігін таныту. | ||||
Сабақтың міндеттері: | Білімділік. Ғ.Мүсіреповтың шығармашылығы және оның өзіндік шеберлігін таныту; романның мазмұнын ашумен бірге кейіпкерлердің сипатын сан қырынан талдай отырып, оларға түрлі көзқараста баға беруге үйрету; Тәрбиелік. Жазушының өмір жолын, шығармаларының идеялық мазмұнын ұғындыру арқылы мейрімділікке, ерлікке, елін сүюге, адамгершілікке тәрбиелеу; Дамытушылық. Оқушыларды сөйлеу мәдениетіне, дәлелді пікір айтуға, зерттеушілікке, өзінше ой түюге, шығармашылықпен жұмыс істей білуге үйрету, коммуникативтік құзырлығын дамыту; | ||||
Күтілетін нәтиже | Сөйлеу мәдениетін қалыптастырады, шешендік білімін жетілдіреді. Өз көзқарасын жүйелі талдауға үйренеді.Қарсыласын сыпайылыққа,ұстамдылыққа тәрбиелейді.Өзін-өзі бағалай алады.Өз пікірін қарсылыстарына дәлелдей алады. Ғ. Мүсірепов өмірі мен шығармашылығын біледі; | ||||
Сабақтың түрі: Сабақтың типі: Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сабақтың көрнекілігі: Оқыту технологиясы: | Ізденіс сабақ Білімді жинақтау
тренинг, кластер құру, автор орындығы. топпен жұмыс, танымдық ізденуші, талдау, зерттеу әдістері, сұрақ-жауап, түсіндіру.
жазушының портреті, слайд, оқулық, қажетті материалдар (маркер, ватман, ақ қағаздар т.с.с)
сын тұрғысынан ойлау технологиясы | ||||
Кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
| ||
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) Тренинг өткізу: Топтасу.
| Тренинг ұйымдастыру «Мен ғажаппын» атты. «Адамзат табиғаттарының терең қасиеттерінің бірі адамдардың өз дәрежесінде бағалануына деген құштарлық болып табылады.» деп Уильям Джеймс айтқандай, әр адам өзіне қаншалықты баға берсе, соншалықты лайық болады. Өзіңе арнап неғұрлым жақсы, жағымды, жылы сөздерді көбірек айту керек. Мысалы: «Мен сабырлымын» деген жылы сөздермен тұлға ретінде қалыптасуың үшін өмірлік іс-әрекеттерімізді лайықты бағалай білуіміз керек.
| Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады. Екінші сабақ болғандықтан алдыңғы сабақтағы топтасқан тобымен отырады. Сабақтың тақырыбы бойынша кейіпкерлер атымен топтасады. І топ «Ұлпан» тобы, ІІ топ «Есеней» тобы, ІІІ топ «Артықбай» тобы.
|
| ||
ІІ. Қызығушылықты ояту. (3 мин) «Еркін жазу стратегиясы» бойынша қазақтың көркемсөз зергері Ғ. М. Мүсіреповке замандастарының, ақын жазушылардың (арнау, эссе, хат өлеңдеріне) назар аударайық.
| Өресі биік өнер иесі, қазақ әдебиетінің классик жазушысы Ғ. Мүсірепов «Ұлпан» романында қазақ әйелінің әншейін қиялдан тумаған, жалған дәріптелмеген, өмірде нақты прототипі бар көркем бейнесін жасады. | Үйге берілген тапсырма бойынша І топ «Ұлпан» тобы. «Ұлпан бейнесі-қаһарман әйелдер бейнесінің тәжі мен шыңы» тақырыбы бойынша іздену жұмыстарын жүргізу, эссе жазу. 1-оқушы: Халқымыздың өткен ғасырда бастан кешкен сан қилы күрделі тағдыры Мүсіреповтің құдіретті қаламы арқылы өзінің көркемдік бейнесін тапты. Оның әдебиеттегі зор еңбегі көзі тірісінде өзінің жоғары бағасын алды.Біз бүгін қазақ әдебиетінің классигі, ХХ ғасырдың ұлы суреткері, көрнекті қоғам қайраткері Ғ. М. Мүсірепов қалдырған мол әдеби мұра, халық қазынасы, ел мақтанышы. 2-оқушы: Жазушы шығармашылығы жайлы сөз етсек, соңғы сомдаған Ұлпан бейнесі арқылы Ғ. Мүсірепов қазақ әйелінің қоғамдағы орны мен қызметі жайлы түсінігімізді жаңартып, байытты. Оның Ұлпаны бұрын болмаған тың характер, соңы жаңалық. 3- оқушы: Оның бойында романтикалық сипаттарды да нанымды дарыта білген. Жазушы Ұлпанның өз ортасынан оқшау шыққан адам екенін дәлелдеу үшін оны әр түрлі қаһармандық қасиеттермен әрлейді. Қарапайым қазақ қызының ісі де, сөзі де ірі қазақ қызына тән қылықпен суреттеледі. (эссе)
ІІ топ «Есеней» тобы. «Роман тарихи тақырыптағы шығарма, ал Ұлпан – өзі тарихта шын болған адам » тақырыбы бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізеді, яғни мәнжазба жазады. 1-оқушы: Жазушының Ана» тақырыбындағы шығармаларының жиынтығы ретінде 1974 жылы «Ұлпан» романы дүниеге келді. «Ұлпан» -бүкіл аналардың жиынтық бейнесі тәріздес кесек полотно. Әйел , ана, арулар тақырыбына арналған Ғ. Мүсірепов шығармаларының ішіндегі ең көлемдісі де, көрнектісі де «Ұлпан» романы. ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы қазақ халқының әлеуметтік өмірін терең зерттей келіп, жазушы тарихи фактілерді, шын өмірде болған оқиғаларды, адамдарды шығармасына негіз етіп алған. 2- оқушы: Роман тарихи тақырыптағы шығарма, ал Ұлпан өзі тарихта шын болған адам, өз заманынан бұрын туып, арманда кеткен үлкен жанның бейнесі. Жазушы өзінің күнделігіңде: «Ұлпан – менің Монна Лизам» деп жазғаны бар. Адам жанының тазалығын, ізгілік нұрын әспеттеген, әйгілі сөз шеберінің арман- аңсарынан туған туындының қай оқырманның да жүрегінен орын алары сөзсіз. Оқиға бұдан бір жарым ғасыр бұрын болған дедік. Ол қазіргі қазақстанның қиыр солтүстігінде тіршілік еткен қазақ руларының өмірінен алынған тарихи шындық. 3- оқушы: Романда далалық Омбы генерал-губернаторлығына қарасты Аманқарағай округінің төбе биі болған, кейін әділ де қатал би атанған Есеней жасы алпысты алқымдап, қартайып келген шағында өзінің жас кезіндегі жауынгер үзеңгілесі, талай жорықтарды бірге өткізген қанды көйлек досы Артықбай батырдың жас қызы Ұлпанға үйленеді де, өзінің бар билігін соған беріп, «Ел анасы» деген ардақты атқа ие болады. Артынан аңыздай болып «Ұлпан апа» есімі қалады. ІІІ топ «Артықбай» тобы. «Семсер сөздің зергері» жазушы Ғ. Мүсіреповке деген ақын- жазушылардың, замандастарының ой пікірлерімен бөлісу.
1-оқушы:
«Қазақ совет әдебиетінің аспаны кең. Жарқырап көрінетін жұлдыздар да көп, сол жұлдыздардың ең сұлуы, ең нәзігі, меруерттей жалтырап көрінетіні – Ғабит жұлдызы дер едім».
Тұманбай Молдағалиев 2-оқушы: «Ғабит Мүсірепов өзін де, өзгені де қайталамайды» Тәкен Әлімқұлов «...Әлі де талай-талай замандар өтеді. Талай-талай толқындар кезекпен ауысып, талай-талай ұрпақтар келеді. Сол кезде халқымыздың осы бір тұстағы бел-белесіне үңілер адам болса, Мүсірепов шығармаларына соқпай кете алмайтыны айдан анық» Сафуан Шаймерденов
3-оқушы: « Ғ.Мүсірепов көркем әдебиетте де ,театрда да, кинода да - өнердің тағы қандай түрі бар – бәрі-бәрінде де сұлулықтың гимн дәрежесіне көтеріліп келе жатқан классик ». Ш.Мұртазаев
«Ғабит Мүсірепов ‒ ардақты ат! Мүсірепов туралы мың сөзден «Мүсірепов» деген бір сөздің мағынасы әлдеқайда терең, мазмұны әлдеқайда бай. Демек, Мүсіреповті мақтаудың керегі жоқ, Мүсіреповпен мақтану керек» (З.Қабдолов). 4- оқушы: «Халқымыздың өткен ғасырда бастан кешкен сан қилы күрделі тағдыры Мүсіреповтің құдіретті қаламы арқылы өзінің көркемдік бейнесін тапты. Оның әдебиеттегі зор еңбегі көзі тірісінде өзінің жоғары бағасын алды.»- деп бағалаған болатын Н.Ә. Назарбаев
|
|
6 656 371 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Айнакеева Улган Абдулхакимовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
3 ч.